Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ψηφιακή υπογραφή για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων


dsworks

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 768
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Θα τους ήταν τόοοσο δύσκολο να μπορεί να επιβεβαιωθεί και σε έντυπη μορφή με έναν αλφαριθμητικό κωδικό ή ένα QR code? Στα δημόσια έγγραφα πως το κάνουν δηλ?😤

Link to comment
Share on other sites

Αν το σύστημα του κτηματολογίου έκανε edit το αρχείο και έβαζε επάνω ένα link ελέγχου γνησιότητας ή υδατογράφημα (όπως το eadeies), αυτόματα θα έβγαινε άκυρη η ψηφιακή υπογραφή στο PDF γιατί το έγγραφο θα είχε τροποποιηθεί μεταγενέστερα.

Θα μπορούσαν στο αποδεικτικό υποβολής να έχουν πέρα απο την εικόνα και ένα link για να κατεβάζεις το ψηφιακά υπογεγραμμένο pdf για περίπτωση ελέγχου τυπωμένου αντιγράφου.

Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2022 at 12:32 ΜΜ, Gousgounis said:

Αν το σύστημα του κτηματολογίου έκανε edit το αρχείο και έβαζε επάνω ένα link ελέγχου γνησιότητας ή υδατογράφημα (όπως το eadeies), αυτόματα θα έβγαινε άκυρη η ψηφιακή υπογραφή στο PDF γιατί το έγγραφο θα είχε τροποποιηθεί μεταγενέστερα.

Θα μπορούσαν στο αποδεικτικό υποβολής να έχουν πέρα απο την εικόνα και ένα link για να κατεβάζεις το ψηφιακά υπογεγραμμένο pdf για περίπτωση ελέγχου τυπωμένου αντιγράφου.

Δε μιλάω μόνο για το κτηματολόγιο, αλλά για γενικά όλα τα έγγραφα. 

Αφού διαθέτουμε τόσα χρόνια Ψ.Υ. ελεγμένη και επιβεβαιωμένη από ένα σωρό Αρχές, γιατί να μην υπάρχει ένα QRcode που να συνοδεύει τα έγγραφά μας, από το να κάνουμε γνήσιο από την αρχή...

Link to comment
Share on other sites

Τεχνικά πρόκειται για διαφορετικά πράγματα.

Το QR παραπέμπει σε ένα link στο οποίο μπορείς να κατεβάσεις κάτι. (στην περίπτωση ελέγχου γνησιότητας, προφανώς το ίδιο το έγγραφο απο την υπηρεσία που υποβλήθηκε).

Η ψηφιακή υπογραφή είναι μια διασφάλιση για να μην αλλάξει το ψηφιακό αρχείο από τρίτο μετά τη σύνταξή του (πχ hackers). Δε χρειάζεται να έχεις ανεβάσει κάτι online για να ισχύει.

Θα μπορούσε να γίνει εάν η υπηρεσία που υποβάλαμε ένα έγγραφο, έβαζε QR και το υπέγραφε με δικό της πιστοποιητικό. Όμως την υπογραφή κανονικά πρέπει να την βάζει ο συντάκτης του εγγράφου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι πιο απλή η διαδικασία Διαπίστωσα στο τέλος ότι θέλει καινούργια έκδοση  εφαρμογή για την υπογραφή του pdf (έβαλα την έκδοση JsignPdf - 2.2.0 ) και οι ρυθμίσεις της δεν είναι ίδιες όωπς παλαιά Μεχρι να βρω πως εξάγω με το καινούργιο πρόγραμμα διαχείρισης του ΤΟΚΕΝ έφαγα κανένα τέταρτο ... και ένα τέταρτο μέχρι να μου κατεβάσει το πιστοποιητικό ο Ερμής χαχα . Βασικά όμως ταλαιπωρήθηκα γιατί το πρώτο ΤΟΚΕΝ  GEMALTO /THALES MD - 940  μαύρου χρώματος ήταν βλαμμένο και δεν μπορούσα να το αρχικοποιήσω αλλά κάποια στιγμή δεν το διάβαζε καν μετά το άλλαξα με άσπρο και όλα καλά τέλειωσα σε μια 1 -2 ώρες αφού ενδιάμεσα έκανα και άλλες εργασίες . Τι στο καλό κομμουνιστής άνθρωπος θα γίνω ρατσιστής στα 55 μου .... χα χα 

 

Εδώ και ένα τέταρτο μπορώ πάλι να κάνω ΚΗΔ Δυστυχώς μερικοί συνάδελφοι μου δεν το έχουν πάρει είδηση ακόμα ότι άλλαξαν τα πρωτόκολλα στα πιστοποιητικά και δεν έβρισκα φίλο να κάνει ΚΗΔ στην περιοχή μου .

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα ψηφιακή υπογραφή & έκδοση ΚΗΔ, κλπ με άϋλη ψηφιακή υπογραφή που έχουν μοιράσει στα υπουργεία.

Ένα σας λέω, είμαστε μεγάλα κορόϊδα.

Ούτε στικάκια, ούτε συμβατά λειτουργικά συστήματα, τα πράγματα όπως θα 'πρεπε να είναι.

Καλησπέρα σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Είπα κι εγώ να ανανεώσω τα πιστοποιητικά για την ψηφιακή υπογραφή.

Παλαιότερα είχα αγοράσει το usb που έχω στη φωτογραφία. 

Είναι συμβατό; Γράφει safenet 5110 επάνω. Στη σελίδα της ΑΠΕΔ  γράφει ότι είναι συμβατό τo 5110cc αλλά με απλό google είδα ότι εμφανισιακά αυτό είναι. Έχει κανείς ιδέα; Μην παιδεύομαι άδικα μιας και αύριο πάω σε ΚΕΠ για φυσική ταυτοποίηση και μετά αρχίζει ο Γολγοθάς.

PXL_20220523_173118083.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.