Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ψηφιακή υπογραφή για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων


dsworks

Recommended Posts

10 ώρες πριν, ppanag said:

thanasis1

ανέβασες τα πιστοποιητικά και στο ΤΕΕ πριν υπογράψεις ????

Και μια ερώτηση από εμένα ....

Στο dxf ή το pdf που ανεβάζουμε, θα βάλουμε και την δήλωση "Το παρόν διάγραμμα υποβλήθηκε ηλεκτρονικά ....και έλαβε μοναδικό Κωδικό Ηλεκτρονικού Διαγράμματος (ΚΗΔ) .....    / ..-..-20.." ή αυτή μπαίνει μόνο στο τυπωμένο που δίνουμε στη συμβολαιογράφο ????

(γιατί πώς θα βάλουμε τον ΚΗΔ πριν το υποβάλλουμε ???)

Ναι θα ακολουθήσεις τις οδηγίες .

Τα πιστοποιητικά πρέπει να φαίνονται και στο Usb αλλά και στην εφαρμογή του ΤΕΕ.

Εάν σου βγάζει σφάλμα στο ανέβασμα αρχείων στο ΤΕΕ κάνε τα πιστοποιητικά εξαγωγή απο το Usb αρκεί ωστόσο να έχουν αποθηκευτει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 768
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Καλησπέρα,εμένα κατα το ανεβασμα του .zip αρχείου μου βγάζει το εξης μήνυμα κατα τον έλεγχο του αρχείου:"Δεν βρεθηκε ψηφιακο πιστοποιητικο συσχετισμενο με το λογαριασμο του χρηστη".

Να σημειώσω οτι το dxf αρχειο είναι σε έκδοση 2004 όπως διάβασα παραπάνω.

Καμμια δέα??

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, mixos said:

Καλησπέρα,εμένα κατα το ανεβασμα του .zip αρχείου μου βγάζει το εξης μήνυμα κατα τον έλεγχο του αρχείου:"Δεν βρεθηκε ψηφιακο πιστοποιητικο συσχετισμενο με το λογαριασμο του χρηστη".

Να σημειώσω οτι το dxf αρχειο είναι σε έκδοση 2004 όπως διάβασα παραπάνω.

Καμμια δέα??

Έχεις δεί το αρχείο με τα συχνά λάθη;

Tα πιστοποιητικά τα έχεις ανεβάσει στο ΤΕΕ, και επιπλέον φαίνονται στο Usb ;

Link to comment
Share on other sites

Θα τηλεφωνήσω στην Novatron από εκεί το έχουν αγοράσει.

Που τους τηλεφώνησε ο γιός μου είπαν οτι είναι όλα σωστά.

Είναι χρεώσιμη υπηρεσία , ας βρούν την άκρη οι ίδιοι γιατί δεν υπογράφει παρόλο που είναι σωστά.

Ήδη έχει μείνει πίσω πολλές ημέρες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ.Αγόρασα το Gemalto ID PRIME 840 απο Novatron και παιδεύομαι εδώ και μέρες αλλά άκρη δε βγάζω.Έχω ολοκληρώσει και τη διαδικασία μέσω ΚΕΠ και στον ΕΡΜΗ καθώς προχωράω τη διαδικασία μου βγάζει το γνωστό σφάλμα D.Έχετε να προτείνετε καμιά λύση?

Link to comment
Share on other sites

Το σφάλμα D σημαίνει ότι δεν έχεις τους σωστούς drivers, δηλαδή δεν έχεις εγκαταστήσει την σωστή έκδοση του SafeNetAuthenticationClient που υποστηρίζει το συγκεκριμένο token.

Με την προμηθεύτρια εταιρεία επικοινώνησες ?

Από ότι είδα εδώ από την Novatron προτείνουν την έκδοση 10.4. Αν δεν κάνει αυτή που προτείνουν, δοκίμασε ή την τελευταία που έχει εκδοθεί (την 10.5) ή κάποια παλαιότερη. Φρόντισε κάθε φορά να κάνεις πλήρη απεγκατάσταση της προηγούμενης (με κάποιον unistaller), δηλαδή να έχουν απεγκατασταθεί τόσο οι εγγραφές στην registry όσο και ότι υπόλοιπα αφήνει πίσω μια απεγκατάσταση μέσω των windows.

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

El_mago1925

Πολύ σωστά τα λέει και ο συνάδελφος παραπάνω, αλλά υπάρχουν κι άλλα....

Δοκίμασε τα παρακάτω:

α) στον Ερμή, στο σημείο που επιλέγεις token, αντί για gemalto, να επιλέξεις safenet !!! (δες όμως το γ πριν επιχειρήσεις ξανά)

β) έλεγξε αν λειτουργούν σωστά οι drivers: άνοιξε το safenet authentication client .... αν αριστερά γράφει "No tokens are connected" και τα κουμπιά επιλογών είναι απενεργοποιημένα, τότε υπάρχει πρόβλημα με τον driver... το λύνεις και μετά προχωράς

γ) Άδειασε το token: αν η διαδικασία των πιστοποιητικών διακοπεί χωρίς να ολοκληρωθεί, τότε στο token έχουν περαστεί ημιτελή πιστοποιητικά (αν δεν τα διαγράψεις βγάζει σφάλμα D).... Η διαγραφή γίνεται στο safenet authentication client πατώντας "Delete Token Content"

Σημείωση: για να δεις λεπτομέρειες για το token σου στο το safenet authentication client, πατάς Advanced view (με σήμα το γρανάζι) ... γενικά έχε πρόχειρο και το manual του token γιατί θα σου χρειαστούν οι κωδικοί !!!

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, georgegaleos said:

Το σφάλμα D σημαίνει ότι δεν έχεις τους σωστούς drivers, δηλαδή δεν έχεις εγκαταστήσει την σωστή έκδοση του SafeNetAuthenticationClient που υποστηρίζει το συγκεκριμένο token.

Με την προμηθεύτρια εταιρεία επικοινώνησες ?

Από ότι είδα εδώ από την Novatron προτείνουν την έκδοση 10.4. Αν δεν κάνει αυτή που προτείνουν, δοκίμασε ή την τελευταία που έχει εκδοθεί (την 10.5) ή κάποια παλαιότερη. Φρόντισε κάθε φορά να κάνεις πλήρη απεγκατάσταση της προηγούμενης (με κάποιον unistaller), δηλαδή να έχουν απεγκατασταθεί τόσο οι εγγραφές στην registry όσο και ότι υπόλοιπα αφήνει πίσω μια απεγκατάσταση μέσω των windows.

 

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.Με την εταιρία όσες φορές επιχείρησα να μιλήσω το support είναι απασχολημένο.Έχω δοκιμάσει με την προτεινόμενη 10.4 αλλά και με 10.3 Θα δοκιμάσω και με 10.5 και θα επανέλθω

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ppanag said:

El_mago1925

Πολύ σωστά τα λέει και ο συνάδελφος παραπάνω, αλλά υπάρχουν κι άλλα....

Δοκίμασε τα παρακάτω:

α) στον Ερμή, στο σημείο που επιλέγεις token, αντί για gemalto, να επιλέξεις safenet !!! (δες όμως το γ πριν επιχειρήσεις ξανά)

β) έλεγξε αν λειτουργούν σωστά οι drivers: άνοιξε το safenet authentication client .... αν αριστερά γράφει "No tokens are connected" και τα κουμπιά επιλογών είναι απενεργοποιημένα, τότε υπάρχει πρόβλημα με τον driver... το λύνεις και μετά προχωράς

γ) Άδειασε το token: αν η διαδικασία των πιστοποιητικών διακοπεί χωρίς να ολοκληρωθεί, τότε στο token έχουν περαστεί ημιτελή πιστοποιητικά (αν δεν τα διαγράψεις βγάζει σφάλμα D).... Η διαγραφή γίνεται στο safenet authentication client πατώντας "Delete Token Content"

Σημείωση: για να δεις λεπτομέρειες για το token σου στο το safenet authentication client, πατάς Advanced view (με σήμα το γρανάζι) ... γενικά έχε πρόχειρο και το manual του token γιατί θα σου χρειαστούν οι κωδικοί !!!

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.Από το manual της εταιρίας προτείνεται ούτως ή άλλως το safenet και όχι το gemalto για το συγκεκριμένο token.Θα δοκιμάσω και τις άλλες λύσεις και θα επανέλθω!

Link to comment
Share on other sites

Σε συνάδελφο που του έβγαζε το ίδιο, σήμερα του πρότεινα να κατεβάσει την έκδοση 10.1 (που πρότεινε συνάδελφος από το forum για το safenet 5110) και λύθηκε το θέμα.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.