Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ψηφιακή υπογραφή για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων


dsworks

Recommended Posts

Συγγνώμη αν γράφω σε λάθος thread αλλά εδώ είδα αναφορές σε σφάλματα του συστήματος υποβολής.

Ενώ μέχρι και χθες οι υποβολές λειτουργούσαν κανονικά, σήμερα βγαίνει συνεχώς το σφάλμα "Δεν ήταν δυνατή η φόρτωση του διαγράμματος" κατά τον έλεγχο του dxf. Δεν έκανα κάτι διαφορετικά. Επιπλέον έκανα δοκιμαστική καταχώριση όπου υπέβαλα κάποιο από αυτά που είχαν υποβληθεί επιτυχώς στο παρελθόν και έλαβα το ίδιο σφάλμα από το σύστημα.

Είχε κανείς το ίδιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 770
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 ώρες πριν, ΝΙΚΟΛΑΣΧΡΥΣ said:

Συγγνώμη αν γράφω σε λάθος thread αλλά εδώ είδα αναφορές σε σφάλματα του συστήματος υποβολής.

Ενώ μέχρι και χθες οι υποβολές λειτουργούσαν κανονικά, σήμερα βγαίνει συνεχώς το σφάλμα "Δεν ήταν δυνατή η φόρτωση του διαγράμματος" κατά τον έλεγχο του dxf. Δεν έκανα κάτι διαφορετικά. Επιπλέον έκανα δοκιμαστική καταχώριση όπου υπέβαλα κάποιο από αυτά που είχαν υποβληθεί επιτυχώς στο παρελθόν και έλαβα το ίδιο σφάλμα από το σύστημα.

Είχε κανείς το ίδιο πρόβλημα;

Επιβεβαιώνω. Και σε μένα το ίδιο μήνυμα μου γράφει. Έκανα δοκιμή και με αρχεία που είχα υποβάλλει στο παρελθόν και είχαν γίνει δεκτά τότε αλλά σήμερα δεν γίνονται δεκτά. Αναμένουμε για να διορθωθεί το σφάλμα

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται να ξεμπλόκαρε τώρα. Όχι τίποτα άλλο αλλά θα φάμε ξύλο από τους συμβολαιογράφους τέλος του χρόνου :P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ενώ έχει προσθέσει το ψηφιακό πιστοποιητικό στο TEE στο κτηματολόγιο μου βγάζει αυτό το μήνυμα.

DXF / ZIP: Σφάλμα στην ψηφιακή υπογραφή - Δεν βρέθηκε ψηφιακό πιστοποιητικό συσχετισμένο με τον λογαριασμό του χρήστη

Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

(Από μεταφορά. Pavlos33)

Καλησπέρα συνάδελφοι , εδώ και έναν μήνα δεν καθίσταται δυνατό να υποβάλλω διαγράμματα στο κτηματολόγιο . Εμφανίζεται πρόβλημα κατά τον έλεγχο πληρότητας και παρουσιάζεται στην οθόνη ''σφάλμα κατά την παραγωγή αποδεικτικού υποβολής'' . Το θέμα υποθέτω πως παρουσιάζεται στο λειερ του κτηματολογίου road για τους δρόμους , αφού σχέδια χωρίς δρόμους τα παίρνει κανονικά. Υπάρχει κάποιος με παρόμοιο πρόβλημα στο παρελθόν που μπορεί να βοηθήσει; Με συγχωρείτε εάν το θέμα έχει αναφερθεί και λυθεί σε προηγούμενο ποστ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πρόσφατα το Gemalto IDClassic 340 USB από τη Novatron. Κάνω το διαδικασία με Win7, IE10. Έχω εγκαταστήσει κάθε πρόγραμμα και addon που υπάρχει στο ermis (εκτός από το SafeSign που αρνείται να εγκατασταθεί) καθώς και τους drivers της gemalto, (Safenet Authentication Client 10.3) . Έχω κάνει και αλλαγή κωδικού, οπότε το token φαίνεται να είναι ΟΚ.
Όταν πάω να περάσω τα ψηφιακά πιστοποιητικά και επιλέξω Gemalto, μου ζητάει κωδικούς, βγάζει τα μηνύματα επιβεβαίωσης, αλλά εκεί σταματάει με σφάλμα D και αναφέρει ότι δεν είναι εγκαταστημένο κάποιο ActiveX χωρίς όμως να λέει ποιο.
Αν επιλέξω αντί για Gemalto την επιλογή Safenet, μετά τους κωδικούς και τα μηνύματα, μου εμφανίζει ένα διάολογο να εισάγω το password του token, μετά από μικρή καθυστέρηση μου ξαναζητάει δευτερη φορά το password του token, και μετά ξαναβγάζει το μήνυμα για σφάλμα D και ότι λείπει ActiveX (Δεν είναι δυνατό να δημιουργηθεί το Ψηφιακό Πιστοποιητικό).
Τί κάνω λάθος?

 

Link to comment
Share on other sites

Κάνετε μια αναζήτηση στο foum. Συνάδελφοι που αντιμετώπισαν το ίδιο σφάλμα έχουν γράψει σχετικά για το πρόβλημα και το τι πρέπει να κάνετε.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Κάνετε μια αναζήτηση στο foum. Συνάδελφοι που αντιμετώπισαν το ίδιο σφάλμα έχουν γράψει σχετικά για το πρόβλημα και το τι πρέπει να κάνετε.

Έχω διαβάσει όλη τη συζήτηση για το θέμα κι έχω κάνει όλες τις ρυθμίσεις που είδα να προτείνουν (driver 10.3). Αν κάποιος γνωρίζει ποιο είναι το ActiveX που αναφέρει ότι δεν βρίσκει και πως μπορώ να το εγκαταστήσω, θα παρακαλούσα να με ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι έκανες τις ρυθμίσεις-ενεργοποίησες τα στοιχεία ελέγχου ActiveX που αναφέρει στην διαδικασία.

Δοκίμασες με SafeNetAuthenticationClient-x32-x64-10.1 (driver 10.1), αφού απεγκαταστήσεις πλήρως το 10.3 (και από registry, και απο φακέλλους) ? 

Είχα το ίδιο θέμα με άλλο token που έχω (το safenet 5110). Με τους 10.3 δεν δούλευε-δεν πέρναγε τα πιστοποιητικά στο token, τους απεγκατέστησα πλήρως, έστησα τους 10.1 όπου δούλεψε για την μεταφορά των πιστοποιητικών στο token και μετά έκανα την αναβάθμιση στη 10.4 που έχω τώρα.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Gmich said:

(Από μεταφορά. Pavlos33)

Καλησπέρα συνάδελφοι , εδώ και έναν μήνα δεν καθίσταται δυνατό να υποβάλλω διαγράμματα στο κτηματολόγιο . Εμφανίζεται πρόβλημα κατά τον έλεγχο πληρότητας και παρουσιάζεται στην οθόνη ''σφάλμα κατά την παραγωγή αποδεικτικού υποβολής'' . Το θέμα υποθέτω πως παρουσιάζεται στο λειερ του κτηματολογίου road για τους δρόμους , αφού σχέδια χωρίς δρόμους τα παίρνει κανονικά. Υπάρχει κάποιος με παρόμοιο πρόβλημα στο παρελθόν που μπορεί να βοηθήσει; Με συγχωρείτε εάν το θέμα έχει αναφερθεί και λυθεί σε προηγούμενο ποστ.

Μόνο με το layer road έχεις πρόβλημα; Περίεργο αυτό. 

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ και να ρωτήσω είναι: έχεις το περιεχόμενο του layer road  σε single line text ή μήπως είναι σε multiline;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.