Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ψηφιακή υπογραφή για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων


dsworks

Recommended Posts

Μία ερώτηση κι από μένα. 

Μια φορά που θα εκδοθούν τα πιστοποιητικά, θα μπορεί κάποιος να υπογράψει ηλεκτρονικά σε άλλο υπολογιστή με οποιοδήποτε λειτουργικό σύστημα; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 768
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Σωστά, Θα πρέπει να γίνει εγκατάσταση των drivers της συγκεκριμένης συσκευής (ανάλογα αν χρησιμοποιείς windows ή κάποια διανομή linux), αλλά και να γίνουν οι ανάλογες ρυθμίσεις του Adobe Reader ή του προγράμματος (π.χ. Libre Office) που θα χρησιμοποιηθεί αν πρόκειται για linux, εφόσον δεν στηθεί κάποιο ανεξάρτητο πρόγραμμα για την ψηφισκή υπογραφή των αρχείων.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικά πως μπορούμε να εγκαταστήσουμε τον internet explorer 9 όταν έχουμε τον 11;

Η απεγκατάτασταση του 11 και μετά η εγκατάσταση του 9 δεν είναι εύκολη διότι δεν αφήνει το σύστημα.

Το έχει καταφέρει κάποιος μοναχός του;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κανείς αν μπορεί να προμηθευτεί κάποιος δύο USB Token για ένα άτομο και να χρησιμοποιεί ή το ένα ή το άλλο ανά περίπτωση? Το σκέφτομαι μήπως έχω το ένα στο γραφείο και το άλλο στο σπίτι μόνιμα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 27/12/2018 at 4:25 ΜΜ, tech_junky said:

............το token μας ζητάει δυο κωδικούς, ο πρώτος είναι για το token κι ο δεύτερος το "digital signature pin". Στο 2ο κωδικό εγώ έβαζα το pin ψηφικής υπογραφής του ermis ενώ ο σωστός κωδικός είναι το 000000. .................

Σε ποιο token αναφέρεσαι;

Στο prime 840, safenet 5100 ή 5110;

Εγώ που έχω το 5110 μου είπαν ότι δεν θα το ζητήσει.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θέλω απλά να επιβεβαιώσω αυτό που γράφει και στο αρχικό ποστ. Πέρα από συμβολαιογραφική πράξη η κατάθεση σε κτηματολογικό γραφείο υπάρχει αλλού υποχρέωση ψηφιακής υπογραφής σε σύγχρονα τοπογραφικά? Αν πρόκειται για τοπογραφικό αδείας, η και απλούστερα αν κάποιος ζητήσει να έχει σύγχρονο τοπογραφικό στα χέρια του χωρίς να υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος σκοπός χρήσης του, έχουμε εκεί υποχρέωση για την διαδικασία αυτή?

Link to comment
Share on other sites

ψηφιακή υπογραφή απαιτείται μόνο για τα τοπογραφικά που υποβάλλονται με ημερομηνία σύνταξής τους από τις 16/7/2018 και έπειτα,στον ηλεκτρονικό υποδοχέα του κτηματολογίου προκειμένου να ληφθεί κωδικός ηλεκτρονικού διαγράμματος (ΚΗΔ) και το αποδεικτό υποβολής που απαιτείται να μνημονεύονται και να προσαρτώνται σε κάθε εγγραπτέα πράξη.

Η κατάθεση τοπογραφικού στο κτηματολογικό γραφείο, αν εννοείς δήλωση ιδιοκτησίας σε γραφείο κτηματογράφησης, δεν απαιτεί κάτι τέτοιο.

Αν κάποιος ζητήσει τοπογραφικό απλά για να το έχει και δεν θέλει να το χρησιμοποιήσει για εγγραπτέα πράξη, είναι στην συμφωνία σας, αν θέλεις να του το υποβάλλεις και να λάβει ΚΗΔ ή όχι, με την ανάλογη προσαύξηση της αμοιβής βεβαίως.

Edited by Pavlos33
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αναφερόμουν στη πρόταση όπως εκφράστηκε στο πρωτο μυνημα του παρόντος, το οποίο δεν εχώ καταλάβει τι ακριβώς σημαίνει.

Παράθεση

Η υποχρέωση θα αφορά  τα διαγράμματα που προσαρτώνται στις συμβολαιογραφικές πράξεις της χώρας ή  συνυποβάλλονται με αιτήσεις προς τα Κτηματολογικά Γραφεία.

Ομοίως ισχύει και στη περίπτωση τοπογραφικού αδείας πως δεν χρειάζεται απαραίτητα Κ.Η.Δ.?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω και τη σχετική απόφαση.

Για τοπογραφικά που αφορούν ηλεκτρονικές άδειες δεν υφίσταται προς το παρόν υποχρέωση ψηφιακής υπογραφής.

 

 

 

 ΦΕΚ 3017 Β 26-7-2018 ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΗΛ. ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΟΠΟΓΡ..pdf

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.