Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ψηφιακή υπογραφή για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων


dsworks

Recommended Posts

Έκανα έκδοση πιστοποιητικών μέσω του ΕΡΜΗΣ.

Επέλεξα με χρήση σκληρής αποθήκευσης και το Usb OBERTHUR.

Μου έβγαλε μήνυμα επιτυχίας. Πάτησα προβολή και αποθήκευσα στην επιφάνεια εργασιας τα 2 πιστοποιητικά.

Όταν προσπαθώ να τα ανεβάσω στο ΤΕΕ μου βγάζει σφάλμα.

Θέλουν αλλαγή ονόματος τα πιστοποιητικά;

Στό πρόγραμμα του Usb μου τα εμφανίζει και τα 2 πιστοποιητικά.

Edited by thanasis1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 770
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
6 ώρες πριν, thanasis1 said:

Έκανα έκδοση πιστοποιητικών μέσω του ΕΡΜΗΣ.

Επέλεξα με χρήση σκληρής αποθήκευσης και το Usb OBERTHUR.

Μου έβγαλε μήνυμα επιτυχίας. Πάτησα προβολή και αποθήκευσα στην επιφάνεια εργασιας τα 2 πιστοποιητικά.

Όταν προσπαθώ να τα ανεβάσω στο ΤΕΕ μου βγάζει σφάλμα.

Θέλουν αλλαγή ονόματος τα πιστοποιητικά;

Στό πρόγραμμα του Usb μου τα εμφανίζει και τα 2 πιστοποιητικά.

Ενημερώνω εκ νέου. Άνοιξα το πρόγραμμα που αφορά το Usb , πήγα στην καρτέλα Content και κατέβασα στο σκληρό δίσκο του υπολογιστή τα 2 πιστοποιητικά.

Τα δέχθηκε μια χαρά το σύστημα του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Έχω αγοράσει το Safenet 5110, ακολούθησα τη διαδικασία και όλα τέλεια. Υπέγραφα ψηφιακά όλα κανονικά, (μέχρι και το οπτικό με τη σφραγίδα και την υπογραφή μου έβαλα) και ξαφνικά σήμερα καθώς πάω να υπογράψω μου βγαίνει το παρακάτω παράθυρο από την ασφάλεια των windows που μου ζητάει να επιλέξω μία από τις παρακάτω συσκευές - ενώ πριν δεν το έκανε, αλλά δε μπορεί να διαλέξει καμία.

Έκανα επανεκκίνηση, άλλαξα θέση στο usb, ο υπολογιστής το βλέπει κανονικά, τα πιστοποιητικά είναι όλα εντάξει, άλλαξα adobe από xi σε dc ξεφορτόνωντας-φορτώνοντας τα εκτελέσιμα αρχεία από την αρχή, στις συσκευές των windows λένε ότι όλα λειτουργούν κανονικά και όμως παρ'όλα αυτά δε μπορώ να υπογράψω. 

Έχει τύχει σε κανέναν αυτό ή να γνωρίζει κανείς πως να το αντιμετωπίσω;

Σας ευχαριστώ

114118446_Windows.thumb.jpg.12c5e950a88468e154e546f19bb0fd36.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα τοπογραφικό , κατά την εισαγωγή στο σύστημα μου εμφανίζει το μήνυμα το αρχείο zip/pdf δεν είναι αποδεκτό.

Ωστόσο όταν δημιουργώ το αρχείο Zip δέν είναι σε υποφάκελο, όπως αναφέρουν οι οδηγίες.

Μέσα στο Zip έχω κάνει αντιγραφή και το αρχείο pdf με το Hashcode που αποθήκευσα με το Word.

Μήπως δέν θέλει το αρχείο με το Hashcode στο αρχείο zip που δημιουργώ.

Μας έχει σπάσει τα νεύρα.

Μέχρι και email τους έχω στείλει στην Αρχή Πιστοποίησης Ρλληνικου Δημοσίου.

Το Usb είναι της Oberthur.

Έχει κάποιος/α παρόμοιο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, angusmacgyver said:

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Έχω αγοράσει το Safenet 5110, ακολούθησα τη διαδικασία και όλα τέλεια. Υπέγραφα ψηφιακά όλα κανονικά, (μέχρι και το οπτικό με τη σφραγίδα και την υπογραφή μου έβαλα) και ξαφνικά σήμερα καθώς πάω να υπογράψω μου βγαίνει το παρακάτω παράθυρο από την ασφάλεια των windows που μου ζητάει να επιλέξω μία από τις παρακάτω συσκευές - ενώ πριν δεν το έκανε, αλλά δε μπορεί να διαλέξει καμία.

Έκανα επανεκκίνηση, άλλαξα θέση στο usb, ο υπολογιστής το βλέπει κανονικά, τα πιστοποιητικά είναι όλα εντάξει, άλλαξα adobe από xi σε dc ξεφορτόνωντας-φορτώνοντας τα εκτελέσιμα αρχεία από την αρχή, στις συσκευές των windows λένε ότι όλα λειτουργούν κανονικά και όμως παρ'όλα αυτά δε μπορώ να υπογράψω. 

Έχει τύχει σε κανέναν αυτό ή να γνωρίζει κανείς πως να το αντιμετωπίσω;

Σας ευχαριστώ

114118446_Windows.thumb.jpg.12c5e950a88468e154e546f19bb0fd36.jpg

Ολα τα εκτελέσιμα τα έτρεξες ως διαχειριστής;

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, angusmacgyver said:

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Έχω αγοράσει το Safenet 5110, ακολούθησα τη διαδικασία και όλα τέλεια. Υπέγραφα ψηφιακά όλα κανονικά, (μέχρι και το οπτικό με τη σφραγίδα και την υπογραφή μου έβαλα) και ξαφνικά σήμερα καθώς πάω να υπογράψω μου βγαίνει το παρακάτω παράθυρο από την ασφάλεια των windows που μου ζητάει να επιλέξω μία από τις παρακάτω συσκευές - ενώ πριν δεν το έκανε, αλλά δε μπορεί να διαλέξει καμία.

Έκανα επανεκκίνηση, άλλαξα θέση στο usb, ο υπολογιστής το βλέπει κανονικά, τα πιστοποιητικά είναι όλα εντάξει, άλλαξα adobe από xi σε dc ξεφορτόνωντας-φορτώνοντας τα εκτελέσιμα αρχεία από την αρχή, στις συσκευές των windows λένε ότι όλα λειτουργούν κανονικά και όμως παρ'όλα αυτά δε μπορώ να υπογράψω. 

Έχει τύχει σε κανέναν αυτό ή να γνωρίζει κανείς πως να το αντιμετωπίσω;

Τελικά βρήκα τη λύση απεγκαθιστώντας και ξαναεγκαθιστώντας τους drivers του Safenet 5110, για όποιον του τύχει...

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/7/2018 at 8:48 ΜΜ, Silent Arrow said:

Μολις ανεβασα ενα τοπογραφικο σε dxf που ειχε ολα τα Layers βασει ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟΥ και αλλα 10 περιπου δικα μου Layers με διαστασεις, κειμενα, blocks, οχι raster image me path αλλα ολη η εικονα με paste special απο καποιο προγραμμα επεξεργασιας εικονας, γειτονες κλπ. To pdf αρχειο ηταν ολοιδιο με το dxf οπως θα παραδωθει και εκτυπωμενο από dwg format.

Για να μειωθει το μεγεθος του dxf σβηστε οσα πιο πολλα layouts εχετε δημιουργησει.

Οσοι δουλευουν με τον συγχρονο τροπο σχεδιασης σε Layouts με εντολη Mview και τοποθετουν εικονες/ κειμενα σε περιβαλλον Paperspace θα τους ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ χρησιμη η εντολη του AutoCAD Change Space (CHSpace). Οτι αντικειμενο εχει σχεδιασει σε Paperspace σε Layout μεταφερεται στο Modelspace ΑΥΤΟΜΑΤΑ με καταλληλη κλιμακα χωρις να παιδευτειτε καθολου.

Τι μάς κάνουν , δουλειές του ποδαριού.

Έχω το idea 10ng το αποθηκεύω σε μορφή dxf 2007 θέλει ascii ή Binary;

Ενώ το σύστημα δέχεται το υπογεγραμένο pdf δέν μου δέχεται το αρχείο zip που έχω κάνει ομαδοποίηση το pdf, pdf με hashcode, και σχέδιο σε μορφή dxf

Μήπως γνωρίζεις;

Link to comment
Share on other sites

Το zip πρέπει να περιέχει ΜΟΝΟ το dxf και το pdf του hashcode. To pdf που ουσιαστικά ειναι η εικόνα του σχεδίου εισάγεται ανεξάρτητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.