Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ψηφιακή υπογραφή για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων


dsworks

Recommended Posts

7 ώρες πριν, anchelos said:

Αναφερόμουν στη πρόταση όπως εκφράστηκε στο πρωτο μυνημα του παρόντος, το οποίο δεν εχώ καταλάβει τι ακριβώς σημαίνει.

Ομοίως ισχύει και στη περίπτωση τοπογραφικού αδείας πως δεν χρειάζεται απαραίτητα Κ.Η.Δ.?

Εννοεί αίτησεις προς Κτηματολογικά Γραφεία (λειτουργούν) όχι προς Γραφεία Κτηματογράφησης. 

Δηλαδή Διαγράμματα Γεωμετρικών Μεταβολών (για συνενώσεις/κατατμήσεις/διορθώσεις ορίων κ.α.)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 768
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
On 18/7/2018 at 9:18 ΠΜ, subrosaval said:

Μακριά από Gemalto 

Το πήρα από ItSys και βγάζει συνέχεια σφάλμα D

Έχω δοκιμάσει τα πάντα , τους λέω να μου το βάλουν αυτοί και αποφεύγουν

Μια χαρά είναι τα Gemalto...και η υποστήριξη από την ΙΤsys , εξαιρετική.  Όταν βγάζει σφάλμα D , δεν έχεις κάνει σωστά τις ρυθμίσεις...δεν σου φταίει το Gemalto και η ΙΤsys

Link to comment
Share on other sites

Αν και παλαιά/περσινή η ανάρτηση του συναδέλφου @subrosaval πιστεύω ότι θα έχει βρει την λύση.

Χωρίς να έχω της Gemalto μια απλή αναζήτηση στο forum δεν θα δείξει και τις καλύτερες εμπειρίες.
Για την όποια προμηθεύτρια εταιρεία δεν έχω προσωπική άποψη, μιας και την όλη διαδικασία την έκανα μόνος με token από το εξωτερικό και βγήκε τελείως στρωτά. Γνωρίζω μόνο τις απόψεις των συναδέλφων που καταγράφονται στο forum αλλά και σε άλλα fora.
Όπως και να  'χει, καλώς ήρθατε στο forum, και μια ρητορική ερώτηση: Με την ιδιότητά σας ως ιδιώτης γίνεται η αναφορά σας ή πρόκειται για απλή συνωνυμία (στον διακριτικό τίτλο της εταιρείας που ανέφερε ο συνάδελφος) όπου στην αναζήτηση στο Γενικό Εμπορικό Μητρώο (ΓΕΜΗ) βάζοντας τον διακριτικό τίτλο, δίνει την παρακάτω εικόνα στο συνημμένο αρχείο? (ρητορική ερώτηση που μάλλον θα έλεγα αποσκοπεί/οδηγεί στην επόμενη πρόταση)

Σε κάθε περίπτωση (είτε ως ιδιώτης είτε όχι) αν είστε γνώστης και κυρίως αν υπάρχει όρεξη και διάθεση από μέρους σας να βοηθήσετε τους συναδέλφους δίνοντας αναλυτικές οδηγίες βήμα-βήμα και πως διορθώνονται τα πιθανά σφάλματα κατά την διαδικασία εγκατάστασης ή όπου αλλού κρίνετε ότι μπορείτε να βοηθήσετε ακόμη και με ερωτήματά, απορίες δικές σας κλπ (βοηθούν στο να μαθαίνουμε και τα ερωτήματα), ευπρόσδεκτα όλα.

Και πάλι καλώς ήρθατε στο forum.
 

Γενικό Εμπορικό ΜΗτρώο.pdf

Edited by georgegaleos
  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos33)

Kαλησπέρα συνάδελφοι, 

ως νέος μηχανικός ανέλαβα την σύνταξη τοπογραφικού διαγράμματος για συμβόλαιο κάποιου πελάτη. Έχοντας έτοιμο το τοπογραφικό μαθαίνω εγκαίρως πως για να κατατεθεί ένα τοπογραφικό που έγινε μετά τον Ιούνιο του 2018 πρέπει να καταχωρηθεί στο κτηματολόγιο και επομένως χρειάζομαι ηλεκτρονική σφραγίδα. Προμηθεύτηκα το usb της gemalto χωρίς να βάλω στο πακέτο και το remote supporting θεωρώντας πως θα καταφέρω ως νέος και φέρελπις κομπιουτεράκιας. Παρόλα αυτά, τα έχω βρει μπαστούνια. Έκανα την αίτηση στον Ερμή, πήρα βεβαίωση από τα ΚΕΠ, τώρα μου μένει η εγκατάσταση του usb και η διαμόρφωση των κωδικών του, η εγκατάσταση των πιστοποιητικών στο browser και η δημιουργία πιστοποιητικού στο usb token μέσω του Ερμή. Αυτό που δεν έχω καταλάβει καθόλου καλά ρε παιδια είναι το εξής....Εγώ στον δικό μου υπολογιστή διαθέτω windows 10 και ie11. Σε αυτή τη φάση δουλεύω και κάτι στατικά οπότε δεν πρόκειται να αλλάξω τα windows μόνο και μόνο για την ηλεκτρονική υπογραφή.  Το έχω στο μυαλό μου ως εξής. Να εγκαταστήσω στον δικό μου υπολογιστή το driver και να φτιάξω όνομα χρήστη κωδικούς pin κλπ για την ΑΔΔΥ, και μετά να πάω σε άλλον υπολογιστή με Windows 7 και ΙΕ για να εγκαταστήσω σε αυτόν τα πιστοποιητικά και αφού ολοκληρώσω αυτή τη διαδικασία, να μπω στον Ερμή από τον δεύτερο υπολογιστή και να κάνω το τελευταίο βήμα. Για το τελευταίο βήμα πρέπει να έχω και στον δεύτερο υπολογιστή εγκατεστημένη την ΑΔΔΥ ή αρκεί να βάλω τα στοιχεία της μέσω του Eρμη για να βγει το ψηφιακό μου πιστοποιητικό;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία στο 4ο ΒΗΜΑ είναι ξεκάθαρη.

Μην παρεκκλίνεις από τα βήματα της διαδικασίας διότι μπορεί να χρειαστείς να κάνεις νέα αίτηση και να οδηγηθείς πάλι στα ΚΕΠ κλπ κλπ.

Στον ΚΑΘΕ υπολογιστή που θα χρησιμοποιηθεί για την διαδικασία της ΕΚΔΟΣΗΣ των πιστοποιητικών θα πρέπει να έχεις κάνει τις σχετικές ρυθμίσεις που αφορούν στα παρακάτω: 
A. Την εγκατάσταση των ψηφιακών πιστοποιητικών των Αρχών Πιστοποίησης και Χρονοσήμανσης
Β. Τον περιηγητή Internet Explorer έκδοσης 8 έως 10

Σε ΚΑΘΕ υπολογιστή που θα χρησιμοποιήσεις για ΧΡΗΣΗ πιστοποιητικών (να υπογράφεις δηλ. ψηφιακά) θα πρέπει να έχεις κάνει τις σχετικές ρυθμίσεις που αφορούν στα παρακάτω: 
A. Την εγκατάσταση των ψηφιακών πιστοποιητικών των Αρχών Πιστοποίησης και Χρονοσήμανσης
Β. Τον περιηγητή Internet Explorer οποιασδήποτε έκδοσης.

Το (Α) δεν αλλάζει ως διαδικασία.
Αυτό που αλλάζει είναι στο (Β), όπου:
η ΕΚΔΟΣΗ γίνεται ΜΟΝΟ μέσω Internet Explorer έκδοσης 8 έως 10
η ΧΡΗΣΗ γίνεται μέσω οποιασδήποτε έκδοσης Internet Explorer

Προσωπικά είχα φτιάξει ένα bootable 16άρι usb (χρησιμοποιώντας το WinToUSB), έστησα σε αυτό την Home έκδοση των windows 7 (την οποία (iso αρχείο) κατέβασα από το επίσημο site), έκανα boot μέσω αυτού. Έκανα την διαδικασία με τα παραπάνω Α & Β. Όταν άνοιξα τον Internet Explorer στην ερώτηση για αναβάθμισή του σε νεώτερη έκδοση απάντησα αρνητικά, και πρακτικά ολοκλήρωσα την διαδικασία ΕΚΔΟΣΗΣ από εκεί.

Edited by georgegaleos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα σε κάθε υπολογιστή που χρησιμοποιούμε για να υπογράψουμε ψηφιακά πρέπει να έχουν εγκατασταθεί σε Ιnternet Explorer 8-10 τα πιστοποιητικά. Γιατί λένε πως είναι απαραίτητα τα windows7; Πρέπει δηλαδή ο υπολογιστής που χρησιμοποιώ για να υπογράψω ένα διάγραμμα να ΄χει υποχρεωτικά Windows7; Επίσης γιατί αναγράφεται στο ΑΠΕΔ.gr πως μπορεί να γίνει η εγκατάσταση σε άλλο τερματικό; Αυτό σημαίνει πως εσύ μπορείς να υπογράψεις μόνο στο τερματικό εγκατάστασης ή σε παρόμοιου λογισμικού τερματικό που έχεις πραγματοποιήσει τις σχετικές εγκαταστάσεις;

Link to comment
Share on other sites

1) Όπως σου είπα η διαδικασία της ΕΚΔΟΣΗΣ των πιστοποιητικών (δηλαδή η εγκατάσταση των ψηφιακών πιστοποιητικών στο token) πρέπει να γίνει σε υπολογιστή  που να έχει Internet Explorer έκδοσης 8 έως 10.

Για να γίνει αυτό πρέπει:

1 hour ago, georgegaleos said:

Στον ΚΑΘΕ υπολογιστή που θα χρησιμοποιηθεί για την διαδικασία της ΕΚΔΟΣΗΣ των πιστοποιητικών θα πρέπει να έχεις κάνει τις σχετικές ρυθμίσεις που αφορούν στα παρακάτω: 
A. Την εγκατάσταση των ψηφιακών πιστοποιητικών των Αρχών Πιστοποίησης και Χρονοσήμανσης
Β. Τον περιηγητή Internet Explorer έκδοσης 8 έως 10

 

2) Για να υπογράφεις ψηφιακά (αφού έχεις κάνει το παραπάνω) πρέπει:

1 hour ago, georgegaleos said:

Σε ΚΑΘΕ υπολογιστή που θα χρησιμοποιήσεις για ΧΡΗΣΗ πιστοποιητικών (να υπογράφεις δηλ. ψηφιακά) θα πρέπει να έχεις κάνει τις σχετικές ρυθμίσεις που αφορούν στα παρακάτω: 
A. Την εγκατάσταση των ψηφιακών πιστοποιητικών των Αρχών Πιστοποίησης και Χρονοσήμανσης
Β. Τον περιηγητή Internet Explorer οποιασδήποτε έκδοσης.

Επομένως δεν είναι αναγκαίο

36 minutes ago, Dimitrios1991 said:

.... ο υπολογιστής που χρησιμοποιώ για να υπογράψω ένα διάγραμμα να ΄χει υποχρεωτικά Windows7.

Δηλαδή μπορεί να έχει οποιαδήποτε έκδοση των windows και οποιαδήποτε έκδοση του Internet Explorer (αρκεί να έχεις κάνει τα παραπάνω στον υπολογιστή που θα χρησιμοποιήσεις για να υπογράφεις ψηφιακά). Αυτό απαντά και στο παρακάτω ερώτημά σου αν δηλαδή:

36 minutes ago, Dimitrios1991 said:

Αυτό σημαίνει πως εσύ μπορείς να υπογράψεις μόνο στο τερματικό εγκατάστασης ή σε παρόμοιου λογισμικού τερματικό που έχεις πραγματοποιήσει τις σχετικές εγκαταστάσεις;

 

3) Ρωτάς επίσης

36 minutes ago, Dimitrios1991 said:

Γιατί λένε πως είναι απαραίτητα τα windows7

Διότι σε αυτά υπάρχει η συγκεκριμένη έκδοση του Internet Explorer (που είναι απαραίτητη για την  ΕΚΔΟΣΗ (ΜΟΝΟ)των πιστοποιητικών)

 

4) Επίσης αφού ολοκληρώσεις επιτυχώς τα βήματα που περιγράφονται, πρέπει να κάνεις και την διαδικασία υποβολής του ψηφιακού πιστοποιητικού στο ΤΕΕ.

Edited by georgegaleos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 15/6/2019 at 9:48 ΠΜ, georgegaleos said:

Αν και παλαιά/περσινή η ανάρτηση του συναδέλφου @subrosaval πιστεύω ότι θα έχει βρει την λύση.

Χωρίς να έχω της Gemalto μια απλή αναζήτηση στο forum δεν θα δείξει και τις καλύτερες εμπειρίες.
Για την όποια προμηθεύτρια εταιρεία δεν έχω προσωπική άποψη, μιας και την όλη διαδικασία την έκανα μόνος με token από το εξωτερικό και βγήκε τελείως στρωτά. Γνωρίζω μόνο τις απόψεις των συναδέλφων που καταγράφονται στο forum αλλά και σε άλλα fora.
Όπως και να  'χει, καλώς ήρθατε στο forum, και μια ρητορική ερώτηση: Με την ιδιότητά σας ως ιδιώτης γίνεται η αναφορά σας ή πρόκειται για απλή συνωνυμία (στον διακριτικό τίτλο της εταιρείας που ανέφερε ο συνάδελφος) όπου στην αναζήτηση στο Γενικό Εμπορικό Μητρώο (ΓΕΜΗ) βάζοντας τον διακριτικό τίτλο, δίνει την παρακάτω εικόνα στο συνημμένο αρχείο? (ρητορική ερώτηση που μάλλον θα έλεγα αποσκοπεί/οδηγεί στην επόμενη πρόταση)

Σε κάθε περίπτωση (είτε ως ιδιώτης είτε όχι) αν είστε γνώστης και κυρίως αν υπάρχει όρεξη και διάθεση από μέρους σας να βοηθήσετε τους συναδέλφους δίνοντας αναλυτικές οδηγίες βήμα-βήμα και πως διορθώνονται τα πιθανά σφάλματα κατά την διαδικασία εγκατάστασης ή όπου αλλού κρίνετε ότι μπορείτε να βοηθήσετε ακόμη και με ερωτήματά, απορίες δικές σας κλπ (βοηθούν στο να μαθαίνουμε και τα ερωτήματα), ευπρόσδεκτα όλα.

Και πάλι καλώς ήρθατε στο forum.
 

Γενικό Εμπορικό ΜΗτρώο.pdf 563 kB · 15 downloads

Αγαπητέ συνάδελφε τα είπες όλα. Δεν έχω να προσθέσω κάτι.

Μετα από τόσο καιρό όπως είπες κι εσυ βρήκα λύση , ταλαιπωρήθηκα όμως παρά πολύ με το gemalto. Το πρόβλημα εντοπιζόταν σε μεγάλο βαθμό στους drivers , δουλεύει μόνο με μια συγκεκριμένη έκδοση . Οποιαδήποτε άλλη έκδοση είναι πρακτικά άχρηστη . Στο site της εταιρίας που το εμπορεύεται αναλόγως σε πια σελίδα είσαι κατεβάζει διαφορετική έκδοση και μπερδεύει η κατάσταση . Τέλος πάντων νομίζω κατάφερα να δαμασω τις οποίες ιδιοτροπίες της συσκευής !

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι υπάρχει καποιο περιθώριο υποβολης τοπογραφικών απο την ημερομηνια σύνταξής τους? Εστω οτι πελάτης ζηταει σύγχρονο τοπογραφικο, απλα για να το χει, η για να κανει καποιες εργασίες χωρις απώτερο σκοπό συμβολαιογραφικη πραξη. Αλλα έστω οτι σε  1-2-3 ή καμποσα χρόνια κανει αγοροπωλησια και θελει να το χρησιμοποιησει. Μπορείς να το υποβάλεις στο κτηματολογιο με ψηφιακη υπογραφη οταν σου ζητηθει η υπάρχει καποια προθεσμια.

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.