Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ψηφιακή υπογραφή για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων


dsworks

Recommended Posts

Εγώ έχω το GEMALTO IDCLASSIC 340 USB TOKEN / windows 7

Έχω κάνει όλες τις ρυθμίσεις, αλλά όταν περνάω τους drivers του token, στα windows services απενεργοποιείται η υπηρεσία Certificate Propagation και γι αυτό μου βγάζει ΣΦΑΛΜΑ D

Πρέπει να βάλω τα windows 8 για να δουλέψει ; 

Και φαντάζομαι ότι δεν πρέπει να γίνει και το update στα 8.1 διότι εξαναγκαστικά περνιέται ο IE11 !

Ε ρε τι τραβάμε ! Φτου κι από την αρχή ‘

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 768
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Ολοκλήρωσα τη διαδικασία με:

Windows 7 x64 με IE10

Safenet eToken 5110CC με drivers 10.1 (και όχι 10.3 που έγραψα παραπάνω). Με τους τελευταίους 10.5, μου έβγαζε "Σφάλμα D"

Φυσικά, firewall off, για κάθε ενδεχόμενο

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Thundy said:

Ολοκλήρωσα τη διαδικασία με:

Windows 7 x64 με IE10

Safenet eToken 5110CC με drivers 10.1 (και όχι 10.3 που έγραψα παραπάνω). Με τους τελευταίους 10.5, μου έβγαζε "Σφάλμα D"

Φυσικά, firewall off, για κάθε ενδεχόμενο

Και γω αυτο εχω παραγγειλει..την εγκατασταση την εκανες μονος σου ή πληρωσες να στην κανουν?

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Μόνος. Δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερα δύσκολο. Στο μήνυμα “Σφάλμα D” που μου εμφάνισε στο τελευταίο βήμα έκανα αρκετή ώρα κάνοντας δοκιμές, αλλά και πάλι δεν χρειάστηκα πολλές ώρες στο σύνολο της διαδικασίας. 

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, Thundy said:

Μόνος. Δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερα δύσκολο. Στο μήνυμα “Σφάλμα D” που μου εμφάνισε στο τελευταίο βήμα έκανα αρκετή ώρα κάνοντας δοκιμές, αλλά και πάλι δεν χρειάστηκα πολλές ώρες στο σύνολο της διαδικασίας. 

Λυθηκε τελικα με αλλαγη των drivers? Στο usb token ειχε δλδ οδηγους διαφορων εκδοσεων??

Link to comment
Share on other sites

To usb ήρθε σκέτο, χωρίς drivers. Με mail μου έστειλαν ένα ftp με όλους τους drivers, και απλά υπέθεσα ότι είναι καλό να βάλω τους τελευταίους. Ναι, όλα καλά. Έχω ολοκληρώσει και την διαδικασία με υποβολή τοπογραφικού και από το κεντρικό μου pc που έχει windows 10 x64 built 1803.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

έχω το usb token Oberthur id-one token από novatron και το εγκαθιστώ σε Windows 7 32-bit ως administrator και με antivirus OFF.

Ενώ οι εγκ/σεις ολοκληρώνονται επιτυχώς (driver & utility) μόλις εισάγω το usb δεν το εγκαθιστά, το εμφανίζει ως άγνωστη συσκευή και δεν δημιουργεί τον φάκελο του utility awp.

Μήπως κάποιος συνάδελφος μπορεί να βοηθήσει?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Από   ΠΣΔΑΤΜ.

«Με αφορμή ερωτήματα που υποβλήθηκαν από τους ενδιαφερόμενους επαγγελματίες, μηχανικούς και συμβολαιογράφους,  για την υποχρεωτική εφαρμογή της διαδικασίας ηλεκτρονικής υποβολής των τοπογραφικών διαγραμμάτων, παραθέτουμε τα ακόλουθα:

Η υποχρέωση των μηχανικών για την ηλεκτρονική υποβολή των τοπογραφικών διαγραμμάτων στη βάση δεδομένων του Φορέα «Ελληνικό Κτηματολόγιο», ξεκινά στις 16.7.2018και αφορά κάθε τοπογραφικό που συντάσσεται από την ημερομηνία αυτή και εφεξής για ακίνητα σε όλη τη χώρα, ανεξάρτητα εάν πρόκειται για περιοχή που έχει υπαχθεί στο σύστημα του Κτηματολογίου ή περιοχή όπου εξακολουθεί να λειτουργεί το σύστημα μεταγραφών και υποθηκών.

Όταν σε εγγραπτέα πράξη (στα κτηματολογικά βιβλία ή στα βιβλία μεταγραφών και υποθηκών)γίνεται χρήση τοπογραφικού διαγράμματος που έχει ημερομηνία σύνταξης 16.7.2018 και μεταγενέστερη αυτής, τότε ο συμβολαιογράφος υποχρεούται να ζητήσει το αποδεικτικό ηλεκτρονικής υποβολής του τοπογραφικού, διαγράμματος,  για να το προσαρτήσει, με ποινή ακυρότητας, στο συμβόλαιο  και ακολούθως θα τηρήσει κάθε άλλη προβλεπόμενη στη διάταξη του άρθρου 40 του ν. 4409/2016 διατύπωση για τη μεταγραφή στο αρμόδιο Υποθηκοφυλακείο ή Κτηματολογικό Γραφείο. Σε περίπτωση που χρησιμοποιηθεί τοπογραφικό διάγραμμα με ημερομηνία σύνταξης προγενέστερη της 16.7.2018, δεν συντρέχει υποχρέωση του μηχανικού για ηλεκτρονική υποβολή.»

 

Η 15/7/2018 Θα ανακυρηχθεί σαν η μέρα που συντάχθηκαν τα πιο πολλά τοπογραφικά της χώρας.

θα καθιερωθεί και ο εορτασμός της.

Edited by netmin909
  • Like 2
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.