Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ψηφιακή υπογραφή για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων


dsworks

Recommended Posts

1 ώρα πριν, ted78 said:

Το αρχείο δεν έχει κάτι σχεδιασμένο μέσα. Δες αν υπάρχουν τα layers.

Ακριβώς έτσι είναι όπως το αναφέρει ο συνάδελφος, το αρχείο έχει μόνο τις στρώσεις με τα ονόματα σύμφωνα με τις προδιαγραφές.

Τα θέλουν έτσι για να ενημερώνουν την βάση δεδομένων, GIS εφαρμογή του κτηματολογίου.

Διάβασε τι ελέγχει στις οντότητες ανά στρώση ώστε να τις έχει σωστά. Δηλαδή ποια πολύγραμμα είναι υποχρεωτικά κλειστά και ποια μπορεί να είναι ανοικτά.  Επίσης που βάζουμε κείμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 768
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Εμένα τελικά με βοήθησαν πολύ τα υποδείγματα που έχει μέσα η εφαρμογή στην βοήθεια , όταν είσαι μέσα για την υποβολή όπου υπάρχουν τοπογραφικά σε dxf  τόσο για εντός οικισμού ή σχεδίου όσο για εκτός σχεδίου Τα κατέβασα από εκεί ... Χτες έβγαλα το πρώτο μου αποδεικτικό χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα χάρη του φόρουμ μας όπου έλυσα κάθε απορία μου πριν μου δημιουργηθούν προβλήματα Και για αυτό ευχαριστώ κάθε συνάδελφο που έγραψε σχετικά 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια στο αρχικό στάδιο ακόμη για ψηφιακή υπογραφή....

Η όλη διαδικασία εγκατάστασης των ψηφιακών πιστοποιητικών μπορεί να γίνει σε εικονικά windows 7 σε VMware player χωρίς activate, με τη δοκιμαστική έκδοση των 30 ημερών;

Από τα ΚΕΠ, όταν έχει γίνει η πιστοποίηση ταυτότητας κτλ, ενεργοποιείται αυτόματα ο οκταψήφιος έκδοσης, γιατί σε μένα ακόμη να φανεί....

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος πρέπει να μπορεί διότι στήνονται σε "μονωμένο-ανεξάρτητο" περιβάλλον. Το "χωρίς να είμαι σίγουρος" το λέω στο βαθμό που εγώ έστησα τα windows 7 pro σε στικάκι και έγινε χωρίς πρόβλημα η διαδικασία. Αν θες μπορείς να δεις αυτό που έκανα εγώ εδώ.

Αναφορικά στο ΚΕΠ επικοινώνησε μαζί τους ή καλύτερα πήγαινε από εκεί διότι όντως όταν έχει γίνει η πιστοποίηση ταυτότητας κτλ, ενεργοποιείται άμεσα ο οκταψήφιος έκδοσης. Τουλάχιστον σε 4 που έχω κάνει σε διαφορετικά ΚΕΠs :grin: έγινε άμεσα.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχαν στείλει την αίτηση ηλεκτρονικά για να ολοκληρωθεί η διαδικασία.......

μήπως γνωρίζει κανείς για το σφάλμα που βγαίνει σχετικά με το java υπογράφοντας pdf  με  jsign

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει  κάποιος  συνάδελφος  που  μπορώ  να  βρω  τα  layers  των  προδιαγραφών  για  τη  σύνταξη  τοπογραφικού  διαγράμματος !  Υπάρχει  μήπως  κάτι  έτοιμο  που  μπορώ  να  κατεβάσω?  Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, giorgosspa said:

Γνωρίζει  κάποιος  συνάδελφος  που  μπορώ  να  βρω  τα  layers  των  προδιαγραφών  για  τη  σύνταξη  τοπογραφικού  διαγράμματος !  Υπάρχει  μήπως  κάτι  έτοιμο  που  μπορώ  να  κατεβάσω?  Ευχαριστώ

Θα βρεις και το τεύχος τεχνικών προδιαγραφών και ένα .dxf που έχει έτοιμα τα layer εδώ

https://www.ktimanet.gr/DiagramsApp/Account/LoginEngineer

Αν δεν ανοίγει, πας από το site του Κτηματολογίου http://www.ktimatologio.gr/Pages/Default.aspx --> e-Κτηματολόγιο: Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες --> είσοδος --> Υπηρεσίες για Μηχανικούς

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Αφού βγάλουμε το ψηφιακό πιστοποιητικό, και όλα ειναι οκ. Πρέπει να το δηλώσουμε στη συνέχεια στο τεε?

βρηκα αυτη την διαδικασία:http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/ekxa/manual20171006a.pdf

ισχυει?

Απο περιέργεια παρατήρησα ότι αυτα τα πιστοποιητικα ισχυουν για 3 χρόνια, δηλαδη η διαδικασια πρεπει να επαναλαμβανεται καθε 3 χρονια? (κουφο μου ακούγεται)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σε όλα. Κάποιοι από τους λόγους που λήγουν είναι η «διαδικασία κρυπτογράφισης» και αυτή η προστασία μπορεί να μειωθεί με την πάροδο του χρόνου, επίσης για να διασφαλιστεί ότι όλα τα πιστοποιητικά χρησιμοποιούν τα πιο πρόσφατα πρότυπα ασφαλείας και όντως ελέγχονται και χρησιμοποιούνται από τον κάτοχο του τρέχοντος πιστοποιητικού, έχουν ημερομηνία λήξης.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.