Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιμέτρηση σκυροδέματος.


 
xaxi

Recommended Posts

Γεια σας θα ήθελα την βοήθεια σας, έχω τελείωσή τα μπετά του υπογείου μου ο εργολάβος ισχυρίζεται ότι έχει ρήξη 184 κυβικά ενώ τα μετράω και τα βγάζω 133 έχουμε μια διαφορά 50 κυβικά ( από το σχέδιο βγαίνουν 133 κυβικα ) σε ερώτησή μου μου απάντησε ότι τα επιπλέον κυβικά πέσανε στα όμορα και λίγα στο ραδιε που έσκαψαν περίπου 20 πόντους πιο πολύ

1) υπάρχει τρόπος να μετρήσω τα κρυφά κυβικά

2) τα παραπάνω μπετά πρέπει να πληρωθούν με την ίδια τιμή του οπλισμένου σκυροδέματος η έχουν άλλη τιμή

Δεν υπάρχει συμφωνία σε αυτό η συμφωνία ήταν με το κυβικό οπλισμένου σκυροδέματος κομπλέ

θα ήθελα να μου πείτε τι μπορώ να κάνω δεν είμαι μηχανικός ένας απελπισμένος ιδιώτης είμαι που προσπαθώ να κάνω ένα σπιτάκι και η διαφορά είναι πολύ μεγάλη ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ρωτήσεις τον μηχανικό που έχει αναλάβει την επίβλεψη. Νομίζω θα είσαι πιο ήσυχος έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις τα δελτια αποστολής απο τις βαρελες;

Συνηθως οι εργολαβοι πληρωνονται απο τα κυβικα που τελικα πεφτουν και οχι τι βγαινουν απο το σχεδιο, εκτος και αν εχει γινει ειδικη συμφωνια πανω σε αυτο.

Προσπαθησε να πετυχεις χαμηλοτερη τιμη για τα επιπλεον κυβικα, με το επιχειρημα οτι αυτος την ιδια επιφανεια καλουπιου εφτιαξε ασχετα τι επεσε, μονο ο επιπλεον χρονος για την σκυροδετηση των κυβικων του στοιχησαν σε εργατοωρες. Αν σου εχει δωσει αλλη χαμηλη τιμη για εργασιες που δεν απαιτουν καλουπι π.χ μπετα καθαριοτητας προσπαθησε να χρησιμοποιησεις αυτη, αλλα να ξερεις οτι δυσκολα να πετυχεις κατι προς οφελος σου αν δεν ειχε αυτο προσυμφωνηθει. Η απουσια σαφους συμφωνητικου ειναι παντα προς οφελος του εργολαβου.

Τα κυβικα μπορεις να τα υπολογισεις αν βαλεις τα πραγματικα παχη στο σχεδιο.

Αν οντως εχουν πεσει αυτα τα κυβικα προσπαθησε να τον πιασεις στο φιλοτιμο και οχι επιθετικα για καμμια εκπτωση, γιατι αν ζητουσες απο την αρχη να πληρωσεις βαση σχεδιου ή δεν θα εβρισκες μπετατζη ή θα εβρισκες ακριβοτερο!

Link to comment
Share on other sites

πέσαμε σε περίπτωση μηχανικό ενώ έχει πληρωθεί για επίβλεψη δεν έχει έρθει ποτέ στην οικοδομή παρά μόνο να δει το σιδέρωμα της πλάκας

δελτία αποστολής έχω αλλά πιστεύω ότι δεν αποδεικνύουν τίποτα μπορεί να κόψει όσα θέλει νομίζω

αυτό θέλω και εγώ palex τουλάχιστον να χρεωθούν όσο και της καθαριότητος

σκεπτόμουν μήπως μπορώ να φωνάξω κάποιον μηχανικό από το επιμελητήριο ορκωτό να μου λύση το θέμα η χάσιμο χρόνου είναι?

Πάντως θα προσπαθήσω να τον ρίξω στο φιλότιμο όπως λέει και ο palex

 

ευχαριστώ για την αμεσότητα σας

 

Υ.Σ τα κυβικά απο τα τιμολόγια είναι 194 δηλαδή μου χάρισε και 10 κυβικά απο τα 184 που λέει οτι έπεσαν

η συμφωνία που έχουμε κάνει είναι με το κυβικό σε οπλισμένο σκυρόδεμα και σε μπετό καθαριότητος

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό φίλε μου. Αν λες ότι λεσκαψαν 20εκ περισσότερο για την ραντιέ και η θεμελίωση σου είναι περίπου 100 τετραγωνικά, μάνι0μάνι έχεις 20 κυβικά περισσότερα από την μελέτη. Βάλε μπαζόπλακα άλλα 15 και βάλε σε ότι λέει η μελέτη άλλο 5-8% και θα δεις...

 

Πάνω απ'όλα ρώτα τον μηχανικό σου και υποχρέωσε τον να δωσει λύση.

Link to comment
Share on other sites

@xaxi

προκειμενου να μη γινονται τετοια λαθη στην κατασκευη αναθετεις την οργανωση προγραμματισμο της κατασκευης σε μηχανικο- εταιρεια που ειναι συνεχεια απο πανω και η υπηρεσια αυτη χρεωνεται συνηθως απο 10-15% του κοστους κατασκευης! Αν προσπαθησεις μονος σου θα αντιμετωπισεις αντιστοιχα προβληματα και στις υπολοιπες φασεις της κατασκευης αν δεν εχεις καποιες σχετικες γνωσεις.

Το τι σε συμφερει τελικα εξαρταται απο τις δικες σου γνωσεις και κυριως απο το σε τι ατομα θα πεσεις.

Πολυ πιθανον να επεσαν τα αναφερομενα κυβικα, τωρα το γιατι δεν υπηρχε καποιος εκει να εμποδισει το χωματουργο να σκαψει παραπανω απο εκει που του υπεδειξε ο επιβλεπων μηχανικος που δεν εχει υποχρεωση να παραμεινει καθολη την διαρκεια της εκσκαφης, ειναι μια μεγαλη συζητηση ποσο μαλλον να καταμερισεις οικονομικες ευθυνες εκ των υστερων π.χ στον χωματουργο που δεν νομιζω οτι ειναι ο ιδιος εργολαβος με τον μπετατζη! Αν ειναι ο ιδιος και ο επιβλεπων του ειχε δοσει σαφης οδηγιες για την σταθμη εκσκαφης τοτε αλλαζει το πραγμα

Link to comment
Share on other sites

polex ευχαριστώ για τον χρόνο σου είναι αυτό που λένε άμα δεν χτίσεις και δεν παντ.......... ο εργολάβος ανέλαβε εξ ολοκλήρου το έργο αυτός έφερε και τον χωματουργό ο εργολάβος του έλεγε πότε και που θα σκάψει και πόσο και σε κάποια σημεία μάλιστα μέτραγε ο ίδιος δηλαδή είχε αναλάβει το έργο όλο εγώ μόνο πλήρωνα ότι είχαμε συμφωνήσει όντος του είχε δοσει σαφής οδηγίες για την στάθμη εκσκαφής

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω κανενα απολυτως προβλημα με τον xaxi, ο ανθρωπος σπιτι φτιάχνει, εκνευριζομαι με αυτη την κατασταση. Δηλαδη ποιος ο ρολος του επιβλέπωντα μηχανικου?Να βαζει την υπογραφη του, να πληρωνεται και να μην πατα του το ποδι του στο εργο?? Εγω παντως τον μηχανικο θα κυνηγουσα σε αυτην την περιπτωση. Ετσι χαλαει ο κλαδος μας. Εντελως φιλικα ..Ας προσεχες ποιον διαλεγες για μηχανικο , μαλλον αυτον που σου εκοψε κανενα χιλιαρικο παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.