Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ψηφιακή υπογραφή για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων


dsworks

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 768
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Καλησπέρα, 

θέλω να συντάξω ένα ΔΓΜ για γεωμετρική μεταβολή και κοιτώντας το τεύχος τεχνικών προδιαγραφών μου γεννήθηκε η εξής απορία:

Στους τοπολογικούς κανόνες για τα ΔΓΜ Διόρθωσης αναφέρει:"τα περιμετρικά όρια της πολυγωνικής οντότητας 24 να ταυτίζονται με τα περιμετρικά όρια της πολυγωνικής οντότητας 12".

Δηλαδή τα όρια των γεωτεμαχίων μετά τη διόρθωση (24) να ταυτίζονται με τα όρια των γεωτεμαχίων όπως είναι σήμερα στη βάση του ΕΚ (12). Πρόκειται για συντακτικό λάθος ή δεν καταλαβαίνω κάτι σωστα; Αυτά τα δυο προφανώς και δεν θα ταιριάζουν, αλλιώς για ποιο λόγο να υποβάλλει κανείς αίτηση για χωρική μεταβολή;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λίγο άσχετο με το κυρίως θέμα, αλλά να μην ανοίγω και καινούριο.

Παρατήρησα ότι όταν κατεβάζω αρχεία από τη "διαύγεια", μου ζητάει τον κωδικό του κλειδιού.

Συμβαίνει και σε σας αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Με το που πάω να μπω στη σελίδα https://diavgeia.gov.gr/ , μου ζητά πιστοποιητικό.

 

edit: Παρατήρησα ότι συμβαίνει μόνο στον Chrome, ενώ με Firefox δεν το ζητάει.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

On 23/10/2018 at 6:59 ΜΜ, Polytexnitis said:

.....

Δηλαδή τα όρια των γεωτεμαχίων μετά τη διόρθωση (24) να ταυτίζονται με τα όρια των γεωτεμαχίων όπως είναι σήμερα στη βάση του ΕΚ (12). Πρόκειται για συντακτικό λάθος ή δεν καταλαβαίνω κάτι σωστα; Αυτά τα δυο προφανώς και δεν θα ταιριάζουν, αλλιώς για ποιο λόγο να υποβάλλει κανείς αίτηση για χωρική μεταβολή;

Έτσι όπως διατυπώνεται είναι ασαφές . Δεν χάνεις τίποτε να ζητήσεις διευκρίνηση μέσω e-mail. Είναι εξυπηρετικοί

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το αντιμετώπισα πρόσφατα σε αντίστοιχη περίπτωση γεωμετρικής μεταβολής που υπέβαλλα, εννοεί τα συνολικά περιμετρικά όρια όλων των αρχικών ΚΑΕΚ που θα επεξεργαστείς (12), να ταυτίζονται με την τελική μεταβολή των ΚΑΕΚ στην μορφή που τα δημιουργείς (24). Οι γεωμετρικές μεταβολές αφορούν μετακινήσεις ορίων μεταξύ των ΚΑΕΚ και άρα δεν αλλάζει η συνολική περίμετρος ούτε τα συνολικά τετραγωνικά μέτρα σε σχέση με τα στοιχεία του ΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, ted78 said:

Λίγο άσχετο με το κυρίως θέμα, αλλά να μην ανοίγω και καινούριο.

Παρατήρησα ότι όταν κατεβάζω αρχεία από τη "διαύγεια", μου ζητάει τον κωδικό του κλειδιού.

Συμβαίνει και σε σας αυτό;

Μου έχει συμβεί και εμένα με το Safenet 5110 που έχω... Απλά πάτησα άκυρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.