Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ψηφιακή υπογραφή για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων


dsworks

Recommended Posts

Γλιτωσαμε να ανεβασουμε τα παλια μας τοπογραφικα στο συστημα (με οσο δουλεια επιπλεον συνεπαγεται) αλλα πιστευω για τα επομενα χρονια θα συνεχισουν να γινονται συμβολαια με παλια τοπογραφικα (απο παλιοτερα συμβολαια και αδειες) και φρεσκοσφαγισμενη την νεα 651. Η χαρα των οσων δεν εχουν δικαιωμα να υπογραφουν τοπογραφικα αλλα εχουν δικαιωμα υπογραφης της 651

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 768
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

To θεμα αν δεις ειναι προπερσινο. Θα το ξαναχρειαστουμε σε μερικα χρονια ξανα. Προς το παρον πλεον και επισημα η 15η Ιουλιου ανακυρύσσεται ως η μερα με τα περισσοτερα τοπογραφικα συμβολαιων, οπως ειχε πει αρχικα και ο netmin

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

εχω προσπαθήσει 2 φορές ήδη για εγκατάσταση πιστοποιητικών στο oberthur, και εγκαθιστάται μόνο το 1 της ψηφιακής υπογραφής, κάνω ακύρωση στον ερμή, και ξαναμανα στο κεπ από την αρχή όλα... 

(προς ενημέρωση, όταν ακυρώσεις το πιστοποιητικό στον ερμή, μαλλον απο bug , ασπρίζει η σελίδα και δεν μπορείς να ξανακάνεις νέα υποβολή. Πρέπει να έρθεις σε επικοινωνία με yap.gov ωστε να επαναφερει τη σελιδα η τεχνικη υποστηριξη.)

Παρακαλώ πολύ, όποιον έβαλε τα πιστοποιητικά με επιτυχία στο oberthur, να περιγράψει τη διαδικασία με βήματα, μήπως μου ξεφεύγει κάτι..Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@ethan...

Στις 18 Ιουλιου εγραψα ενα post σχετικα με την εγκατασταση πιστοποιητικων στο Oberthur. Τσεκαρε το.

Αν ημουν στη θεση σου θα εκανα ενα format στον σκληρο δισκο, θα εβαζα παλι τα Windows, θα εκανα ολα τα updates των Windows πλην του Internet Explorer 11 και θα εκανα ΟΛΑ τα βηματα της διαδιακασιας προσεκτικα ενα ενα. Προσωπικα δεν χρησιμοποιησησα ΚΑΝΕΝΑ ετοιμο αρχειο που ετοιμαζει τον υπολογιστη αυτοματα, ολες τις ρυθμισεις τις εκανα ο ιδιος χειροκινητα. Ισως το προβλημα σου οφειλεται σε καποιο πιστοποιητικο της μορφης .DER που εγκατασταθηκε σε λαθος φακελο.

Link to comment
Share on other sites

Σε oberthur έκανα την διαδικασία, ακολούθησα πιστότατα τις οδηγίες που έχουν αναρτηθεί και όλα οκ. 

Σημειώνω μάλιστα, πως όταν έπρεπε να εγκαταστήσω τα πιστοποιητικά DER , από βιασύνη μάλλον, πήγα και τα εγκατέστησα ΟΛΑ ( όσα είχε η σελίδα με τα links τους δλδ ) στον φάκελο με τα trusted certificates!! Νόμιζα ότι ήταν πιο σοβαρό μάλλον απ΄όσο πραγματικά ήταν, γιατί αν και άρχισα να κάνε μια επιλεκτική απεγκατάσταση, τελικά όλα πήγαν οκ στο τέλος, οπότε ίσως να μην έχει τόση βαρύτητα το θέμα των DER. 

Επίσης, δεν ξέω αν έπαιξε κάποιον ρόλο, αλλά όλη την διαδικασία την έκανα σε administrator mode .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, DIMITRIS80 said:

Σε oberthur έκανα την διαδικασία, ακολούθησα πιστότατα τις οδηγίες που έχουν αναρτηθεί και όλα οκ.

Σημειώνω μάλιστα, πως όταν έπρεπε να εγκαταστήσω τα πιστοποιητικά DER , από βιασύνη μάλλον, πήγα και τα εγκατέστησα ΟΛΑ ( όσα είχε η σελίδα με τα links τους δλδ ) στον φάκελο με τα trusted certificates!! Νόμιζα ότι ήταν πιο σοβαρό μάλλον απ΄όσο πραγματικά ήταν, γιατί αν και άρχισα να κάνε μια επιλεκτική απεγκατάσταση, τελικά όλα πήγαν οκ στο τέλος, οπότε ίσως να μην έχει τόση βαρύτητα το θέμα των DER.

Επίσης, δεν ξέω αν έπαιξε κάποιον ρόλο, αλλά όλη την διαδικασία την έκανα σε administrator mode .

Το ίδιο έκανα κι εγώ την πρώτη φορά, και όταν το πήρα χαμπάρι τα έκανα remove και τα έβαλα από την αρχή. 

 

2 ώρες πριν, Silent Arrow said:

@ethan...

Στις 18 Ιουλιου εγραψα ενα post σχετικα με την εγκατασταση πιστοποιητικων στο Oberthur. Τσεκαρε το.

Αν ημουν στη θεση σου θα εκανα ενα format στον σκληρο δισκο, θα εβαζα παλι τα Windows, θα εκανα ολα τα updates των Windows πλην του Internet Explorer 11 και θα εκανα ΟΛΑ τα βηματα της διαδιακασιας προσεκτικα ενα ενα. Προσωπικα δεν χρησιμοποιησησα ΚΑΝΕΝΑ ετοιμο αρχειο που ετοιμαζει τον υπολογιστη αυτοματα, ολες τις ρυθμισεις τις εκανα ο ιδιος χειροκινητα. Ισως το προβλημα σου οφειλεται σε καποιο πιστοποιητικο της μορφης .DER που εγκατασταθηκε σε λαθος φακελο.

Μάλλον θα κάνω αυτό που λες καθώς 2 φορές ήδη που έχω προσπαθήσει έβαλε μόνο το 1 πιστοποιητικό... 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι τελείωσε το θέμα με τα συμβόλαια και την υπουργική απόφαση γιατί οι συμβολαιογράφοι επιμένουν με νέα εγκύκλιο Δεν έχω μιλήσει ακόμα με συμβολαιογράφο της περιοχής μου να δω τι λένε σχετικά 

Egiklios Syllogou 34-2018 - Apofasi YPEN gia tin ypovoli topografikwn diagrammatwn.doc

Link to comment
Share on other sites

Και γω με δύο συμβολαιογράφους που μίλησα, μου είπαν εφόσον τα μέτρησα αυτή την εβδομάδα, να μην βάλω ημερομηνία Ιουνίου και να τα υποβάλω ηλεκτρονικά...... είπα μήπως γλυτώσω λίγη ταλαιπωρία αλλά καμία συμπόνια απο τους συμβολαιογράφους! Το οξύμωρο είναι ότι η μία συμβολαιογράφος μου κοινοποίησε, η ίδια το νέο ΦΕΚ:(

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση συνάδελφοι.

Εξέδωσα πιστοποιητικα χαλαρής απιθήκευσης και τωρα η σελίδα του ermis δεν μου βγάζει πλέον την επιλογή να εκδώσω σκληρής αποθήκευσης.

Τι κάνω ? Διαγραφω τα χαλαρής , ξαναπάω στα ΚΕΠ και κάνω τη διαδικασία πιστοποίησης εξαρχής ή μήπως υπάρχει άλλη λύση?

Τους έκανα ερώτημα στο helpdesk τους αλλά απάντηση δεν πήρα

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.