Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψηφιακή υπογραφή για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 770
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με οτι ονομα και να σωσεις-δωσεις στα αρχεια αυτα δεν υπαρχει προβλημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Skrats said:

Ευχαριστώ! Δεν έχει σημασία η ονοματοδοσία των αρχειων, έτσι;

Για την ονοματολογια κλπ αξιζει να διαβασετε ολο αυτο εδω

http://www.ktimatologio.gr/Documents/Pages/ΕΚ_ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ_ΨΗΦΙΑΚΩΝ_ΑΡΧΕΙΩΝ_ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΩΝ.pdf

Παράθεση

Ονομασία αρχείων Ηλεκτρονικού Διαγράμματος
Η ονομασία των αρχείων του ηλεκτρονικού διαγράμματος που υποβάλλονται
ακολουθεί τους παρακάτω κανόνες:
Έκδοση 1.1
10/26 Ιούνιος 2018
 Το όνομα του αρχείου να περιέχει μόνον λατινικούς χαρακτήρες και αριθμούς
από το 0 ως το 9.
 Να περιέχει μόνο πεζούς χαρακτήρες (lowercase characters)
 Το όνομα του αρχείου να μην είναι μεγάλο σε μήκος. Προτείνεται ως μέγιστο
πλήθος χαρακτήρων για το όνομα του αρχείου έως τους 15 χαρακτήρες με
επιπλέον την κατάληξη του αρχείου. (τελεία και 3 χαρακτήρες δηλ. .xxx)
 Να μην περιέχει στο όνομα ειδικούς χαρακτήρες (Special characters) όπως: ~
! @ # $ % ^ & * ( ) ` ; < > ? , [ ] { } ' " και |.
 Να μην περιέχει κενά (spaces) όπως: file name.xxx
 Να μην περιέχει τελείες στο όνομα του αρχείου. (file.name.xxx)
 Μπορεί να περιέχει κάτω παύλες (Underscores “_”) ως διαχωριστικά όπως
file_name.xxx
 Να περιέχει το όνομα της εργασίας, της περιοχής η του πελάτη ή σχετικό
ακρωνύμιο ώστε να έχει κάποιο νόημα και να παραπέμπει σε κάτι.
 Να περιέχει το ακρωνύμιο ανάλογα με τον τύπο διαγράμματος όπως:
topo_file_name_v001.xxx για Τοπογραφικά Διαγράμματα και dgm_
file_name_v001.xxx για τα Διαγράμματα Γεωμετρικών Μεταβολών
 Τον αριθμό έκδοσης του αρχείου (version number) file_name_v001.xxx
 Να έχει την κατάλληλη κατάληξη αρχείου (3 γράμματα μετά την τελεία)
δηλαδή “.dxf” ή “.pdf”
 Τα ονόματα των αρχείου του ίδιου διαγράμματος που κατατίθενται στις
μορφές διανυσματικού και εικόνας σύμφωνα με τις προδιαγραφές θα πρέπει
να είναι ίδια και να διαφοροποιούνται μόνο ως προς την κατάληξη – τύπο
αρχείου (“.dxf” ή “.pdf”) Π.χ. topo_file_name_v001.dxf και
topo_file_name_v001.pdf 

 

Τα ονόματα των αρχείου του ίδιου διαγράμματος που κατατίθενται στις μορφές διανυσματικού και εικόνας σύμφωνα με τις προδιαγραφές θα πρέπει να είναι ίδια και να διαφοροποιούνται μόνο ως προς την κατάληξη – τύπο αρχείου (“.dxf” ή “.pdf”) Π.χ. topo_file_name_v001.dxf και topo_file_name_v001.pdf

Edited by jojo
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα,

μου εμφανίζει αυτό:

DXF / ZIP: Σφάλμα στην ψηφιακή υπογραφή - Μη αποδεκτό πιστοποιητικό

έχω υπόγράψει το pdf κανονικά και δείχνει και την υπογραφή με ημερομηνία κτλ, αλλά χωρίς να χρησιμοποιήσω όμως τη χρονοσήμανση στην εφαρμοσή, γιατί όταν τη βάζω δε μου ολοκλήρώνει τη διαδικασία. έχω βάλει σωστά τα δεδομένα στην παραμετροποίηση.

τι στο καλό γίνεται πια.... τραγική διαδικασία.....

παρακαλώ πολύ βοήθεια!!

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση, 

έχω βάλει το dxf αρχείο, και το pdf ψηφιακά υπογεγραμμένο με χρονοσήμανση, το οποίο περιέχει το hashcode.

τα έκανα δεξί κλικ και επιλογή συμπίεση με  zip. 

και τα δυο αρχεία έχουν το ίδιο όνομα.

μήπως έχω κάποιο "βαθύτερο" πρόβλημα στο πιστοποιητικό? αν ήταν το θέμα στο πιστοποιητικό, δε θα κολούσα και στη διαδικασία της ηλεκτρονικής υπογραφής?

 

Link to comment
Share on other sites

Μία χαρά είναι η διαδικασία.

Κάτι δεν κάνετε εσείς σωστά

 

ΥΓ

το συγκεκριμένο σφάλμα έχει αναφερθεί πολλάκις στις προηγούμενες σελίδες. Αν τις διαβάσετε θα γλιτώσετε πολλά από τα σφάλματα που ΣΙΓΟΥΡΑ θα σας προκύψουν στην πορεία

Edited by jojo
υστερόγραφο
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 3/18/2019 at 12:41 PM, jojo said:

Μία χαρά είναι η διαδικασία.

Κάτι δεν κάνετε εσείς σωστά

 

ΥΓ

το συγκεκριμένο σφάλμα έχει αναφερθεί πολλάκις στις προηγούμενες σελίδες. Αν τις διαβάσετε θα γλιτώσετε πολλά από τα σφάλματα που ΣΙΓΟΥΡΑ θα σας προκύψουν στην πορεία

Jojo σε υπερ-ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σου. Η συμβολή σου σε αυτό το φόρουμ είναι καθοριστική. Πριν απο περίπου 3 μήνες εκτέλεσα επιτυχώς την διαδικασία σε GEMALTO SAFENET ID PRIME 840. Υπέγραφα κανονικά σε macOS Sierra με Adobe Reader DC. Πριν μια εβδομάδα αποφάσισα να πάω σε Mojave (Μιας και είδα οτι βγήκαν Drivers που το υποστηρίζουν απο την Safenet). Εγκατέστησα τα Drivers, και οταν πήγαινα να υπογράψω μου έβγαζε ενα Generic error. Κάποιο άλλο άτομο στο ίδιο γραφείο αποφάσισε ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ να κάνει Initialize το Token… Είχα κάνει export τα certificates (3 μήνες πριν) πριν το Initialize σε περίπτωση που γίνει κάτι απρόβλεπτο, όπως και έγινε. Μετά το Initialize, έκανα Manually import τα Certificates, αλλά τώρα ενώ το Gemalto διαβάζεται κανονικά απο το Safenet Authentication Client, ο Adobe Reader DC ΔΕΝ βλέπει το Gemalto. Υποψιάζομαι οτι έχει να κάνει με τον τρόπο που modάρεται το Gemalto απο τον ερμή την στιγμή που γίνεται η έκδοση των πιστοποιητικών. Οπότε το manually import δεν παίζει. Επιχειρώ να ξανακάνω την διαδικασία απο την αρχή ( μιας και έχω κι αλλο υπολογιστή στο γραφείο που μπορεί εύκολα να μείνει για πάντα με sierra, οπότε δεν καίγομαι να δουλέψει σε mojave ) και δεν μπορώ να ξανακάνω τα βήματα απο τον ερμή γιατί τα πιστοποιητικά είναι ήδη έτοιμα.. Το μόνο που μπορώ να κάνω ειναι να τα κατεβάσω. Αυτό όμως δεν μου λύνει το πρόβλημα γιατι το Manual Import δεν δουλεύει. Κοινώς έμπλεξα ! Τι μου προτείνεις να κάνω ?

Link to comment
Share on other sites

Κάνε τη διαδικασία του Ερμή και άλλαξε και τα passwords ώστε να είναι αδύνατο το initialize...

Τέλος φύλαξε με ευλάβεια τα νέα passwords

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

προφανώς έχεις ΜΟΝΟ τα public certificates (απο το token δεν μπορεις να εξάγεις τα private) οπότε οταν κανεις import σου εισαγει ΜΟΝΟ τα public!!!

Γιαυτο και θεωρειται ασφαλης η διαδικασια. Οπως και ο ερμης: 

Δημιουργει ΜΙΑ ΦΟΡΑ τα private και που τα "βαζει" μεσα στο token (χωρίς δυνατότητα εξαγωγής τους μετά)

2η φορά δεν γίνεται. Εχω και γω σιερα οπως και windows. Λογικα με το initialize που έκανε σου έσβησε ΟΛΑ τα private που ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ για υπογραφη.. Παει.. Έφυγαν...

Κάνεις τη διαδικασία του ερμη ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ, σβηνοντας αρχικα τα πιστοποιητικα του ερμη (ακυρωση) και δημιουργια νέων με αιτηση. Μετά τα καταχωρεις και στο ΤΕΕ και είσαι κουκλος με νεα πιστοποιητικα

-->Τη συγκεκριμενη διαδικασια θα πρεπει να την γνωρίζουμε γιατι κάποια στιγμη θα ληξουν (3-5 χρονια), οποτε ΟΛΟΙ θα μπουμε ΞΑΝΑ σε αυτη τη διαδικασια που σου λεω, εσυ απλα θα την κανεις νωριτερα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.