Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ψηφιακή υπογραφή για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων


dsworks

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 770
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 ώρες πριν, ppanag said:

GEORGE MICHEAL δες μήπως έληξαν τα πιστοποιητικά .... έρχεται η ώρα τους... νομίζω ισχύουν για 3 χρόνια.

όχι το είδα θέλω ένα χρόνο ακόμα Το τσέκαρα και βλέποντας με το AWP manager τα στοιχεία των πιστοποιητικών που γράφει πότε λήγουν θέλω ακριβώς ένα χρόνο στις 22/8/ 2018 το ενεργοποίησα 

 

 

ΥΣ Το έβαλα σε άλλον υπολογιστή (έβαλα drive του  token ..το  JSignPdf , τα πάντα από την αρχή)   και δουλεύει ...δεν μπορώ να καταλάβω 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 18/7/2018 at 11:41 ΠΜ, Gousgounis said:

 

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Υπάρχει κάποιος που να κατάφερε να εκδώσει πιστιποιητικό με Internet Explorer 11?

 

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, casablanca90 said:

.... πιστιποιητικό με Internet Explorer 11?

 

υπάρχει κάποιος ειδικός λόγος που θες ντε και καλά να το κάνεις με εφαρμογή η οποία δεν έχει καμία υποστήριξη πια?

Υπάρχουν τόσα άλλα......

Link to comment
Share on other sites

On 27/8/2020 at 5:14 ΜΜ, ppanag said:

GEORGE MICHEAL δες μήπως έληξαν τα πιστοποιητικά .... έρχεται η ώρα τους... νομίζω ισχύουν για 3 χρόνια.

όταν λήξουν τι σημαίνει για εμάς, ενημερώνουμε την εταιρεία για ανανέωση/ενημέρωση στην ίδια εταιρεία ή μπορούμε να βγάλουμε καινούργια ηλεκτρονική υπογραφή από την αρχή και σε άλλη εταιρεία?

βρήκα αυτό :

Παράθεση

Η Ψηφιακή Υπογραφή έχει ισχύ για 5 έτη, ή για όσους την απέκτησαν από τις 20 Ιούνιου του 2018 έχει ισχύ για 3 έτη. Πλέον από το 2020 η ισχύς είναι ετήσια, βάσει της ΑΠΕΔ

Αρα εαν βγάλαμε ψηφιακή υπογραφή πριν την 20/6/2018 έχει ισχύ για 5 χρόνια?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Σε καινούργια windows και explorer είναι πρακτικά αδύνατη η εγκατάσταση των πιστοποιητικών.

Αν όμως έχετε ήδη σε στικάκι τα πιστοποιητικά λογικά τα βλέπουν όλες οι εφαρμογές και σε πιο καινούργιες εκδόσεις των windows.

@Paul_Mix Ο καθένας μπορεί να εκδόσει νέα ψηφιακή υπογραφή. Το μόνο που χρειάζεται είναι οι κωδικοί ΤΑΞΙΣ/ΕΡΜΗΣ, μια επίσκεψη σε ΚΕΠ και μετά το κατέβασμα στο στικάκι.

Ακούγεται εύκολο αλλά μέχρι να καταφέρει κάποιος να στήσει τον υπολογιστή του για εγκατάσταση των πιστοποιητικών έχει φάει μέρες. Προσωπικά έχω έναν υπολογιστή μόνο για αυτή την δουλειά για να μην μπλέκω κάθε φορά που θέλω να εγκαταστήσω την ψηφιακή υπογραφή.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, sdim said:

Σε καινούργια windows και explorer είναι πρακτικά αδύνατη η εγκατάσταση των πιστοποιητικών.

Αν όμως έχετε ήδη σε στικάκι τα πιστοποιητικά λογικά τα βλέπουν όλες οι εφαρμογές και σε πιο καινούργιες εκδόσεις των windows.

@Paul_Mix Ο καθένας μπορεί να εκδόσει νέα ψηφιακή υπογραφή. Το μόνο που χρειάζεται είναι οι κωδικοί ΤΑΞΙΣ/ΕΡΜΗΣ, μια επίσκεψη σε ΚΕΠ και μετά το κατέβασμα στο στικάκι.

Ακούγεται εύκολο αλλά μέχρι να καταφέρει κάποιος να στήσει τον υπολογιστή του για εγκατάσταση των πιστοποιητικών έχει φάει μέρες. Προσωπικά έχω έναν υπολογιστή μόνο για αυτή την δουλειά για να μην μπλέκω κάθε φορά που θέλω να εγκαταστήσω την ψηφιακή υπογραφή.

 

Πώς βλέπουμε πότε λήγουν τα πιστοποιητικά?

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη καλημέρα,

είτε μέσω του ERMIS αφού μπεις με τους κωδικούς σου, είτε μέσω του Client που έχεις στήσει.

Ενδεικτικά αν έχεις στήσει τον Client Safenet δες το παρακάτω καθώς και τον ΕΡΜΗ.

 

1.jpg

2.jpg

Edited by georgegaleos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο πιο εύκολος τρόπος για τους περισσότερους είναι:

- Ανοίξτε με το Acrobat Reader ένα αρχείο το οποίο έχετε υπογράψει με την ψηφιακή σας υπογραφή.

- Click στο εικονίδιο της ψηφιακής υπογραφής (πράσινο ν)

- Signature properties

- Show signers certificate

- Στο certificate viewer που θα εμφανιστεί αναφέρει την ημερομηνία μέχρι την οποία είναι έγκυρο (valid to).

 

 

Edited by sdim
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.