Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψηφιακή υπογραφή για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 770
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 1/7/2018 at 3:56 ΜΜ, jojo said:

καταρχας πρεπει ομως λεει κ εδω http://www.yap.gov.gr/index.php/aped/timestamping-service.html

να  προσθεσεις OID Policy ΧΩΡΙΣ ΚΕΝΑ. τι error σου βγαζει?

Αν το προβλημα σου ειναι αισθητικο κ μονο το acrobat σου δινει πολλες επιλογες αισθητικης (ακομα κ εικονα) αλλα κ αν ακομα δε θες τιποτα απο αυτα μπορεις το πλαισιο της υπογραφης να το κανεις πολυ μικρο

ΔΕΣ ΕΔΩ https://www.dropbox.com/s/rujuhgbcbk3zeog/Screenshot 2018-07-01 15.54.53.png?dl=0

και πες μου

δηλαδή όταν αναγράφεται σε οδηγίες  η φράση  "ψηφιακή υπογραφή " είναι αυτό που γράφεται στις πιο πάνω οδηγίες από την πύλη Ερμής σαν "χρονοσήμανση"  ?  Εγώ διαβάζοντας τις οδηγίες και μετά την εγκατάσταση των πιστοποιητικών από τα USb TOKEN και την ολοκλήρωση της όλης διαδικασίας ,  δεν έχω καταλάβει πως πρακτικά γίνεται η ψηφιακή υπογραφή των αρχείων PDF .... Με κάποια εφαρμογή (πρόγραμμα ) ? 

 

Μάλλον η απάντηση είναι πιο κάτω ή όχι ?

 

 http://aped.gov.gr/procedures/20-how-to-sign/31-sign_documents_pdf.html

 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδια. Δυσκολευουν τα πραγματα για οσους δεν ειναι και σαινια στου υπολογιστες.

Απορία: Η ψηφιακή υπογραφη μπαινει στο pdf αρχειο και τα ανεβαζουμε στην ιστοσελιδα ή μπαινει και στο dxf; Και αν ναι πως μπαινει εκει;

Επισης υπαρχει καμια επιδειξη σε κανα youtube;

Link to comment
Share on other sites

Iσως βοηθησει αυτο. Παντώς εγω εχω μπλοκαρει!. Τη μια τρεχει το ενα, την αλλη κολλαει το αλλο τελικα τιποτα δεν προχωρα!

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/hlektroniki_ypovoli_diagrammaton/dhmas.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να χρειαζεται να εισαι ο Bill Gates, αλλωστε τοπογραφος χωρις βασικες γνωσεις υπολογιστων δεν ειναι ευκολο να ασκει γενικα το επαγγελμα. Οι οδηγιες ειναι αναλυτικες αρκετα. Που εχεις κολλησει?

Ανεβαζεις pdf (υπογεγραμμενο+χρονοσημανση) ΚΑΙ ZIP (μεσα του να υπαρχει το dxf ΜΑΖΙ με pdf υπογεγραμμενο με το hash του dxf) 

Το hash του dxf δεν ειναι αυτο με notepad οπως αναφερθηκε, αλλα οπως ειπε κ ο συναδελφος παραπανω, γινεται με το DYSfv

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

άρα άλλο είναι υπογραφή και άλλο χρονοσήμανση Δεν έχω καταλάβει την έννοια υπογραφή που γράφουν και οι οδηγίες Πως υπογράφεται ένα αρχείο PDF ? Με την βοήθεια μιας εφαρμογής - προγράμματος  όπου έχουν μπει στις ρυθμίσεις τα πιστοποιητικά από την βάση Ερμής  ή ότι άλλο από ότι είδα δηλώνεις από την "βάση"  Ερμής . Παρόλο που παρακολούθησα ένα διαδικτυακό σεμινάριο με το θέμα αυτό , ακόμα δεν το έχω καταλάβει αυτό το σημείο Ελπίζω όταν τα κάνω στην πράξη (την άλλη εβδομάδα ) να τα βρω μόνος μου 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Η υπογραφη μπαινει με μια εφαρμογη (jsign). Χρησιμοποιωντας στο στικακι σου. Μεσω της ΙΔΙΑΣ εφαρμογης, μετα την υπογραφη (ή συγχρονως) το υπογεγραμμενο αρχειο παιρνει και χρονοσημανση και κλειδωνεται.

Νομιζω οτι ΔΕΝ χρειαζεται να ψαχνεις τι ακριβως γινεται με υπολογιστικους/λογισμικους ορους. 1. ανοιγεις το pdf 2. το υπογραφεις 3. το χρονοσημαινεις και 4 το σωζεις. Διαρκεια διαδικασιας 5-15 δεπτερολεπτα

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεστε. Η ψηφιακη υπογραφη ειναι μια ευκολη διαδικασια. Ο παρoχος του usb φορτωνει τα καταλληλα προγραμματα και θα σας δειξει πως μπαινει η "υπογραφη"

(βαζω "  " γιατι δεν υπαρχει καμμια υπογραφη με την εννοια που την ξερουμε.απλα γραφεται πανω στο προς υπογραφη εγγραφο ενα κειμενακι που λεει οτι το παρον εγγραφο υπογραφθηκε ψηφιακα απο τον ....   κ.λ.π)

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τους συναδέλφους για τις απαντήσεις Και εγώ έτσι θέλω να πιστεύω . Θα αποτελέσει άλλη μια καθημερινή ρουτίνα μας Ευχαριστώ λοιπόν κυρίως για το πνεύμα των απαντήσεων 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Αν στον υπολογιστή υπάρχουν και άλλα κλειδιά hasp, υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί κανένα conflict;

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.