Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ψηφιακή υπογραφή για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων


dsworks

Recommended Posts

Ούτε εγώ έχω μιλήσει με συμβολαιογράφο από τότε που βγήκε το ΦΕΚ, αλλά από ότι καταλαβαίνω πρέπει να λύθηκε το πρόβλημα τους τώρα.

Απλά ευλογούν τα γένια τους ότι είχαν δίκιο που αντιδράσανε και καταφέρανε να βγει νέα ΥΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 768
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
1 ώρα πριν, Polytexnitis said:

(...) Απλά ευλογούν τα γένια τους ότι είχαν δίκιο που αντιδράσανε και καταφέρανε να βγει νέα ΥΑ.

Το πιθανότερο.

Link to comment
Share on other sites

προς ενημέρωση των υπολοίπων σχετικά με το πρόβλημα που είχα αναφέρει παραπάνω...

για Gemalto Idclassic 340 με win7/ie8 .....

κατάφερα να κάνω εγκατάσταση πιστοποιητικών αφού πρώτα μύρισα καμιά δύο μέρες τα νύχια μου για να υποψιαστώ ότι από την NOVATRON :sad: μου είχαν στείλει τελικά άλλο token....

μου είχαν στείλει το GEMALTO IDPRIME 840 που έχει ίδια όψη με αυτό που είχα παραγγείλει, χωρίς όμως να με προειδοποιήσουν....  :confused:

(το ανακάλυψα από το διαγνωστικό της gemalto και την παράμετρο ATR .... με ευρετήριο από το google)

 

Σημείωση: όταν προέκυψε το πρόβλημα, επικοινώνησα με την NOVATRON :sad: οι οποίοι με υποχρέωσαν να υποβάλλω γραπτά το ερώτημα προς την υποστήριξη (όπως και έκανα) και όπως βέβαια καταλαβαίνετε ακόμα περιμένω απάντηση ....... :sad:

*** πολύ πιθανόν αν διαβάζουν το michanikos.gr να βρουν την λύση εδώ.... ;)

 

Edited by ppanag
Link to comment
Share on other sites

Περί "σφάλματος D"
Επειδή παιδεύτηκα πάρα πολύ με αυτό το σφάλμα, γράφω την εμπειρία μου εδώ.
Την πρώτη φορά που προσπάθησα (Win 7 - IE 10 - SAFENET 5110), έφτασα μέχρι την οθόνη που λέει "περιμένετε όσο εκδιδονται τα πιστοποιητικά",
αλλά μετά μου έβγαλε κάποιο generic σφάλμα πιθανότατα κάποιο πρόβλημα του  server τους.
Από κει και έπειτα όσες φορές και να προσπάθησα, ότι και να δοκίμασα μου έβγαζε "Σφάλμα D"
Για να μην τα πολυλογώ, αυτό που έγινε όταν μου έβγαλε το σφάλμα μου εγκατέστηε δυο "ορφανά" πιστοποιητικά στο token, με αποτέλεσμα
κάθε φορά που ξανάμπαινα να μην μπορεί να εγγράψει στο token τα σωστά πιστοποιητικά.

ΛΥΣΗ: Πάτε στην εφραμογή του token σας και κάντε DELETE CONTENT. Αν μπείτε θα δείτε λογικά 2 ημιτελή certificates, μπορείτε να τα σβήσετε και ένα ενα
Λογικά αν δεν έχετε χρησιμποποιήσει το token σε κάτι άλλο, δε θα υπάρχουν άλλα Certificates

Δεν έχω πλήρη γνώση των διαδικασιών, οπότε κάποιοι όροι παραπάνω είναι μπακαλίστικοι. Επίσης, προφανώς η διαδικασία θα είναι ελαφρως διαφορετική από token σε token

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Προς ενημέρωση των συναδέρφων με αντίστοιχο πρόβλημα.

Εξέδωσα μετά απο πολλές προσπάθειες το ένα μόνο πιστοποιητικό, το οποίο στην συνέχεια αποφάσισα να ακυρώσω, με την διαδικασία που προβλέπεται στο σύστημα. Στην συνέχεια, η διαδικασία προέβλεπε να ξανακάνω εκ νέου υποβολή και να μεταβώ στο ΚΕΠ, ωστε να εκδοθεί νέος προσωρινός κωδικός και να επαναληφθεί η ίδια διαδικασία έκδοσης πιστοποιητικών.

Μετά την ακύρωση όμως δεν μου δινόταν απο το σύστημα η δυνατότητα να ξανακάνω υποβολή, εμφανιζόταν μια κενή σελίδα. Με πολλές προσπάθειες βρήκα το τηλέφωνο του αρμόδιου γραφείου για τις ψηφιακές υπογραφές στο Υπουργείο (2131313431/433) όπου και με εξυπηρέτησε ένας ευγενέστατος κύριος και το πρόβλημα λύθηκε σε ένα λεπτό..Ακολούθησε και ο εξής χαριτωμένος διάλογος...

-Μηχανικός είστε?

-Ναι

-Να σας ρωτήσω κάτι? Πώς είναι δυνατόν το Δικηγορικό Επιμελητήριο να αναλαμβάνει να κάνει το ίδιο αυτή την διαδικασία για τα μέλη του, με πολύ χαμηλότερο κόστος και το ΤΕΕ να μην ασχολείτε καθόλου, αντιθέτως να δημιουργεί προβλήματα με την διαδικασία που έχει δημιουργήσει??

Τα συμπεράσματα δικά σας..........

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@HAPKI

επειδή έχω κάνει την ίδια διαδικασία 3 φορές όπου και τις 3 φορές έχω εκδώσει 1 μόνο πιστοποιητικό,μετά ακύρωση, email στο υπουργείο για διόρθωση της κενής σελίδας,νέα υποβολή , ΚΕΠ κτλ κτλ, τελικά έχεις καταφέρει να εκδώσεις με επιτυχία 2 πιστοποιητικά?

Όσο για το ΤΕΕ μη το ψάχνεις, έχει άλλα να ασχοληθεί, με εμάς τους μηχανικούς θα ασχολείται? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κάποιος με επιτυχία την έκδοση πιστοποιητικού από τη Πυλη ΕΡΜΗΣ; Ενω έχω κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις στο πρόγραμμα περιήγησης και πρόσθεσε και τους οδηγούς συσκευής μου εξαφανίστηκε το πιστοποιητικό από τον ΕΡΜΗΣ. Πως γίνεται να γίνει διαγραφή των πιστοποιητικών που τα εχω κάνει χειροκίνητη εγκατάσταση στο internet explorer. Windows 7 έχει.Οι οδηγίες πιο σε μπερδεύουν.

 

 

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς να κάνεις πρώτα αναζήτηση για  ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το ερώτημά σου μεταφέρθηκε στο παρόν νήμα. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι επειδη ειμαι νεος και ουτε καν ωραιος, μπορειτε να ενημερωσετε ποια ειναι η διαδικασια με βαση τη νεα αυτη διαταγη επειδη δεν εχω ακομα καταλαβει. Πριν εκτυπωνες ενα τοπογραφικο, το υπεγραφες και το χρησιμοποιουσε ο αγοραστης για πασα νομιμη χρηση.

Τωρα με την ψηφιακη υπογραφη, που το υποβαλεις και για ποιο λογο και τι θελουν να πετυχουν. Διαβαζω απο το πρωι καποιες οδηγιες για την εκδοση της υπογραφης, αλλα ακομα ειμαι στο ψαξιμο και δεν εχω καταλαβει τα μετεπειτα

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, anchelos said:

Συναδελφοι επειδη ειμαι νεος και ουτε καν ωραιος, μπορειτε να ενημερωσετε ποια ειναι η διαδικασια με βαση τη νεα αυτη διαταγη επειδη δεν εχω ακομα καταλαβει. Πριν εκτυπωνες ενα τοπογραφικο, το υπεγραφες και το χρησιμοποιουσε ο αγοραστης για πασα νομιμη χρηση.

Τωρα με την ψηφιακη υπογραφη, που το υποβαλεις και για ποιο λογο και τι θελουν να πετυχουν. Διαβαζω απο το πρωι καποιες οδηγιες για την εκδοση της υπογραφης, αλλα ακομα ειμαι στο ψαξιμο και δεν εχω καταλαβει τα μετεπειτα

Πριν, (είτε μιλάμε για περιοχή με Κτηματολόγιο σε λειτουργία είτε για περιοχή υπό Κτηματογράφηση είτε για περιοχή που ΘΑ Κτηματογραφηθεί μελλοντικά), ήταν ευθύνη του εκάστοτε υπαλλήλου του Κτηματολογίου ή Μελετητή να περάσει με το χέρι το περίγραμμα του γεωτεμαχίου από τον πίνακα συντεταγμένων που βρίσκεται πάνω στο Τοπογραφικό Διάγραμμα ή Διάγραμμα Γεωμετρικών Μεταβολών που συνοδεύει το εκάστοτε συμβόλαιο ώστε να δημιουργηθεί/ενημερωθεί η Χωρική Βάση Δεδομένων για την περιοχή. Τώρα πια η ευθύνη μετατέθηκε στον συντάξα Μηχανικό ο οποίος υποβάλλει προκαταβολικά το περίγραμμα στην Χωρική Βάση Δεδομένων και όταν πάει το συμβόλαιο στο Γραφείο Κτηματογράφησης/Κτηματολόγιο (είτε για δήλωση, είτε για μεταγραφή) ο υπάλληλος απλά αντιστοιχεί τον τίτλο με τον αναγραφόμενο Κωδικό Ηλεκτρονικού Διαγράμματος και προχωρά στην επόμενη δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, ethan said:

@HAPKI

επειδή έχω κάνει την ίδια διαδικασία 3 φορές όπου και τις 3 φορές έχω εκδώσει 1 μόνο πιστοποιητικό,μετά ακύρωση, email στο υπουργείο για διόρθωση της κενής σελίδας,νέα υποβολή , ΚΕΠ κτλ κτλ, τελικά έχεις καταφέρει να εκδώσεις με επιτυχία 2 πιστοποιητικά?

Όσο για το ΤΕΕ μη το ψάχνεις, έχει άλλα να ασχοληθεί, με εμάς τους μηχανικούς θα ασχολείται? 

@ethan

Ευτυχώς, η δεύτερη φορά ήταν και η τυχερή....Σε 2 λεπτά ξέμπλεξα και εκδώθηκαν και τα δύο κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.