Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ψηφιακή υπογραφή για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων


dsworks

Recommended Posts

Στο τσακ με πρόλαβες 

κ θα εκτυπωνα ενα για την Τετάρτη. Θα κάνω κ εκδήλωση εορτασμού σε γκρουπ μου έδωσε ιδέα 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 770
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
2 ώρες πριν, tetris said:

Καλησπέρα σας,

έχω το usb token Oberthur id-one token από novatron και το εγκαθιστώ σε Windows 7 32-bit ως administrator και με antivirus OFF.

Ενώ οι εγκ/σεις ολοκληρώνονται επιτυχώς (driver & utility) μόλις εισάγω το usb δεν το εγκαθιστά, το εμφανίζει ως άγνωστη συσκευή και δεν δημιουργεί τον φάκελο του utility awp.

Μήπως κάποιος συνάδελφος μπορεί να βοηθήσει?

Ευχαριστώ.

Το έλυσα το πρόβλημα: (ο αρμόδιος τεχνικός)

ΔΕΝ πρέπει να εγκ/τε τον driver του token. Να το έχετε κάνει απεγκ/ση και reboot.

Εγκ/τε ΜΟΝΟ το token utility manager (AWP), θα φτιάξει τον σχετικό φάκελο, reboot το PC, loginj στα windows με δικαιώματα διαχειριστή και ΜΕΤΑ εισάγετε το token στην usb. Θα εγκ/θεί αυτόματα και μετά ανοίγετε την εφαρμογή manager AWP για πλήρη διαχείριση του token! Τέλος.

Ολες οι δοκιμές με windows 7 SP1 32-bit (αλλά τα ίδια ισχύουν και σε Λ/Σ 64-bit).

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Μολις παρηγγειλα το Oberthur id-one token απο Novatron... Απο εβδομαδα που θα ερθει ευελπιστω ολα να κυλησουν ομαλα στην εγκατασταση. Ειμαι αισιοδοξος... Θα ενημερωσω. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Και εγώ παλεύω με το θηρίο Oberthur id-one token απο Novatron.

Κατάφερα και το πέρασα ΑΛΛΑ έχοντας win 7 64 bit δυστυχώς έχω internet explorer 11.

Πώς μπορώ να κάνω εγκατάσταση τον ΙΕ 10 (έχω φάει το νετ και δεν μπορώ....)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, netmin909 said:

Μπορείς να κανείς downgrade από τα updates των Windows. Έτσι το,έκανα εγώ.

οκ τα κατάφερα.

Είμαι τώρα με IE 8

Link to comment
Share on other sites

όσοι έχουμε win10 και explorer Edge είμαστε καταδικασμένοι να μοιράσουμε τους κωδικούς μας στην εταιρεία που αγοράζουμε το usb επειδή δε γίνεται η εγκατάσταση στο φλασάκι σε μεταγενέστερο λειτουργικό?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως! (οπως και με τον λογιστη σου αν εχεις).

Μοιραζεσαι για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα τον κωδικο ταξις (οπως και με τον λογιστη σου αν εχεις) και επισης του δινεις την δυνατοτητα να φτιαξει pdf με το ονομα σου εως να σου το δωσει(οπως επισης να ζητησει οικοδενειακης καταστασης απο τον ερμη). Σε ΚΑΘΕ περιπτωση δεν μπορει να υποβαλλει τοπογραφικο γιατι δεν εχει τους κωδικους σου απο το ΤΕΕ. Οταν σου παραδωσει το στικακι αν θες αλλαζεις τον κωδικο ταξις κ δεν μπορει να κανει ΤΙΠΟΤΑ πλεον. 

Link to comment
Share on other sites

Αν φοβασαι τοσο πολυ, να κανει ΥΔ οτι κατα την δημιουργια του πιστοποιητικου δεν θα χρησιμοποιησει το στικακι σου εκ μερους σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.