Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ψηφιακή υπογραφή για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων


dsworks

Recommended Posts

Επανέρχομαι για το θέμα μου με το μήνυμα "Προέκυψε σφάλμα στη ανάκτηση των Πολυγώνων των ακινήτων" μετά την αποδοχή της θέασης.

Στη δική μου περίπτωση το μήνυμα αυτό ήταν η λύση! Και ευχαριστώ πολύ!

On 27/10/2019 at 2:22 ΜΜ, MONOS said:

Τι να σου πω δεν το έχω κάνει. Τα παίρνω λίγο από την αρχή. Φαντάζομαι έχεις επιλέξει διάγραμμα γεωμετρικών μεταβολών για πράξη και όχι για διόρθωση. Σε αυτή την περίπτωση αν βάλεις το 13 δεν πρέπει να σου ζητάει τα 25 και 26 αφού δεν κάνεις διόρθωση ορίων. Από ότι προκύπτει από τις οδηγίες τα 1,2 και 13 είναι υποχρεωτικά σε κάθε διάγραμμα. Κάνε το πιο απλό. Πέρνα πάνω στο PST_KAEK τα layer 1 και 13 για δοκιμή και χώρισε το σε δύο τμήματα καταρχήν να δεις τι κάνει. Η σύσταση καθέτων με την τροποποίηση από ότι έχω δει αντιμετωπίζεται με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, σαν νέα σύσταση. Καλή επιτυχία και μία ενημέρωση σε παρακαλώ γιατί έχω να κάνω ακριβώς το ίδιο στις επόμενες μέρες. 

Το αρχικό πρόβλημα ήταν το εξής. Οικόπεδο εντός οικισμού, με σύσταση 4 τμημάτων-καθέτων είχε περαστεί σε λειτουργούν κτηματολόγιο σαν ενιαίο οικόπεδο με 4 συγκύριους εξ αδιαιρέτου. Καλούμαστε λοιπόν να συντάξουμε διάγραμμα γεωμετρικής μεταβολής για να περαστεί η διόρθωση στο κτηματολογικά διαγράμματα κτλπ. Συντάσσω λοιπόν το διάγραμμα σαν να θέλω να κάνω σήμερα τη σύσταση καθέτων. TOPO_PROP το οποίο το χωρίζω στα τμήματα VST σύμφωνα με την κατάσταση αποτυπώσαμε. Επίσης, χωρίζω το layer PST_KAEK σε τμήματα για να ταιριάζει με τις κάθετες, και δημιουργώ τα πολύγωνα του layer VST_FINAL και τις polyline LINE_XM_VST. Το λάθος όμως που έκανα, είναι ότι στο σύστημα επέλεξα στο είδος διαγράμματος ΔΓΜ για διόρθωση, έχοντας στο μυαλό μου ότι "διορθώνω" το ΚΑΕΚ στο οποίο δεν φαίνονται οι κάθετες. Στην πρώτη απόπειρα να ανεβάσω στο σύστημα το dxf με τα TOPO_PROP & VST, έλαβα ως παρατήρηση " Ένα από τα παρακάτω επίπεδα πρέπει να έχει περιεχόμενο: Layer AREA_D,AREA_A & Τα παρακάτω επίπεδα πρέπει να έχουν πληροφορία:Layer DGM_PROP_FINAL". Διαβάζοντας τις οδηγίες για τα ΔΓΜ στο ΤΕΥΧΟΣ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΩΝ, στην παράγραφο 4.5.2 γ βλέπω ότι σε αίτηση διόρθωσης "πρέπει να περιλαμβάνονται κατ΄ ελάχιστο το layer 12 και τουλάχιστον ένα από τα layers 13, 20,21,22,23, 24, 25 , 26, 27" και επιπλέον "όταν υπάρχει το layer 13 θα πρέπει να υπάρχει το layer 24 και αντίστροφα και τουλάχιστον ένα από τα layers 25 , 26"  και "Επισημαίνεται ότι όταν το ΔΓΜ αφορά σε σύσταση/τροποποίηση χώρων αποκλειστικής χρήσης ή δουλείας ή μεταλλείου, (δηλαδή αν υπάρχουν τα layers 20,21,22,23,27), δεν είναι υποχρεωτικό να υπάρχει το layer 24." και βγάζω το συμπέρασμα ότι δεν χρειάζεται να ανεβάσω το TOPO_PROP και το VST και έτσι τα σβήνω από το διάγραμμα και έχω πλέον ένα διάγραμμα μόνο με τα PST_KAEK, VST_FINAL και LINE_XM_VST. Ανεβάζω το διάγραμμα αυτό, το οποίο περνάει τον έλεγχο με επιτυχία, εμφανίζει στη θέαση τη σύσταση των χώρων όπως τη θέλω στο οικόπεδο αλλά στην αποδοχή της θέασης εμφανίζει συνεχώς το "Προέκυψε σφάλμα στη ανάκτηση των Πολυγώνων των ακινήτων".

Τελικά μετά από διάφορες , χωρίς επιτυχία, προσπάθειες και το μήνυμα του φίλου που παρέθεσα, κατάλαβα ότι πρέπει να επιλέξω στα στοιχεία του διαγράμματος για πράξη και όχι για διόρθωση. Έβαλα ξανά στο διάγραμμα τα layer VST, TOPO_PROP(μαζί με τα layer 1&2) και η διαδικασία ολοκληρώθηκε κανονικά.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 768
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Καλησπερα υπεβαλα αρχες του μηνα ενα τοπογραφικο στο οποιο μεσα αναφεροταν ενας δρομος ως ιδιωτικος (συμβουλευτηκα το συμβολαιο και τον χαρτη της περιοχης) υστερα ομως ενημερωθηκα απο το δημο πως ειναι κοινοχρηστος Δημοτικος.

Το σχεδιο εχει ηδη παρει ΚΗΔ, μπορω στο υπαρχων να ανεβασω το ενημερωμενο αρχειο με τον σωστο χαρακτηρισμο της οδου η πρεπει να κανω εκ νεου υποβολη με νεο ΚΗΔ για αυτη τη μικρη λεπτομερεια;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 9/6/2019 at 1:48 PM, georgegaleos said:

Ενημερωτικά επειδή θα γίνει αναβάθμιση της Αρχής Πιστοποίησης του Ελληνικού Δημοσίου (ΑΠΕΔ) περί τα τέλη Οκτωβρίου

Και εδώ μία από τα ίδια ... τα συνηθισμένα ...το κείμενο που είχε στην παραπάνω παραπομπή πλέον το άλλαξαν και από τα "τέλη Οκτωβρίου" που ανέφερε, αναγράφει "Η έναρξη λειτουργίας της αναβαθμισμένης ΑΠΕΔ εκτιμάται στις αρχές του 2020".

Link to comment
Share on other sites

On 31/10/2019 at 1:54 ΜΜ, anchelos said:

......

Το σχεδιο εχει ηδη παρει ΚΗΔ, μπορω στο υπαρχων να ανεβασω το ενημερωμενο αρχειο με τον σωστο χαρακτηρισμο της οδου η πρεπει να κανω εκ νεου υποβολη με νεο ΚΗΔ για αυτη τη μικρη λεπτομερεια;

Παρατήρηση 1η: Ιδιωτικοί δρόμοι δεν υφίστανται. Να είσαι πιο προσεκτικός, γιατί μπορεί να "κάψεις" πελάτη

Παρατήρηση 2η: Ο ΚΗΔ βγαίνει για συγκεκριμένο διάγραμμα. Αν αλλάξουν στοιχεία (η συγκεκριμένη "λεπτομέρεια" δεν είναι καθόλου μικρή), θέλεις νέα υποβολή (και ΚΗΔ)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι 2 ερωτήσεις:

1)Σε συμβόλαιο για δέσμευση θέσης στάθμευσης που συντάσσεται τωρα με τ/δ του 2020 απαιτείται η ηλεκτρονική υποβολή του???

2)Σε τ/δ που είναι εντός σχεδίου και εντός αναρτημένου κτηματολογίου, έχουμε υποχρέωση πέραν από το καεκ να βάζουμε και τις συντεταγμένες του ΚΑΕΚ?



 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Megapad said:

Συνάδελφοι 2 ερωτήσεις:

1)Σε συμβόλαιο για δέσμευση θέσης στάθμευσης που συντάσσεται τωρα με τ/δ του 2020 απαιτείται η ηλεκτρονική υποβολή του???

2)Σε τ/δ που είναι εντός σχεδίου και εντός αναρτημένου κτηματολογίου, έχουμε υποχρέωση πέραν από το καεκ να βάζουμε και τις συντεταγμένες του ΚΑΕΚ?



 

1) Σε κάθε Τοπογραφικό Διάγραμμα που προσαρτάται σε συμβολαιογραφική πράξη υπάρχει υποχρέωση ηλεκτρονικής υποβολής. Συνεπώς και για το συμβόλαιο δέσμευσης θέσης στάθμευσης. 

2)Αν με αναρτημένο Κτηματολόγιο εννοείς ότι έχει γίνει απλά η ανάρτηση και η περιοχή είναι ακόμα υπό Κτηματογράφηση, δεν χρειάζεται να βάλεις τις συντεταγμένες του ΚΑΕΚ από την ανάρτηση. Ούτως ή αλλως υπόκεινται σε αλλαγές από μια πιθανή ένσταση. Θεωρώ πως αν τις βάλεις, δεν θα έχει πρόβλημα το σύστημα, αλλά σίγουρα δεν είναι απαραίτητες  Αν εννοείς σε περιοχή με λειτουργούν Κτηματολόγιο, οπωσδήποτε χρειάζεται να προστεθούν στο σχέδιο οι συντεταγμένες που ορίζουν το περίγραμμα του ΚΑΕΚ. 

 

Edited by Polytexnitis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 24/11/2018 at 11:01 ΠΜ, Gschoinas said:

καλημέρα, σχετικά με το σφάλμα DXF / ZIP: Σφάλμα στην ψηφιακή υπογραφή - Μη αποδεκτός τύπος αρχείου έλεγχου πιστοποιητικού, και μετά από πολύ format, έκδοση νέων πιστοποιητικών, κατέληξα με το ίδιο σφάλμα. Η λύση ήρθε από τύχη στη μετατροπή του φακέλλου zip. Όταν δημιουργούσα φάκελλο με τα 2 αρχεία και "ζιπάριζα" τον φάκελλο μου έβγαζε το παραπάνω σφάλμα. Όταν έπιασα τα 2 αρχεία του φακέλλου μαζί και πάτησα δεξί κλικ - winzip - add to folder.zip όλα πήγαν καλά. 

Δεν θα το σκεφτόμουν με τίποτα , δούλεψε όμως σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κύριοι ξέρετε εαν εχει πρόβλημα το site του κτηματολογίου σήμερα ?

Ενω ειχα ανεβασει κανονικα το αρχειο πριν μερικες μερες τωρα μου εμφανίζει το παρακάτω μήνυμα ..

Δεν ήταν δυνατή η φόρτωση του διαγράμματος

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, JOHNYMAL said:

Κύριοι ξέρετε εαν εχει πρόβλημα το site του κτηματολογίου σήμερα ?

Ενω ειχα ανεβασει κανονικα το αρχειο πριν μερικες μερες τωρα μου εμφανίζει το παρακάτω μήνυμα ..

Δεν ήταν δυνατή η φόρτωση του διαγράμματος

Τα ίδια κι εγώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 26/11/2018 at 9:55 ΜΜ, mitsus said:

Συνάδελφοι AUTOCAD ακιδες που χρησιμοποιείτε VIEWPORTS στο LAYOUT

Υπάρχει κάποια λύση για να εξάγω έυκολα ένα dxf απο το σχέδιο μου που έχει περιεχόμενο και στο MODEL και στο LAYOUT???

Χρησιμοποιω LAYOUT και VIEWPORTS για να συντάσσω τα σχέδια μου και είναι μεγάλη φασαρία να κάνω CHSPACE γιατί πρέπει να σβήνω και πράγματα απο το model για να μην επικαλύπτεται με την πινακίδα κλπ

Υπάρχει η εντολή EXPORTLAYOUT που μεταφέρει σε νεο σχέδιο το περιεχόμενο του LAYOUT αλλα σε λάθος κλίμακα και συντεταγμένες και νομίζω ειναι λάθος να κάνω scale και move, όλο και κάπου θα τα κάνω θαλασσα

Υπάρχει ίσως καποιο add in? 

Ευχαριστώ

Είμαι και εγώ ένας από τους λίγους που διαβάσαμε το manual και τυπώνουμε με paper spaces και viewports.  Νομοτελειακά δεν μπορούμε να εξαγάγουμε απευθείας DXF από το paper space (με τον αυτόματο τρόπο που θέλουμε τουλάχιστον) διότι κάθε paper space μπορεί να περιέχει πολλά viewports με πολλές κλίμακες!

Φαντάζομαι η καλύτερη λύση εκεί είναι απλό copy-paste του paper space και SCALE του αποτελέσματος στο model space αν και θεωρητικά θα μπορούσε κάποιος προγραμματιστικά να το αυτοματοποιήσει αλλά πάντα με βάση συγκεκριμένη κλίμακα και όχι πλήρως αυτοματοποιημένα.

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.