Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ψηφιακή υπογραφή για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων


dsworks

Recommended Posts

Καλησπέρα σας έχω ασχοληθεί επί του θέματος ψηφιακή υπογραφή από το 2015.

Το oberthur είναι το ποιο οικονομικό usb token αλλά βγάζει αρκετά προβλήματα οπότε δώστε 10 ευρώ παραπάνω και αγοράστε το safenet 5110 (όχι για windows xp)

Την διαδικασία που σας έχει βάλει το κτηματολογικό την γνωρίζω και έχουμε ανεβάσει με επιτυχία με αρκετούς μηχανικούς dxf στο κτηματολόγιο

αν χρειάζεστε κάτι ρωτήστε με και αν μπορώ θα σας βοηθήσω  

 

On 28/7/2018 at 12:51 ΜΜ, ppanag said:

προς ενημέρωση των υπολοίπων σχετικά με το πρόβλημα που είχα αναφέρει παραπάνω...

για Gemalto Idclassic 340 με win7/ie8 .....

κατάφερα να κάνω εγκατάσταση πιστοποιητικών αφού πρώτα μύρισα καμιά δύο μέρες τα νύχια μου για να υποψιαστώ ότι από την NOVATRON :sad: μου είχαν στείλει τελικά άλλο token....

μου είχαν στείλει το GEMALTO IDPRIME 840 που έχει ίδια όψη με αυτό που είχα παραγγείλει, χωρίς όμως να με προειδοποιήσουν....  :confused:

(το ανακάλυψα από το διαγνωστικό της gemalto και την παράμετρο ATR .... με ευρετήριο από το google)

 

Σημείωση: όταν προέκυψε το πρόβλημα, επικοινώνησα με την NOVATRON :sad: οι οποίοι με υποχρέωσαν να υποβάλλω γραπτά το ερώτημα προς την υποστήριξη (όπως και έκανα) και όπως βέβαια καταλαβαίνετε ακόμα περιμένω απάντηση ....... :sad:

*** πολύ πιθανόν αν διαβάζουν το michanikos.gr να βρουν την λύση εδώ.... ;)

 

Έχω ξανακούσει παρόμοιο πρόβλημα δεν είσαι ο μόνος!! :)

 

On 30/7/2018 at 12:55 ΜΜ, stergios.t said:

Περί "σφάλματος D"
Επειδή παιδεύτηκα πάρα πολύ με αυτό το σφάλμα, γράφω την εμπειρία μου εδώ.
Την πρώτη φορά που προσπάθησα (Win 7 - IE 10 - SAFENET 5110), έφτασα μέχρι την οθόνη που λέει "περιμένετε όσο εκδιδονται τα πιστοποιητικά",
αλλά μετά μου έβγαλε κάποιο generic σφάλμα πιθανότατα κάποιο πρόβλημα του  server τους.
Από κει και έπειτα όσες φορές και να προσπάθησα, ότι και να δοκίμασα μου έβγαζε "Σφάλμα D"
Για να μην τα πολυλογώ, αυτό που έγινε όταν μου έβγαλε το σφάλμα μου εγκατέστηε δυο "ορφανά" πιστοποιητικά στο token, με αποτέλεσμα
κάθε φορά που ξανάμπαινα να μην μπορεί να εγγράψει στο token τα σωστά πιστοποιητικά.

ΛΥΣΗ: Πάτε στην εφραμογή του token σας και κάντε DELETE CONTENT. Αν μπείτε θα δείτε λογικά 2 ημιτελή certificates, μπορείτε να τα σβήσετε και ένα ενα
Λογικά αν δεν έχετε χρησιμποποιήσει το token σε κάτι άλλο, δε θα υπάρχουν άλλα Certificates

Δεν έχω πλήρη γνώση των διαδικασιών, οπότε κάποιοι όροι παραπάνω είναι μπακαλίστικοι. Επίσης, προφανώς η διαδικασία θα είναι ελαφρως διαφορετική από token σε token

Όταν βγαίνει το σφάλμα D σημαίνει ότι δεν έχετε στήσει σωστά τα πιστοποιητικά στον υπολογιστή σας, 

 

η καλύτερη λύση για τα orfan objects είναι να κάνετε initialise to token (σαν format δηλαδή) και μετά ξανά κεπ  έλεγχος των πιστοποιητικών ότι είναι σωστά στον υπολογιστή και ξανά προσπάθεια για κατέβασμα των πιστοποιητικών

 

On 1/8/2018 at 5:46 ΜΜ, ethan said:

@HAPKI

επειδή έχω κάνει την ίδια διαδικασία 3 φορές όπου και τις 3 φορές έχω εκδώσει 1 μόνο πιστοποιητικό,μετά ακύρωση, email στο υπουργείο για διόρθωση της κενής σελίδας,νέα υποβολή , ΚΕΠ κτλ κτλ, τελικά έχεις καταφέρει να εκδώσεις με επιτυχία 2 πιστοποιητικά?

Όσο για το ΤΕΕ μη το ψάχνεις, έχει άλλα να ασχοληθεί, με εμάς τους μηχανικούς θα ασχολείται? 

για να γίνετε εγκατάσταση μόνο το 1 πιστοποιητικό δεν έχετε εγκαταστήσει σωστά τα ψηφιακά πιστοποιητικά στον υπολογιστή σας 

πριν προσπαθήσετε ξανά κάντε initialise το usb token και εγκαταστήστε σωστά τα πιστοποιητικά στον υπολογιστή σας 

 

Μην κάνεις διαδοχικές δημοσιεύσεις. Τα μηνύματά σου συγχωνεύτηκαν. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής.

Pavlos33

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 768
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Καλησπέρα

Έχει ασχοληθεί κανείς στο γραφιστικό κομμάτι της ψηφιακής υπογραφής?

Υπάρχουν δυνατότητες επεξεργασίας της, για καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα?

Link to comment
Share on other sites

καλήμερα... μια ερώτηση σχετικά με την ψηφιακή υπογραφή για  οποίον το έχει  αντιμεπωπισει.

Ανεβάζω το αρχείο zip(DXF και  υπογεγραμμενο το pdf) ,  στο κτηματολόγιο και έχω μήνυμα  ότι δεν είναι υπογεγραμμένο  ψηφιακά, τι μπορεί να συμβαίνει? ευχαριστώ.

 


(1) Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς να κάνεις πρώτα αναζήτηση για  ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. 

(2) Το κείμενο της δημοσίευσης  πρέπει να είναι τονούμενο. Kάνε επεξεργασία και διόρθωσέ το.

Το ερώτημά σου μεταφέρθηκε στο παρόν νήμα. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής για να έχεις μια απρόσκοπτη συμμετοχή στο φόρουμ.

Pavlos33

 

 

 

Edited by AGGELOS 68
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, AGGELOS 68 said:

καλήμερα... μια ερώτηση σχετικά με την ψηφιακή υπογραφή για  οποίον το έχει  αντιμεπωπισει.

Ανεβάζω το αρχείο zip(DXF και  υπογεγραμμενο το pdf) ,  στο κτηματολόγιο και έχω μήνυμα  ότι δεν είναι υπογεγραμμένο  ψηφιακά, τι μπορεί να συμβαίνει? ευχαριστώ.

 


(1) Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς να κάνεις πρώτα αναζήτηση για  ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. 

(2) Το κείμενο της δημοσίευσης  πρέπει να είναι τονούμενο. Kάνε επεξεργασία και διόρθωσέ το.

Το ερώτημά σου μεταφέρθηκε στο παρόν νήμα. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής για να έχεις μια απρόσκοπτη συμμετοχή στο φόρουμ.

Pavlos33

 

 

 

ΟΚ

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 3/8/2018 at 12:29 ΜΜ, AGGELOS 68 said:

καλήμερα... μια ερώτηση σχετικά με την ψηφιακή υπογραφή για  οποίον το έχει  αντιμεπωπισει.

Ανεβάζω το αρχείο zip(DXF και  υπογεγραμμενο το pdf) ,  στο κτηματολόγιο και έχω μήνυμα  ότι δεν είναι υπογεγραμμένο  ψηφιακά, τι μπορεί να συμβαίνει? ευχαριστώ.

 

Έχετε ανεβάσει και τα 2 ψηφιακά πιστοποιητικά στο ΤΕΕ?

Edited by Ψηφιακή υπογραφή
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα έχω ανεβάσει .Όπως αυτά δόθηκαν άπο την εταιρεία που προμηθεύτηκα το usb token.   cert1 και  cert2

 

On 4/8/2018 at 2:58 ΜΜ, Ψηφιακή υπογραφή said:

Έχετε ανεβάσει και τα 2 ψηφιακά πιστοποιητικά στο ΤΕΕ?

NAI

και πως θα καταλάβω αν είναι σωστό το hash code. φαίνεται κανονικό. 2 σειρές με γράμματα και αριθμούς.

πως θα καταλάβω ότι δεν είναι σωστό το hash code?

 

Απαγορεύονται οι συνεχόμενες δημοσιεύσεις. Τα μηνύματά σου συγχωνεύτηκαν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής. Η επόμενη παραβίασή τους θα συνοδευτεί από ποινή.

Pavlos33

 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On Σάββατο, 28 Ιουλίου 2018 at 2:51 ΠΜ, ppanag said:

προς ενημέρωση των υπολοίπων σχετικά με το πρόβλημα που είχα αναφέρει παραπάνω...

για Gemalto Idclassic 340 με win7/ie8 .....

κατάφερα να κάνω εγκατάσταση πιστοποιητικών αφού πρώτα μύρισα καμιά δύο μέρες τα νύχια μου για να υποψιαστώ ότι από την NOVATRON :sad: μου είχαν στείλει τελικά άλλο token....

μου είχαν στείλει το GEMALTO IDPRIME 840 που έχει ίδια όψη με αυτό που είχα παραγγείλει, χωρίς όμως να με προειδοποιήσουν....  :confused:

(το ανακάλυψα από το διαγνωστικό της gemalto και την παράμετρο ATR .... με ευρετήριο από το google)

 

Σημείωση: όταν προέκυψε το πρόβλημα, επικοινώνησα με την NOVATRON :sad: οι οποίοι με υποχρέωσαν να υποβάλλω γραπτά το ερώτημα προς την υποστήριξη (όπως και έκανα) και όπως βέβαια καταλαβαίνετε ακόμα περιμένω απάντηση ....... :sad:

*** πολύ πιθανόν αν διαβάζουν το michanikos.gr να βρουν την λύση εδώ.... ;)

 

Επειδή προσπαθώ  και εγώ με το ίδιο usb token, τελικά τι έκανες? εγκατέστησες κάποια drivers για το συγκεκριμένο? και αν ναι ποιο? από που?

Ευχαριστώ

Edited by Aba
Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια των παραπάνω επιβεβαιώνω και εγώ πως η εγκατάσταση με VirtualBox και Windows 7 IE 10 ήταν επιτυχής! Να σημειώσω ότι είχα προσπαθήσει με emulation στον IE11 με W10 και κατάφερα να εκδώσω μόνο ένα πιστοποιητικό (ακολούθησε ακύρωση - λευκή σελίδα στο ermis.gov - τηλέφωνο - πάλι ΚΕΠ - κ.ο.κ.). 

Το φοβερό που μου συμβαίνει τώρα είναι ότι παρόλο που όπου εγκαθιστώ το token αναγνωρίζεται κανονικά (έχω δοκιμάσει σε 2 ξεχωριστά PC με W10), στο PC που έγινε η εγκατάσταση μέσω VirtualBox (που είναι και το PC της δουλειάς) το token δεν αναγνωρίζεται σωστά! Έχω δοκιμάσει τα πάντα, απεγκατάσταση του Safenet Authentication Client, απεγκατάσταση τα drivers, registry clean - ΤΙΠΟΤΑ!

Capture.JPG.ce290dff3b6aa473bc628cce81eea2bc.JPG

Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει?

Ευχαριστώ!

Edited by Aba
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.