Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψηφιακή υπογραφή για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων


Recommended Posts

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 770
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους! Προσπάθησα εχθές το βράδυ να υποβάλλω ηλεκτρονικά ένα τοπογραφικό διάγραμμα μου (μέσω Chrome) και στο τελικό έλεγχο πληρότητας πριν την υποβολή, ενώ όλοι οι υπόλοιποι έλεγχοι ήταν "πράσινοι", ο μόνος που έβγαινε "κόκκινος" είναι ο έλεγχος ακεραιότητας, οπότε και το αποδεικτικό υποβολής δεν εκδόθηκε. Δοκίμασα ξανά σήμερα το πρωί μέσω Chrome αλλά και Firefox, αλλά δεν μπορώ να μπω καν στην πλατφόρμα! Υπάρχει περίπτωση να έχετε και σεις παρόμοιο πρόβλημα και φταίει η πλατφόρμα ή κάποια άλλη διαδικασία που δεν έχω λάβει υπόψη; Επισημαίνω σε αυτό το σημείο ότι έχω υποβάλλει αρκετά τοπογραφικά διαγράμματα στο παρελθόν και επίσης ακολούθησα πιστά τις γνωστές οδηγίες υποβολής.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει λήξει η ψηφιακή υπογραφή σου? Λογικά ένας ένας, πλησιάζει την τριετία που χρειάζεται για την ανανέωση (και κάπου διάβασα ότι από τούδε και στο εξής θα χρειάζεται ετήσια...)

Δες και 3 Post πιο πάνω (τώρα τα πρόσεξα ;P )

Edited by angusmacgyver
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ξέρει κανείς πως μπορώ να δω την ημερομηνία που λήγει η ψηφιακή υπογραφή στον υπολογιστή μου;

 

υγ .συγγνώμη είδα το post στην προηγούμενη σελίδα και το κατάλαβα

Edited by gab pet
Link to comment
Share on other sites

Η υπογραφή μου είχε λήξει 2 μήνες πριν αλλά λόγω τοπικού λοκνταουν δεν μπορούσα να την ανανεώσω (ουσιαστικά να εκδώσω νέα ψηφιακά πιστοποιητικά από την αρχή). Πριν 5 μέρες, ωστόσο, κατάφερα να πάω στο ΚΕΠ και έπειτα έκανα όλες τις απαιτούμενες ρυθμίσεις στο usb token. Μετά κατέβασα από την εφαρμογή Safenet τα νέα πιστοποιητικά και απλά τα ανέβασα στη σελίδα του ΤΕΕ. Έπρεπε να κάνω κάτι άλλο; Έπρεπε κάπως να ακυρώσω τα προηγούμενα; Γιατί πρώτη φορά ανανεώνω ψηφιακά πιστοποιητικά. Επίσης, αν υπήρχε θέμα στην ψηφιακή υπογραφή, λογικά δεν θα εμφανιζόταν πρόβλημα και στο ανέβασμα του zip με το dxf και το υπογεγραμμένο hashcode;

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται σαν να τα έκανες όλα σωστά! Τα προηγούμενα, γράφει κάπου πως δεν τα σβήνουμε από το ΤΕΕ για να κρατάνε αρχείο..Μόνο από το token.

Υποθέτω και εγώ πως όντως αν υπάρχει κάπου πρόβλημα με την υπογραφή, θα φαίνεται στην υποβολή. Οπότε όλα καλά!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κι εμένα έληξαν σήμερα..αν κατάλαβα καλά χρειάζεται εκ νέου εγκατάσταση στο usb stick;

Δηλαδή μέσω internet explorer και τα λοιπά καραγκιοζιλίκια; Εν έτη 2021 και μας βάζουν σε τέτοιες διαδικασίες, πόσο γελοίοι πια...

 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας... Προσπαθώ να βγάλω άκρη με την ηλεκτρονική υπογραφή και ενώ όλα τα βήματα έγιναν σύμφωνα με τις οδηγίες όταν ανεβάζω τα αρχεία για το Κτηματολόγιο μου βγάζει το μήνυμα 

"σφάλμα στην ψηφιακή υπογραφή - η ψηφιακή υπογραφή δεν ταιριάζει με το ψηφιακό πιστοποιητικό του χρήστη"

Μήπως ξέρει κανείς τι φταίει; 

Link to comment
Share on other sites

Τα πιστοποιητικά τα ανέβασες στο ΤΕΕ;

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/ekxa/manual20171006a.pdf

Διασυνδεμένα συστήματα είναι, ίσως να φταίει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα είχα ανεβάσει αλλά επέμενε... Ίσως να μην είχε προλάβει να καταλάβει το σύστημα ότι τα ανέβασα?! Τελικά μπήκα από άλλον browser και ανέβηκαν κανονικά.

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.