Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ψηφιακή υπογραφή για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων


dsworks

Recommended Posts

Σε μεταβίβαση διαμερίσματος (οριζόντιας ιδιοκτησίας) ΔΕΝ απαιτείται τοπογραφικό παρά μόνο η βεβαίωση μη αυθαιρεσιών και το ΠΕΑ

Αν έχει γίνει υπαγωγή, τότε χρειάζεται και η νέα κάτοψη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 768
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Ο συμβολαιογράφος ζήτησε από το γραφειο μας, για την πώληση ένος διαμερίσματος(οριζόντια ιδιοκτησία) σε οικοδομή νόμιμη με άδεια

πέραν της βεβαίωσης και του ΠΕΑ και τοπογραφικό της άδειας με δήλωση 651/77.

Άλλαξε κάτι με την ηλεκτρονική υποβολή και χρειάζεται τοπογραφικό με 651 και γι' αυτές τις περιπτώσεις;

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, steve100 said:

Ο συμβολαιογράφος ζήτησε από το γραφειο μας, για την πώληση ένος διαμερίσματος(οριζόντια ιδιοκτησία) σε οικοδομή νόμιμη με άδεια

πέραν της βεβαίωσης και του ΠΕΑ και τοπογραφικό της άδειας με δήλωση 651/77.

Άλλαξε κάτι με την ηλεκτρονική υποβολή και χρειάζεται τοπογραφικό με 651 και γι' αυτές τις περιπτώσεις;

Φαντάζομαι πως θέλει απλα το τοπογραφικό της άδειας.δεν θυμαμαι το ακριβές άρθρο τώρα, αλλά πλέον πρέπει να επισυνάπτουν σχέδια της Ο.Α.. πολύ πιθανό αυτο να μην έχει δήλωση του 651/77 βέβαια,όποτε σε αυτή τη περίπτωση θα αποφανθεί η ίδια αν την καλύπτει.Υποψη, θα το θέλει σφραγισμένο εκ νέου από τη πολεοδομία(ακριβες αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, προσπαθώ από χτες να μπω να υποβάλλω τοπογραφικά και είναι αδύνατον.

Μόλις δώσω τους κωδικούς πέφτει το σύστημα, γνωρίζει κάποιος κάτι;

Γνωρίζει κανείς γιατί όταν μπαίνω τώρα με τον Όπερα πέφτει:,  Edge, Firefox work properly.

 

Edited by basgoud
Link to comment
Share on other sites

On 10/9/2018 at 11:53 ΠΜ, tetris said:

προφανώς (τη δεύτερη φορά) ξέχασες την ψηφιακή υπογραφή στο pdf του zip(κάτι που, στη βιασύνη μας, κάνουμε συχνά)

τα προγράμματα, φαίνεται να, είναι αλάνθαστα (προς το παρόν)

Τούς έστειλα τα αρχεία στην υποστήριξη του Κτηματολογίου.

Το pdf έχει κανονικά υπογραφή ενώ το πρόβλημα παρουσιάζεται στις προδιαγραφές του dxf που έχω φτιάξει με το Idea της 4M και πρέπει να αλλάξω τα στρώματα.

Εν ολίγοις χρειάζεται αναβάθμιση το IDEA γιατί έχω παλιά έκδοση , που δέν περιέχει τις υπάρχουσες οντότητες , στρώματα.

Υπάρχει κάποια άλλη λύση;

Μου προτείναν το νέο πρόγραμμα για μόνο αυτή τη δουλεία.

κτηματολογιο.JPG

Edited by thanasis1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, thanasis1 said:

Τούς έστειλα τα αρχεία στην υποστήριξη του Κτηματολογίου.

Το pdf έχει κανονικά υπογραφή ενώ το πρόβλημα παρουσιάζεται στις προδιαγραφές του dxf που έχω φτιάξει με το Idea της 4M και πρέπει να αλλάξω τα στρώματα.

Εν ολίγοις χρειάζεται αναβάθμιση το IDEA γιατί έχω παλιά έκδοση , που δέν περιέχει τις υπάρχουσες οντότητες , στρώματα.

Υπάρχει κάποια άλλη λύση;

Μου προτείναν το νέο πρόγραμμα για μόνο αυτή τη δουλεία.

 

τη διαστρωμάτωση (layers) τη φτιάχνεις σύμφωνα με τις προδιαγραφές, σε οποιαδήποτε εφαρμογή .cad

Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν, tetris said:

τη διαστρωμάτωση (layers) τη φτιάχνεις σύμφωνα με τις προδιαγραφές, σε οποιαδήποτε εφαρμογή .cad

Τις συγκεκριμένες διαστρωματωσεις δέν τις έχει η έκδοση  που έχω τώρα , που το έψαξα. Το είχα αγοράσει το 2009.

 

Edited by thanasis1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, thanasis1 said:

Τις συγκεκριμένες διαστρωματωσεις δέν τις έχει η έκδοση  που έχω τώρα , που το έψαξα. Το είχα αγοράσει το 2009.

Κατέβασε το DXF του κτηματολογίου με τη διαστρωμάτωση (layers)  και το κάνεις εισαγωγή στο αρχείο που δουλεύεις, έτσι το έκανα εγώ.

Απλούστερο από το να τα γράψεις ένα ένα στρώμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/9/2018 at 11:03 ΜΜ, basgoud said:

Κατέβασε το DXF του κτηματολογίου με τη διαστρωμάτωση (layers)  και το κάνεις εισαγωγή στο αρχείο που δουλεύεις, έτσι το έκανα εγώ.

Απλούστερο από το να τα γράψεις ένα ένα στρώμα.

Δεν το ανοίγει το πρόγραμμα καθόλου. 

Ανοίγει και απλώς εμφανίζει μια μαύρη οθόνη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.