Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξοικονόμηση κατ'οίκον από τους κληρονόμους;


Recommended Posts

Καλησπέρα

Λογικά δεν είναι συνηθισμένη η περίπτωση, αλλά έχω το εξής θέμα.

Έχει γίνει αίτηση με ηλικιωμένο για το πρόγραμμα (λόγω εισοδήματος), έχουμε περάσει την 1η φάση αλλά το "κ....βαράγανε" στην τράπεζα αρκετούς μήνες, και στο μεσοδιάστημα ο δικαιούχος του προγράμματος απεβίωσε.
Η ένταξη στο πρόγραμμα, αφορά το ακίνητο ή τον ιδιοκτήτη; Μπορεί δηλαδή να μεταβιβαστεί;
 

Μεταβιβάζεται δηλαδή το πρόγραμμα μαζί με το ακίνητο, όπως μεταβιβάζονται ακίνητα με άδεια σε ισχύ;

Έχει τύχει σε κανέναν;

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωσή μου, έχουν ζητήσει από τους κληρονόμους να καταθέσουν μία σειρά απο έγγραφα για να μη χαθεί η προέγκριση.

Εξέλιξη πέρα από αυτό δεν υπάρχει, καθώς... απεβίωσε το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται ότι θα γεφυρώσουν το παλιό ΕΣΠΑ με το ΝΕΟ. Επίσης τις τελευταίες βδομάδες, υπάρχει εξαιρετική κίνηση (για τα δεδομένα της πάντα) να τρέξουν και να κλείσουν όλες τις υποθέσεις, οπότε υποθέτω πως περιμένουν να τρέξουν όλα παράλληλα. Θα το κοιτάξω αυτό που λες, να μην χαθεί η προέγκριση.

Τι χαρτιά σου είχαν ζητήσει και από ποια τράπεζα; Μήπως και βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Εθνική.

Πέρα από ληξιαρχική πράξη θανάτου και πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, δε θυμάμαι τι άλλο, γιατί το ανέλαβαν μόνοι τους.

Αλλά θα μάθω και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που μου έχει τύχει, υπήρχε έγκριση (με ΠΕΑ δικό μου), και ακυρώθηκε (αν θυμάμαι καλά από τρ. Πειραιώς)

Link to comment
Share on other sites

Μου έχουν τύχει οι εξής περιπτώσεις :

 

1. Υπήρχε  προέγκριση από την τράπεζα Πειραιώς, υποβολή πλήρους φακέλλου στο ΕΤΕΑΝ και αναμονή για έγκριση.

    Απεβίωσε ο αιτών και υποβλήθηκαν ξανά όλα τα δικαιολογητικά στο ΕΤΕΑΝ από τον κληρονόμο-εγγυητή, (μετά από νέα προέγκριση από την τράπεζα).

 

2. Υπήρχε έγκριση από ΕΤΕΑΝ και πριν υπογραφεί η σύμβαση με την τράπεζα (ΕΤΕ) απεβίωσε ο ωφελούμενος. Ακολουθήθηκε η ίδια με παραπάνω διαδικασία.

 

3. Υπήρχε έγκριση και υπογραφή σύμβασης με τράπεζα Πειραιώς καθώς και εκταμίευση προκαταβολής. Απεβίωσε ο ωφελούμενος κατά το στάδιο της υλοποίησης

    και συνεχίστηκε η υλοποίηση και η τελική εκταμίευση μέσω του εγγυητή-κληρονόμου, ο οποίος είχε φροντίσει πριν τον θάνατο να προσκομίσει ειδικό πληρεξούσιο

    μετά από οδηγίες της τράπεζας.

Edited by nick_61
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστική και συμπυκνωμένη η πληροφόρησή σου nik_61. Thanks.

Αλλά τρεις αποδημήσαντες, βρε αδελφέ; Λες το πρόγραμμα ξαποστέλνει :mrgreen:;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.