Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ψηφιακή υπογραφή για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων


dsworks

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 768
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
8 ώρες πριν, georgegaleos said:

...και μέχρι να γίνει υποχρεωτική η καθολική χρήση της ψηφιακής υπογραφής σε όλα τα έγγραφα (όπου απαιτείται), τα αρχεία μπορούν να υπογράφονται είτε ψηφιακά, είτε με ενσωματωμένη ως εικόνα την σφραγίδα και την υπογραφή των αντίστοιχων μελών της Ομάδας του Έργου.

διατηρώ μια αμφιβολία για το αν ισχύει αυτό που έχω με κόκκινο... είναι μια οδηγία που δόθηκε πριν το update του συστήματος που επιτρέπει στο σύστημα μετά την έκδοση μιας πράξης να προσθέτει στα αρχεία που παρέχει υδατογράφημα και σήμανση ότι συνοδεύουν την εκδοθείσα πράξη....

Στην πραγματικότητα αν βάλουμε ψηφιακή υπογραφή σε σχέδιο μορφής pdf, τότε αυτό κλειδώνει και δεν θα μπορεί το σύστημα να προσθέσει τα δικά του .... Ή κάνω λάθος ??? :confused:

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι για θέματα που αφορούν e-adeies συζητάμε στο αντίστοιχο νήμα. Για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικού στο κτηματολόγιο (εγραπτέες πράξεις κλπ) απαιτείται ψηφιακή υπογραφή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, (πιστεύω ότι) έχω ολοκληρώσει την διαδικασία λήψης πιστοποιητικού με το Safenet5110cc 

13412.jpg.306d2e4ced11b0cd5410639870464ac0.jpg

Ανοίγοντας το πρόγραμμα της Safenet, αλλάξει το default password του token και έχω δει ότι έχει περάσει ένα certificate με το όνομά μου.  

Δοκίμασα να υπογράψω το κάποιο έγγραφο τόσο με το Acrobat Reader XI όσο και με το JSignPdf αλλάζοντας και τις απαραίτητες ρυθμίσεις. Εισάγωντας το password που έχω εισάγει στο Safenet βλέπω αυτό το μήνυμα. 

Μήπως έχω ρυθμίσει κάτι λάθος?

2342.jpg.bcc01ceb6504f465d0f22c6649d21792.jpg

Ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω, αν τυχόν το αντιμετωπίσει και κάποιος άλλος συνάδελφος, ότι το πρόβλημα λύθηκε με επανεγκατάσταση των Driver της Safenet 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για το Gemalto IDBridge K30 USB Token (win7 ie10) όταν βγάζει σφάλμα D στην έκδοση πιστοποιητικών, με κάποιο τρόπο έχει αποθηκεύσει 2 ορφανά πιστοποιητικά (δεν γνωρίζω γιατί), που βρίσκονται:

•Με συνδεδεμένο το USB token στον σταθμό εργασίας, ανοίξτε το πρόγραμμαSafeNet Authentication Client Tools
•Επιλέξτε Advanced View
•Από την αριστερή στήλη επιλέξτε CC certificates

τα οποία πρέπει να διαγραφούν (εγώ επιπλέον απεγκατέστησα και ξαναεγκατέστησα το driver SafeNet Authentication Client).

Μετά από εδώ http://www.aped.gov.gr/more/obtainsignature/45-executable.html πρέπει να επιλεχθεί το κατάλληλο αρχείο για εγκατάσταση, έτσι ώστε να ρυθμιστεί ο Adobe Reader.

Στη συνέχεια εκδίδονται σωστά τα πιστοποιητικά.

Έπειτα από εδώ http://www.aped.gov.gr/procedures/20-how-to-sign/31-sign_documents_pdf.html προτίμησα το JSignPdf.

Τέλος τα πιστοποιητικά πρέπει να ανέβουν στο ΤΕΕ, γιατί εμένα δεν μου ήταν σαφές!

 

 

 

 

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω το gemalto id prime 840 και ενώ έχω εκδόσει τα ψηφιακά δεδομένα για την φάση ενημέρωσης του ΤΕΕ,  τοποθετώ στη θύρα usb το στικάκι και δεν το βλέπει ο υπολογιστής ενώ ανάβει το φωτάκι του....γνωρίζει κανείς τιο μπορεί να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες προφανείς ενέργειες δοκίμασες:
π.χ. 
1) να βγάλεις το token κατόπιν να κάνεις restart και μετα να το συνδέσεις και να δεις αν το βλέπει η εφαρμογή που στήνει ο driver?
2) να βγάλεις το token κατόπιν να κάνεις shutdown, μετά να ανοίξεις τον υπολογιστή, μετα να το συνδέσεις και να δεις αν το βλέπει η εφαρμογή που στήνει ο driver ?

... να υποθέσω ότι με αυτό που γράφεις ότι 

22 minutes ago, Skrats said:

δεν το βλέπει ο υπολογιστής ενώ ανάβει το φωτάκι του

εννοείς ότι δεν το βλέπει μέσω της εφαρμογής που στήνει ο driver, διότι ως εξωτερικό δίσκο, usb, κλπ στο my computer ή σε κάποιον file-explorer δεν θα το δεις....

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι φαινοταν και σαν συσκευή....το θέμα είναι ότι δεν βλέπω το αρχείο για να το εισαγάγω στο ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Μεσω της εφαρμογης του token.που στηθηκε με τους drivers (λογικα πρεπει να την βλεπεις στο tray) θα τα δεις (με συνδεδεμενο το.token) θα τα κανεις export και μετα μεσω του της εφαρμογης του ΤΕΕ θα εισαγεις τα αρχεια αυτά στην εφαρμογη του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.