Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψηφιακή υπογραφή για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων


Recommended Posts

On 26/8/2018 at 7:58 ΠΜ, maik said:

Το zip πρέπει να περιέχει ΜΟΝΟ το dxf και το pdf του hashcode. To pdf που ουσιαστικά ειναι η εικόνα του σχεδίου εισάγεται ανεξάρτητα.

Θα το δοκιμάσω , εγώ έβαζα και το pdf εκτός Hashcode.

 

Συμπληρώνω τη συγκεκριμένη με διάφορα προβλήματα και απαντήσεις σχετικά με την υπογραφή

http://www.yap.gov.gr/index.php/themata-enimerosis-politi/lista-syxnon-erotiseon-apantiseon.html?view=category&id=104

Edited by thanasis1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 770
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διευκρινήσεις για όσους έχουν προβλήματα με την υποβολή:

Το hashcode δεν χρειάζεται να αναγράφεται στο dxf, μόνο στο pdf το οποίο και θα υπογράψετε ψηφιακά.

Όσον αφορά στο δεύτερο ερώτημά σας, το μήνυμα αυτό εμφανίζεται όταν το zip αρχείο, περιέχει κάποιο υποφάκελο και το σύστημα δεν το αναγνωρίζει ως αποδεκτό αρχείο. Από τη στιγμή όμως που δεν συμβαίνει αυτό ελέγξτε μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τη διαδικασία συμπίεσης του αρχείου, μήπως έχει λήξει η περίοδος δοκιμής για το πρόγραμμα που χρησιμοποιείτε και σε περίπτωση που δουλεύετε σε MAC ξαναελέγξτε το περιεχόμενο του αρχείου σας.

Επιπλέον αναφέρουν οτι τα dxf τα θέλουν σε μορφή 2004 .

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά στη ζωή μου ασχολούμαι 2+ μέρες με κάτι θεωρητικά τόσο απλό και να μην μπορώ να βγάλω άκρη!

Αφού βρήκα υπολογιστή με win 7 και κατάφερα να γυρίσω σε ie10 (με οδηγίες μόνο απο το google και απο αυτο το θέμα), πήγα στα ΚΕΠ, έκανα εξουσιοδότηση και έκανα τις ρυθμίσεις στο IE ΕΚΤΟΣ απο το onsitemsi ... το οποίο τώρα ανακάλυψα ότι πρέπει να το ψάξω μέσω google στο site του ερμή!

Εκανα την υπόλοιπη διαδικασία κανονικά μέχρι που στο τέλος μου έβγαλε σφάλμα και ότι δεν εγκαταστάθηκε σωστά (εικόνα 9 στη σελίδα 8)

Στο safenet 5110 δεν βλέπω ποιστοποιητικά, μόνο ένα "orphan object"

Έπειτα έκανα εγκατάσταση ένα OnSiteMSI (για κάρτες Σύζευξις - Δημοσίους Υπαλλήλους) και πήγα στο πίνακα ελέγχου για να κάνω την διαδικασία απο την αρχή.

Πάτησα ακύρωση στο κόκκινο κουμπάκι στην διαχείριση προσωπικών ψηφιακών υπογραφών και τώρα το μόνο που δείχνει είναι μια κενή σελίδα!!

Το σπάω ή δεν το σπάω;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, papathvas said:

Πρώτη φορά στη ζωή μου ασχολούμαι 2+ μέρες με κάτι θεωρητικά τόσο απλό και να μην μπορώ να βγάλω άκρη!

Αφού βρήκα υπολογιστή με win 7 και κατάφερα να γυρίσω σε ie10 (με οδηγίες μόνο απο το google και απο αυτο το θέμα), πήγα στα ΚΕΠ, έκανα εξουσιοδότηση και έκανα τις ρυθμίσεις στο IE ΕΚΤΟΣ απο το onsitemsi ... το οποίο τώρα ανακάλυψα ότι πρέπει να το ψάξω μέσω google στο site του ερμή!

Εκανα την υπόλοιπη διαδικασία κανονικά μέχρι που στο τέλος μου έβγαλε σφάλμα και ότι δεν εγκαταστάθηκε σωστά (εικόνα 9 στη σελίδα 8)

Στο safenet 5110 δεν βλέπω ποιστοποιητικά, μόνο ένα "orphan object"

Έπειτα έκανα εγκατάσταση ένα OnSiteMSI (για κάρτες Σύζευξις - Δημοσίους Υπαλλήλους) και πήγα στο πίνακα ελέγχου για να κάνω την διαδικασία απο την αρχή.

Πάτησα ακύρωση στο κόκκινο κουμπάκι στην διαχείριση προσωπικών ψηφιακών υπογραφών και τώρα το μόνο που δείχνει είναι μια κενή σελίδα!!

Το σπάω ή δεν το σπάω;;

Είναι bug της σελίδας του ΕΡΜΗ. 

Θα στείλεις εμαιλ στον ερμη με το ονομα χρηστη του ερμή και θα κάνεις ξανά υποβολή και μετά θα ξαναπάς στο ΚΕΠ.

3 φορές πήγα στο ΚΕΠ.

Θα πατήσεις σκληρή αποθηκευση και οχι χαλαρή.Θα το αφησεις μέχρι να σου εμφανίσει συγχαρητήρια

Το Usb θα το έχεις συνδεδεμένο κατά τη διαδικασία.

Edited by thanasis1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτημα: Χρειάζεται να κάνουμε εγκατάσταση και το onsitemsi δεδομένου του ότι δεν έχουμε καρταναγνώστη για να διαβάζει ως αποθηκευτικό μέσο κάρτα αλλά έχουμε usb token?

Link to comment
Share on other sites

On 27/8/2018 at 4:03 ΜΜ, papathvas said:

Έπειτα έκανα εγκατάσταση ένα OnSiteMSI (για κάρτες Σύζευξις - Δημοσίους Υπαλλήλους) και πήγα στο πίνακα ελέγχου για να κάνω την διαδικασία απο την αρχή.

Γιατί να παιδεύεσαι και δεν πας κατευθείαν στα 2 εκτελέσιμα αρχεία (http://aped.gov.gr/more/obtainsignature/45-executable.html) όπου θα σου κάνουν όλη τη διαδικασία του βήματος 4 και με το onsitemsi και τελείωσες...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στον υπολογιστή μου έχω win 10 με acrobat 11 και στον "δανεικό" για την διαδικασία της ενεργοποίησης win 7, IE 10 και δεν έχει pdf reader.

Θα δοκιμάσω να του περάσω τον acrobat 11, αλλά από τα 4 αρχεία στο λινκ δεν μπορώ να καταλάβω ποιο πρέπει να χρησιμοποιήσω. (μάλλον το πρώτο και το τρίτο)

Εντωμεταξύ έχουν περάσει 2 μέρες και δεν μου έχουν λύσει απο το site του ερμή το πρόβλημα με την κενή σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, papathvas said:

Στον υπολογιστή μου έχω win 10 με acrobat 11 και στον "δανεικό" για την διαδικασία της ενεργοποίησης win 7, IE 10 και δεν έχει pdf reader.

Θα δοκιμάσω να του περάσω τον acrobat 11, αλλά από τα 4 αρχεία στο λινκ δεν μπορώ να καταλάβω ποιο πρέπει να χρησιμοποιήσω. (μάλλον το πρώτο και το τρίτο)

Εντωμεταξύ έχουν περάσει 2 μέρες και δεν μου έχουν λύσει απο το site του ερμή το πρόβλημα με την κενή σελίδα.

Το γράφω και ποιο πάνω , επειδή μου έτυχε.

Δέν έχεις πατήσει σκληρή αποθήκευση των πιστοποιητικών αλλά χαλαρή για το πρόγραμμα περιήγησης.

θα στείλεις μήνυμα με το όνομα χρήστη στον ΕΡΜΗ θα ξαναπάς και θα κάνεις υποβολή μέσω της σελίδας και μετά απο 1 ημέρα θα πάς ΚΕΠ.

όσο για το pdf θα κατεβάσεις αναλόγως με το λειτουργικό σου 32bit ή 64bit (θα το δείς πίνακα ελέγχου) το ζιπ αρχειο.

Και εμένα ο γίος μου τα έφτιαξε , λόγω πληροφορικής.Πλέον έχω θέμα με την υποβολή στο κτηματολόγιο και οτι δέν δείχνει έγκυρη την υπογραφή παρόλο που είναι σωστά, βάσει της υποστήριξης.

Edited by thanasis1
Link to comment
Share on other sites

thanasis1

ανέβασες τα πιστοποιητικά και στο ΤΕΕ πριν υπογράψεις ????

Και μια ερώτηση από εμένα ....

Στο dxf ή το pdf που ανεβάζουμε, θα βάλουμε και την δήλωση "Το παρόν διάγραμμα υποβλήθηκε ηλεκτρονικά ....και έλαβε μοναδικό Κωδικό Ηλεκτρονικού Διαγράμματος (ΚΗΔ) .....    / ..-..-20.." ή αυτή μπαίνει μόνο στο τυπωμένο που δίνουμε στη συμβολαιογράφο ????

(γιατί πώς θα βάλουμε τον ΚΗΔ πριν το υποβάλλουμε ???)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ppanag said:

thanasis1

ανέβασες τα πιστοποιητικά και στο ΤΕΕ πριν υπογράψεις ????

Και μια ερώτηση από εμένα ....

Στο dxf ή το pdf που ανεβάζουμε, θα βάλουμε και την δήλωση "Το παρόν διάγραμμα υποβλήθηκε ηλεκτρονικά ....και έλαβε μοναδικό Κωδικό Ηλεκτρονικού Διαγράμματος (ΚΗΔ) .....    / ..-..-20.." ή αυτή μπαίνει μόνο στο τυπωμένο που δίνουμε στη συμβολαιογράφο ????

(γιατί πώς θα βάλουμε τον ΚΗΔ πριν το υποβάλλουμε ???)

Στο αντιγραφο που παμε στον συμβολαιογραφο. Το αλλο πως να γινει?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.