Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψηφιακή υπογραφή για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 770
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
3 λεπτά πριν, jojo said:

proxy??? http 80? δοκιμασε κατι αλλο (direct connection)

Αυτό ήταν. Είσαι τρομερός jojo.Ευχαριστώ πολύ.

Τελευταία ερώτηση:

Επειδή πολύ μπερδεμένο είναι το όλο θέμα με τις ψηφιακές υπογραφές, υπάρχει κανένας τρόπος (κανα rule of thumb) ώστε να καταλάβουμε ότι η ψηφιακή μας υπογραφή δεν έχει κάποια έλλειψη;

Π.χ. αν είχε έλλειψη δεν θα μπορούσαμε να το ανεβάσουμε στο σύστημα του Κτηματολογίου ή δεν θα μπορούσε να μπει στο έγγραφο;

Να είμαστε σίγουροι ότι αυτό που θα δώσουμε υπογεγραμμένο τέλος πάντων είναι έγκυρο και δεν μπορεί να προσβληθεί λόγω κάποιας μικρής παραμέτρου κατά τη δημιουργία της.

Link to comment
Share on other sites

εν εχει προβλημα η υπογραφη σου θα χτυπησει στο site.

Αν δεν εχεις προσθεσει τα απολυτως απαραιτητα στο dxf παλι θα χτυπησει.

1. χρειαζεται να ειναι ιδια τα στοιχεια του pdf με το dxf (εσυ εχεις την ευθυνη)

2. ευθυνεσαι εσυ για την ορθοτητα του dxf

Link to comment
Share on other sites

Οκ. άρα αν έχω κάποια έλλειψη στην ψηφιακή υπογραφή θα φανεί στο πρώτο upload!

Σταυρώνω τα δάχτυλα μου.

Ενημερωτικά, μίλησα με ΥΠΕΝ και με ενημερώσανε πως η εγκύκλιος που απαιτούν οι συμβολαιογράφοι θα βγει μάλλον την άλλη εβδομάδα.

Θα ξέρουν περισσότερα στο τέλος αυτής της εβδομάδας. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να μην ακυρωσουν τη διαδικασια οπως ειχαν κανει πριν μερικα χρονια με τον 1ο νομο των αυθαιρετων που παρακαμψαν τα τοπογραφικα συμβολαιων σε ΕΓΣΑ κ εδωσαν ξανα το δικαιωμα σε μη εχοντας το δικαιωμα να υπογραφουν τοπογραφικα αδειων 20ετιας κ βαλε

Link to comment
Share on other sites

Από ότι μου είπαν προφορικά το περιεχόμενο της εγκυκλίου θα είναι το ίδιο με την ανακοίνωση του Κτηματολογίου, δηλαδή θα διευκρινίζει το θέμα με τα Τοπογραφικά Διαγράμματα που έχουν συνταχθεί σε προγενέστερη ημερομηνία.

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, Polytexnitis said:

Firewall δεν πρέπει να έχω, αλλά θα το τσεκάρω. 

Adobe έχω το XI pro

ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΝΟΜΙΖΩ DIRECT και στην σελιδα του jsingpdf χωρις τσεκαρισμα ορατη υπογραφη

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εγω προμηθευτηκα το Oberthur και ολοκληρωσα με επιτυχια οσα αναγραφονται στο www.aped.gov.gr χωρις προβληματα. Χρησιμοποιησα Internet Explorer 8 και Windows 7 64bit αφου ειχα κανει πρωτα format στον σκληρο δισκο και ειχα εγκαταστησει ολες τις ενημερωσεις των Windows 7 χωρις αυτη του Internet Explorer 11 (περιπου 2GB ενημερωσεις).

Μερικες παρατηρησεις:

1) Η διαδικασια που περιγραφεται στο www.aped.gov.gr δεν ειναι γραμμικη. To serial number του USB Token το βρηκα αφου εγκατεστησα τους drivers του πρωτα.

2) Το προγραμμα OnsiteMSI του οποιου η εκτελεση απαιτειται σε ενα σημειο το βρηκα κανοντας search στο internet, στο site της ΑΠΕΔ μεν, σε αλλο σημειο δε.

3) Η καρτελα για να γραψετε τους κωδικους taxisnet δεν ανοιγει σε Internet Explorer 8 με τις βασικες ρυθμισεις του. Πρεπει να πατε στις Επιλογες Internet, καρτελα για προχωρημενους και να επιλεξετε ολες τις επιλογες TLS & SSL στις ρυθμισεις 'Ασφαλεια'.

4) Μεγαλη προσοχη να χρησιμοποιειται ΜΟΝΟ Internet Explorer και οχι καποιο αλλο περιηγητη απο συνηθεια οπως Google Chrome. Οριακα πηγα να την πατησω.

5) Γενικα ημουν λιγο αγχωμενος, οχι τοσο για την διαδικασια, αλλα επειδη πολλα παιδια εδω συναντησαν δυσκολιες ειδικα στο τελευταιο σταδιο που φορτωνονται τα πιστοποιητικα στο USB Token (γινεται μονο μια φορα ανα αιτηση στο site της ΕΡΜΗΣ).

Τις επομενες ημερες θα ανεβασω ενα Τοπογραφικο στο Κτηματολογιο. Ευελπιστω να κυλισουν ολα ομαλα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Υπάρχει και αυτός ο τρόπος υπογραφής που παρακάμπτει τα προγράμματα που εγκαθίστανται με το token  και είναι πιο απλός, μέσω προγράμματος acrobat reader.

Δείτε αυτό

sign_with_adobe_acrobat_reader.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.