Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ψηφιακή υπογραφή για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων


Recommended Posts

57 minutes ago, PASOLE said:

α) αν και "α" ξεκινάω από το τελευταίο ερώτημά σου αφού είναι ξεκάθαρο. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ θέμα hardware-software. Όλα τα token έχουν τη δυνατότητα να συμπεριληφθούν στο software "επικοινωνίας". Απλά τα έχουν αποκλείσει. Φαντάσου τόσες εταιρείες στο εξωτερικό που δεν υπάρχει τέτοιο θέμα...μάρκας! Αν αυτό δεν είναι μίζα-κατάντια-ξεφτίλα τότε τι είναι. Κρίμα όσοι είχαν αγοράσει "μη συμβατό" token. Το ΤΕΕ ως συνήθως...ΥΠΝΟΣ.

β) Σε XP δεν είχα κάνει τη διαδικασία, αλλά το όλο "κλειδί" στην υπόθεση ήταν η σωστή παραμετροποίηση του ΙΕ8 ή 10. Καλύτερα ΙΕ8 όσο κι αν σου φαίνεται παράξενο. Θέλει όμως απεγκατάσταση πρώτα του τρέχοντος IE που χρησιμοποιούσες αν δεν ήταν IE8 αφού δεν μπορείς να εγκαταστήσεις παλαιότερη version αν υπάρχει νεότερη. ΠΡΟΣΕΧΕ όμως : μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας, ΜΠΟΡΕΙΣ να ξαναβάλεις μια νεότερη αφού το ανάποδο επιτρέπεται! Εγώ κράτησα τον αρχαίο ΙΕ8 μόλις έκανα τη διαδικασία (αφού θα ξαναχρειαζόταν στο μέλλον με την ήδη δύσκολη παραμετροποίηση) και μετά ξαναέβαλα την τελευταία στα win7 x64. Όχι ότι την χρησιμοποιώ, αλλά έτσι για εναλλακτική. 
Με win7 γίνεται άνετα η διαδικασία. Ο οδηγός ήταν αυτός στο site της ΑΠΕΔ. Τώρα βέβαια δεν υπάρχει αφού είναι άχρηστος. Θα ψάξω να δω αν τον κράτησα ως pdf στο άλλο desktop, αλλά χλωμό.

Υ.Γ. Με είχε πιάσει και μια εμμονή να το καταφέρω με firefox, αλλά όσο κι αν προσπάθησα μέσω ειδικών αλλαγών στο about:config ήταν αδύνατον.

Υ.Γ. Με είχε πιάσει και μια εμμονή να το καταφέρω με firefox, αλλά όσο κι αν προσπάθησα μέσω ειδικών αλλαγών στο about:config ήταν αδύνατον.

 

Are you a computer Geek ? :) 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 770
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα!

Όσοι κάνανε την ανανέωση της Ψηφιακής Υπογραφής τους, μπορούν να μας ενημερώσουν πόσο χρόνο τους έκανε η Αρχή Εγγραφής για να εγκρίνει το αίτημα? 

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, angusmacgyver said:

Καλημέρα!

Όσοι κάνανε την ανανέωση της Ψηφιακής Υπογραφής τους, μπορούν να μας ενημερώσουν πόσο χρόνο τους έκανε η Αρχή Εγγραφής για να εγκρίνει το αίτημα? 

Στις 13:35 έγινε η επίσημη ταυτοποίηση στο ΚΕΠ, την άλλη μέρα περίπου στις 12:00 το μεσημέρι μου ήρθε το αντίστοιχο μήνυμα με τον κωδικό από ΑΠΕΔ.

EDIT : Διορθώνω ως προς την ώρα που μου ήρθε η έγκριση γιατί είδα το μήνυμα => 12:31 την επόμενη μέρα. Άρα είναι κάπως "εκφοβιστικό" αυτό το "εγκρίνεται μετά από 1 έως 30 μέρες".

Edited by PASOLE
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/2/2022 at 2:58 ΜΜ, akis73 said:

... σχετικά με το θέμα των ΚΕΠ ταλαιπωρήθηκα αρκετά αφού απευθύνθηκα σε 4 διαφορετικά

Εγώ πχ πήγα στο ΚΕΠ της διπλανής ΔΚ του Δήμου μου , 8km απόσταση.

Aπό αυτά που μου είπαν , το πρόβλημα έγκειται στο ότι πρέπει το ΚΕΠ που σε ταυτοποιεί να έχει το ίδιο ψηφιακή υπογραφή , την οποία όμως δεν την έχουν όλα ! ( Καλό έεε ? )

Οπότε προς αποφυγή ταλαιπωρίας πρώτα τηλεφωνούμε στο ΚΕΠ για να μάθουμε αν κάνουν την  διαδικασία.

Edited by avgoust
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, avgoust said:

Oταν λεμε "προγραμμα διαχειρισης του token" εννοούμε αυτό που  κατεβαζουμε απο την ΑΠΕΔ ή κάτι άλλο ?

Βασικά είναι οι drivers του token που περιέχουν ενα gui για τη διαχείριση του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, angusmacgyver said:

πόσο χρόνο τους έκανε η Αρχή Εγγραφής για να εγκρίνει το αίτημα? 

Αρχές Φεβρουαρίου έκανα την διαδικασία.... 10:56 έλαβα το sms της υποβολής αιτήματος στο ΚΕΠ, 5:23 το απόγευμα την ίδια μέρα μου ήρθε το δεύτερο sms με τον κωδικό έκδοσης / ανάκλησης του ψηφ. πιστοποιητικού.

Link to comment
Share on other sites

εκανα και εγω την ανανεωση των πιστοποιητικών για ψηφιακη υπογραφή με νεο token, και ενω ολα πηγαν καλα, οταν ανεβασα τα αρχεια μου στο συστημα ηλεκτρονικης υποβολης διαγραμματων ελαβα το εξης μηνυμα: "DXF / ZIP: Σφάλμα στην ψηφιακή υπογραφή - Η ψηφιακή υπογραφή δεν ταιριάζει με το ψηφιακό πιστοποιητικό του χρήστη." Μπορει καποιος να με βοηθησει; 

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, Civil_2012 said:

εκανα και εγω την ανανεωση των πιστοποιητικών για ψηφιακη υπογραφή με νεο token, και ενω ολα πηγαν καλα, οταν ανεβασα τα αρχεια μου στο συστημα ηλεκτρονικης υποβολης διαγραμματων ελαβα το εξης μηνυμα: "DXF / ZIP: Σφάλμα στην ψηφιακή υπογραφή - Η ψηφιακή υπογραφή δεν ταιριάζει με το ψηφιακό πιστοποιητικό του χρήστη." Μπορει καποιος να με βοηθησει; 

Τελικα ψαχνοντας λιγο ακομη βρηκα πως θα επρεπε να εχω ενημερωσει σχετικά το συστημα του ΤΕΕ για τα ψηφιακα πιστοποιητικα... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.