Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ψηφιακή υπογραφή για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων


dsworks

Recommended Posts

Μισό λεπτό, για την ανανέωση Πιστοποιητικού λέτε πως θέλει εκ νέου από την αρχή να ξαναπάς στα ΚΕΠ και όλα όπως γιναν τότε στις αρχές, και αυτό πλέον να γίνεται κάθε χρόνο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 768
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Ναι ,εγώ πρόσφατα το ανανέωσα ,αίτηση στον ΕΡΜΗ,μετα ΚΕΠ ,μετά όλη αυτή η ψυχοβγαλτική διαδικασία ,τα ανεβαζεις στο ΤΕΕ ,τα περνάς ξανα στο φλασακι...ισως ξεχνάω και τίποτε γιατί το έκανα εντελώς ρομποτικά μέσα στην πίεση ,ευτυχώς ξεμπέρδεψα γρήγορα ...

 

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, anchelos said:

Μισό λεπτό, για την ανανέωση Πιστοποιητικού λέτε πως θέλει εκ νέου από την αρχή να ξαναπάς στα ΚΕΠ και όλα όπως γιναν τότε στις αρχές, και αυτό πλέον να γίνεται κάθε χρόνο?

oh yes...

Ο πληροφορικάριος που μου έκανε τις ρυθμίσεις για την ανανέωση μου είπε ότι πιθανόν να απλοποιήσουν τη διαδικασία και να μπορεί εύκολα ο καθένα να ανανεώνει κάθε χρόνο την ψηφιακή υπογραφή αλλά μέχρι τοτε ίδωμεν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς : αν είχες βγάλει  ψηφιακή υπογραφή ως υπάλληλος εταιρείας αλλά τώρα θέλεις να βγάλεις ως ιδιώτης ή ως υπάλληλος σε νέα άλλη εταιρεία, τι πρέπει να κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν, maranti said:

Γνωρίζει κανείς : αν είχες βγάλει  ψηφιακή υπογραφή ως υπάλληλος εταιρείας αλλά τώρα θέλεις να βγάλεις ως ιδιώτης ή ως υπάλληλος σε νέα άλλη εταιρεία, τι πρέπει να κάνεις;

Δεν είμαι ειδικός αλλά από όσο γνωρίζω η ψηφιακή υπογραφή αφορά το φυσικό πρόσωπο που την εκδίδει ανεξάρτητα της ιδιότητας του, πλην των περιπτώσεων σε δημόσιους φορείς που εκεί δεν ξέρω τι παίζει. Δηλαδή είτε είσαι υπάλληλος είτε ελεύθερος επαγγελματίας έχεις ένα ψηφιακό αλγόριθμο που πιστοποιεί ότι είσαι εσύ, όχι οτι εκπροσωπείς κάποια εταιρεία ή όχι. Άρα κατά την γνώμη μου δεν πρέπει να κάνεις κάτι διαφορετικό, συνεχίζεις με ότι έχεις με προσοχή να είναι ενημερωμένα τα πιστοποιητικά.

Edited by The.Engineer
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Αν μπορεί να με κατατοπίσει κάποιος (ήδη εχω φάει ώρες προσπαθώντας να καταλάβω τι παίζει), αν το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος.

Έχω στη κατοχή μου απο το 2018 το gemalto ID Prime 840. Πρόσφατα έλειξε η ψηφιακη μου υπογραφή, έκανα αίτηση μεσω ερμη, ->κεπ_> με το ίδιο usb έκανα την διαδικασία εγκαταστάθηκε to certificate (μόνο ένα, νομίζω πως κρυπτοκράφισης δεν υπάρχει πια) στο usb, αλλα δεν μπορω να υπογράψω τίποτα.

Υποστηρίζεται αυτό το usb πια; πρεπει να πάρω άλλο και αν ναι πρπει να ακυρωσω το πιστοποιητικο και να ξαναπάω κεπ;, ή κάτι άλλο δεν έχω κάνει σωστά.

Ευχαριστώ,

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zulumpo said:

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Αν μπορεί να με κατατοπίσει κάποιος (ήδη εχω φάει ώρες προσπαθώντας να καταλάβω τι παίζει), αν το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος.

Έχω στη κατοχή μου απο το 2018 το gemalto ID Prime 840. Πρόσφατα έλειξε η ψηφιακη μου υπογραφή, έκανα αίτηση μεσω ερμη, ->κεπ_> με το ίδιο usb έκανα την διαδικασία εγκαταστάθηκε to certificate (μόνο ένα, νομίζω πως κρυπτοκράφισης δεν υπάρχει πια) στο usb, αλλα δεν μπορω να υπογράψω τίποτα.

Υποστηρίζεται αυτό το usb πια; πρεπει να πάρω άλλο και αν ναι πρπει να ακυρωσω το πιστοποιητικο και να ξαναπάω κεπ;, ή κάτι άλλο δεν έχω κάνει σωστά.

Ευχαριστώ,

Ανέβασες το νεο πιστοποιητικό στο ΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, zulumpo said:

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Αν μπορεί να με κατατοπίσει κάποιος (ήδη εχω φάει ώρες προσπαθώντας να καταλάβω τι παίζει), αν το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος.

Έχω στη κατοχή μου απο το 2018 το gemalto ID Prime 840. Πρόσφατα έλειξε η ψηφιακη μου υπογραφή, έκανα αίτηση μεσω ερμη, ->κεπ_> με το ίδιο usb έκανα την διαδικασία εγκαταστάθηκε to certificate (μόνο ένα, νομίζω πως κρυπτοκράφισης δεν υπάρχει πια) στο usb, αλλα δεν μπορω να υπογράψω τίποτα.

Υποστηρίζεται αυτό το usb πια; πρεπει να πάρω άλλο και αν ναι πρπει να ακυρωσω το πιστοποιητικο και να ξαναπάω κεπ;, ή κάτι άλλο δεν έχω κάνει σωστά.

Ευχαριστώ,

Αν δεν άλλαξε κάτι τους τελευταίους μήνες, 2 πιστοποιητικά υπάρχουν ακομά.Ίσως δεν σου ολοκληρώθηκε σωστά η διαδικασία έκδοσης πιστοποιητικών.

Αν ισχύει αυτό, πρέπει να διαγράψεις τα πάντα από το token, να ακυρώσεις το πιστοποιητικό και πάλι ΚΕΠ. Καλό κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

Τελικά πρέπει να πάρω καινούργιο usb, το παλιο δεν μπορει να λειτουργήσει με ένα update της ΑΠΕΔ.

Απίστευτο αλλα αληθινό.

Link to comment
Share on other sites

Σαν πληροφορία το αναφέρω ότι για την ανανέωση ψηφιακής υπογραφής δεν απαιτήθηκε η αλλαγή του flash disk. Την διαδικασία την έκανε τεχνικός εταιρίας υπολογιστών εξ αποστάσεως (team viewer), αφού πρώτα είχα ολοκληρώσει την διαδικασία στο ΚΕΠ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.