Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψηφιακή υπογραφή για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων


Recommended Posts

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αν μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος γιατί μπήκα να δω τα προγράμματα αυτά και δεν βρίσκω άκρη. Αν θα μπορούσες, θα με βοηθούσε γιατί δύσκολο με τον χρόνο που έχω. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 770
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γειά και πάλι και τα 2 που παρέθεσα δεν είναι αυτούσια προγράμματα για Mac, το bootcamp σε αφήνει να εγκαταστήσεις Windows παράλληλα με το macos και το Parallels το εγκαθιστάς σε περιβάλλον macos και τρέχεις Windows μέσω αυτού. Εν συνεχεία μπορείς να τρέξεις το Dynsfv όπως έκανες στα Windows. Κάποιο αυτούσιο πρόγραμμα για Μαc που να παράγει hash codes δεν γνωρίζω.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, akis73 said:

Γειά και πάλι και τα 2 που παρέθεσα δεν είναι αυτούσια προγράμματα για Mac, το bootcamp σε αφήνει να εγκαταστήσεις Windows παράλληλα με το macos και το Parallels το εγκαθιστάς σε περιβάλλον macos και τρέχεις Windows μέσω αυτού. Εν συνεχεία μπορείς να τρέξεις το Dynsfv όπως έκανες στα Windows. Κάποιο αυτούσιο πρόγραμμα για Μαc που να παράγει hash codes δεν γνωρίζω.

ok. Ευχαριστώ. Το είδα. Ζητάει πολλά λεφτά. Δεν ξέρω αν αξίζει να πληρώσω τόσα για ένα hash. Αν γνωριζει κάποιος για καποιο πρόγραμμα, θα βοηθούσε. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. ntanos)

Γεια σας συνάδελφοι. Πείτε μου παρακαλώ πολύ αν κάποιος χρησιμοποιεί Mac λογισμικό για να κάνει ΚΗΔ. Για να με βοηθήσει στα εξής: 

 

Έχω το σχέδιο autocad σε dxf και πάω να βάλω hashcode κι επειτα το υπογράφω ηλεκτρονικά . Ακριβώς τα ίδια βήματα με τα windows με τη μόνη διαφορά ότι το πρόγραμμα παραγωγής hashcode είναι το "File Hash" στο mac ενώ στα windows είχα το DySFV το οποίο δεν το βρίσκω για τα Mac. 

 

Επίσης δεν ξέρω αν φταίει η συμπίεση σε zip. Δυστυχώς με τα Mac δεν κατάφερα να ανεβάσω το dxf/zip αρχειο γιατι μου βγάζει σφάλμα. Ενώ με την ίδια διαδικασία σε windows προχωράει κανονικά.

 

Θα εκτιμούσα κάποιον που χρησιμοποιεί μόνο τα Mac για αυτή τη διαδικασία να με βοηθήσει σε αυτό το θέμα. 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά 

Edited by ntanos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
12 ώρες πριν, thomas said:

Έχει δοκιμάσει κανείς τόξο σε polyline να δει αν περνάει στον έλεγχο ; 

Το ότι θα χρησιμοποιήσεις την υποεντολή arc της Pline δεν διαφοροποιεί την polyline. Έτσι θα έχεις και στην περίπτωση του τόξου μια Pline (closed εξυπακούεται). Oπότε περνάει.

Link to comment
Share on other sites

Περνάει απο το σύστημα αλλά παλαιότερα που το είχα δοκιμάσει στη θέαση δεν έδειχνε το τόξο (ήταν ένα κτίσμα με ροτόντα) παρά μόνο μία ευθεία μεταξύ της αρχής και του τέλους του τόξου.

Νομίζω πως είχα χρησιμοποιήσει την FLATTEN και όχι κάποιο lisp για να μετατρέψω τα τοξα εντός της pline σε ευθύγραμμα μέλη.

Σήμερα ίσως να το έχουν διορθώσει απο το κτηματολόγιο και να το εμφανίζει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

Σε ΤΔ προς υποβολή ΚΗΔ, το γήπεδο μου έχει πρόσωπο σε δρόμο (αναγνωρισμένο ή μη είναι άλλου παπά ευαγγέλιο) ο οποίος έχει ΚΑΕΚ. Στο ΤΔ τον ονομάζω αγροτικό δρόμο και γράφω το αντίστοιχο ΚΑΕΚ του (όχι προφανώς σαν πολύγωνο). Πρέπει να χρησιμοποιήσω και συγκεκριμένο layer γι' αυτόν?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.