Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ψηφιακή υπογραφή για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων


Recommended Posts

Εχει κανείς κάνει τοπογραφικό με ψηφιακή υπογραφή?

Ποσο παίρνει η ολοκλήρωση της διαδικασίας?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 770
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 12/7/2018 at 1:09 ΜΜ, Thundy said:

To usb ήρθε σκέτο, χωρίς drivers. Με mail μου έστειλαν ένα ftp με όλους τους drivers, και απλά υπέθεσα ότι είναι καλό να βάλω τους τελευταίους. Ναι, όλα καλά. Έχω ολοκληρώσει και την διαδικασία με υποβολή τοπογραφικού και από το κεντρικό μου pc που έχει windows 10 x64 built 1803.

καλησπέρα! το mai,l σας το έστειλε η εταιρεία ή το ζήτήσατε? έχω προμηθευτεί το ίδιο και προσπαθώ να καταλάβω την διαδικασία!! Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων

Link to comment
Share on other sites

On 21/6/2018 at 4:23 ΜΜ, ntanos said:

Οι ΤΕΙ τοπογράφων δεν έχουν πρόσβαση στην ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών?

έχουν δοκίμασα με του συνεργατη μου μπαίνει κανονικά , εχουν "κλειστούς όμως" τους παλιούς υπομηχανικούς , απόφοιτους ΚΑΤΕΕ-ΚΑΤΕ  που σύμφωνα με την απόφαση 267/2016 (σελ11) έχουν δικαίωμα σύνταξης τοπογραφικών και φυσικά τους πολ.μηχ.τει το τεε για αλλή μια φορα αναγορεύεται σε νομοθέτη .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/7/2018 at 11:23 ΠΜ, george08 said:

Όταν λένε στις οδηγίες οτι το zip περιλαμβάνει εκτός από το dxf και "Pdf αρχείο που περιέχει το hash key του dxf διαγράμματος και είναι ψηφιακά
υπογεγραμμένο σύμφωνα με τις οδηγίες. ", τί εννοούνε;

Καταρχήν πώς βρίσκουμε το hash του dxf; Με το DySVF που ανέφερε κάποιος και κατέβασα μπορείς να βγάλεις τον κωδικό SHA1 του dxf. Έτσι γίνεται όντως;

Μετά τι το κάνεις το hash; To βάζεις σε ενα txt, κάνεις το txt pdf και υπογράφεις το pdf; Αυτό δοκίμασα και δεν δούλεψε αλλά έβγαλε " DXF / ZIP: Το hash του υπογεγραμμένου pdf δεν αντιστοιχεί με αυτό του dxf " Τί εννοούνε όταν λένε "περιέχει";

 

 

Εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και δεν καταλαβαίνω τι φταίει, μήπως τελικά έβγαλες άκρη; Κανω copy paste σε word και βγάζει 2 γραμμές όπως στις οδηγίες. Το σώζω σε pdf, το υπογράφω και zip.....τιποτα....

Ωστοσο για την ερώτηση παρακάτω, πόσος χρόνος χρειάζεται για την διαμόρφωση του τοπογραφικου, επιπλέον ένα δύωρο (απο πριν) αλλά νομίζω ότι ακόμα είναι αρχή. Αργότερα θα πηγαίνει πιο γρήγορα, ελπίζω

Edited by epappa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το dysfv όπως κ αλλά παρόμοια προγράμματα βγάζουν το sha512 κ το σώζουν σε txt. Δοκιμάστε να ανοίξετε το αρχείο Μ Σημειωματάριο κ όχι με word η εκτυπώστε μέσω cutepdf 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, desy said:

καλησπέρα! το mai,l σας το έστειλε η εταιρεία ή το ζήτήσατε? έχω προμηθευτεί το ίδιο και προσπαθώ να καταλάβω την διαδικασία!! Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων

Καλημέρα

Όχι, δεν είχα λάβει κάποιο mail. Το ζήτησα τηλεφωνικά

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Τρέχω λειτουργικό Windows 10 1803 x64. Διαβάζοντας τις Οδηγίες απόκτησης ψηφιακής υπογραφής από "ΕΡΜΗ", βλέπω τα εξής:

Παράθεση

Σημειώνεται ότι για λόγους διασφάλισης της ομαλότητας εγκατάστασης των πιστοποιητικών στην ΑΔΔΥ θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ο Internet Explorer έκδοσης 8 έως 10, στη διαδικασία έκδοσης των πιστοποιητικών (και μόνον για την διαδικασία έκδοσης αυτών). 

Παράθεση

Προσοχή : Η έκδοση ψηφιακών πιστοποιητικών είναι δυνατή μόνο με τη χρήση  Internet Explorer 8 - 10 . Σε περίπτωση που διαθέτετε Internet Explorer 11 έπειτα από αναβάθμιση τότε μπορείτε να κάνετε  απεγκατάσταση

Σε περίπτωση που διαθέτετε λειτουργικό σύστημα windows 8.1 ή νεώτερο, τότε η συγκεκριμένη έκδοση του browser δεν απεγκαθίσταται και πρέπει να γίνει ολόκλ ηρη η διαδικασία σε διαφορετικό τερματικό .

 

Από τα παραπάνω να συμπεράνω ότι εγώ (κι όλοι όσοι χρησιμοποιούμε Windows 10) δεν μπορούμε να αποκτήσουμε και να χρησιμοποιήσουμε τη συγκεκριμένη ψηφιακή υπογραφή; Υπάρχει τρόπος να το παρακάμψουμε με δεδομένο ότι δεν διαθέτω υπολογιστή με Windows 8 ή προγενέστερα;

Εάν όχι, ποια εναλλακτική υπηρεσία θα προτείνατε;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχει απαντηθει ηδη σε προηγουμενο ποστ, υπαρχουν πολλες εταιριες που αναλαμβανουν (με καποιο κοστος φυσικα) να σου περασουν τα πιστοποιητικα στο token

Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, Γιάννης-civil said:

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Τρέχω λειτουργικό Windows 10 1803 x64. Διαβάζοντας τις Οδηγίες απόκτησης ψηφιακής υπογραφής από "ΕΡΜΗ", βλέπω τα εξής:

 

Από τα παραπάνω να συμπεράνω ότι εγώ (κι όλοι όσοι χρησιμοποιούμε Windows 10) δεν μπορούμε να αποκτήσουμε και να χρησιμοποιήσουμε τη συγκεκριμένη ψηφιακή υπογραφή; Υπάρχει τρόπος να το παρακάμψουμε με δεδομένο ότι δεν διαθέτω υπολογιστή με Windows 8 ή προγενέστερα;

Εάν όχι, ποια εναλλακτική υπηρεσία θα προτείνατε;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Δεν ξερω να θα δουλευε το να βαλεις τον internet explorer σε λειτουργια συμβατοτητας με internet explorer 10 η τιποτα τετοιο. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.