Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ψηφιακή υπογραφή για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων


dsworks

Recommended Posts

Καλημέρα για όσους είναι Θεσ/νίκη ενημερώνω για την απαράδεκτη ταλαιπωρία που έχω τραβήξει. Προσπαθώ από μέσα Ιανουαρίου να κάνω την διαδικασία μέσω ΚΕΠ. Αρχικά μέσω ΚΕΠ Θεσ/κης έφαγα άκυρο όπως περιγράφω πιο πάνω, σήμερα και ενώ είχα κλείσει σε άλλο ΚΕΠ ραντεβού (Πυλαία), με ενημέρωσαν ότι και αυτοί αδυνατούν να διεκεπεραιώσουν. Σε ερώτημά μου γιατί τους βγάζει στην λίστα στο gov.gr ως συμβατό ΚΕΠ μου είπαν ότι έχει γίνει λάθος στην λίστα (!) και μπήκε εκ παραδρομής και το δικό τους ΚΕΠ μαζί και με άλλα επίσης μη συμβατά. Απευθύνθηκα στο ΚΕΠ Δήμου Νεάπολης όπου αρχικά με ενημερώνουν να προσέλθω, τελικά όταν πήγα με ενημέρωσαν ότι το σύστημα ήταν 'φορτωμένο' και άφησα το τηλ. μου ώστε να με καλέσουν όταν ξεκολλήσει. Είναι τελικά να απορείς με δαύτους, αν έχει κάποιος άλλος συν/φος εμπειρία από ΚΕΠ εντός νομού Θεσ/νίκης που εξυπηρετεί άμεσα για την νέα υπογραφή και με ραντεβού, ας ενημερώσει ευχαριστώ.

Edited by akis73
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 770
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η λιστα αυτή που υπάρχει ακριβώς;

Επίσης υποθέτω ότι μεχρι να ανακαλέσω την ισχύουσα υπογραφή μου μπορώ να την χρησιμοποιώ κανονικά έτσι; Θέλω να εκδόσω ΚΗΔ αυτες τις μερες για καμποσα τοπογραφικά και υποθέτω πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα...

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, giorgosv said:

Η λίστα αυτή που υπάρχει ακριβώς;

https://aped.gov.gr/katalogos-kep-pou-eksypiretoun-polites-gia-psifiakes-ypografes/

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, giorgosv said:

Η λιστα αυτή που υπάρχει ακριβώς;

Επίσης υποθέτω ότι μεχρι να ανακαλέσω την ισχύουσα υπογραφή μου μπορώ να την χρησιμοποιώ κανονικά έτσι; Θέλω να εκδόσω ΚΗΔ αυτες τις μερες για καμποσα τοπογραφικά και υποθέτω πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα...

 

Κανένα πρόβλημα, η δικιά μου έχει λήξει, τελικά έφαγα άκυρο και από ΚΕΠ Νεάπολης, πρόβλημα με τους OTP κωδικούς μου είπανε μέχρι νεοτέρας δεν μπορούν. Ευτυχώς που δεν το βιάζομαι, εκτός αν είμαι τελικά απλά γκαντέμης...

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Πηρα τηλ στο ΚΕΠ της περιοχής μου και μου είπαν ότι κάνουν την διαδικασία οπότε ελπίζω να πανε ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Το κακό με τη νέα διαδικασία είναι ότι τα tokens του είχαμε με τον ερμή δεν είναι συμβατά. Αυτό σημαίνει πάλι έξοδα. Τουλάχιστον η διαδικασία έκδοσης των πιστοποιητικών είναι σύγχρονη και δε θέλει xp ie8 και άλλες αντίκες.

Τότε είχα πάρει το 5110 της safenet, το οποίο θερούνταν futureproof και με τη νέα αρχή θέλει το 5110cc (λες και είναι η καμπριολέ έκδοση της peugeot) που έχει διαφορετικό hardware.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, Gousgounis said:

Το κακό με τη νέα διαδικασία είναι ότι τα tokens του είχαμε με τον ερμή δεν είναι συμβατά. Αυτό σημαίνει πάλι έξοδα. Τουλάχιστον η διαδικασία έκδοσης των πιστοποιητικών είναι σύγχρονη και δε θέλει xp ie8 και άλλες αντίκες.

Τότε είχα πάρει το 5110 της safenet, το οποίο θερούνταν futureproof και με τη νέα αρχή θέλει το 5110cc (λες και είναι η καμπριολέ έκδοση της peugeot) που έχει διαφορετικό hardware.

Τα ίδια και εδώ είχα το 5110 FIPS και αγόρασα αναγκαστικά το 5110 CC.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

η διαδικασία του περιβάλλοντος aped είναι θεωρητικά πολύ απλή, ωστόσο οι οδηγίες είναι ελάχιστες, ιδιαίτερα σε σχέση με τους φιλικότερους browsers , το τείχος προστασίας, τα ενδεχόμενα προβλήματα  κλπ. Με σωστά εγκαταστημένους drivers, το app του αναδυόμενου παράθυρου λειτουργεί όποτε θέλει. Οι περισσότεροι δεν τα έχουν καταφέρει, σε μία εφαρμογή θεωρητικά απλή. 

Οπότε, ας περιοριστεί η αχρείαστη γενική κι αόριστη οργή εκτός θέματος κι όσοι ολοκλήρωσαν τη διαδικασία ας βοηθήσουν και τους υπόλοιπους. Αυτό είναι το νόημα των ιστοσελίδων σαν την παρούσα.

 

Link to comment
Share on other sites

Μία συμβουλη!

Σβήστε cookies, ξανασβήστε cookies.

Βασικά πριν απο κάθε προσπάθεια σβήνετε τα cookies.

Link to comment
Share on other sites

Στην δική μου περίπτωση όσες φορές προσπάθησα με Chrome μου έβγαζε τερματισμός σύνδεσης.

Άλλαξα τον browser σε Firefox Mozilla και την ολοκλήρωσα χωρίς κανένα πρόβλημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.