Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιμέτρηση σκυροδέματος.


 
xaxi

Recommended Posts

@ acnt

Ο άνθρωπος έμπλεξε, δεν το καταλαβαίνετε? Να ξεμπλέξει με τη λιγότερη ζημία.

 

@ ilias και [email protected]

Aφήστε τις μελέτες και τον επιβλέποντα δεν νομίζω ότι θα βγάλει άκρη έτσι.

 

@ xaxi

Αν φτάσετε στα δικαστήρια δύσκολα θα βρεις το δίκιο σου. Η γνώμη μου είναι να μεσολαβήσει ο μηχανικός σου να βρείτε μια μέση τιμή γιατί η διαφορά των 50 κυβ. στα 133 κυβ είναι μεγάλη (37,5%). Θα το καταλάβει και ο Μπετατζής ότι το παραέκανε. 'Οπως είπε ο [email protected] στη θεμελίωση όλα τα συνεργεία ρίχνουν περισσότερα κυβικά. Στις πλάκες και θα βρεις 1-2 εκατ. διαφορά σκέψου στην πλάκα ραντιέ. Αφού όμως δέχεσαι ότι έπεσαν αυτά τα κυβικά στο κτίσμα και επειδή έκανε γενικά κουμάντο ο εργολάβος (με την απουσία του επιβλέποντα) βρες μια συμβιβαστική λύση και κλείσε το θέμα σου εκεί. Να επιμείνεις τα επιπλέον κυβικά να πληρωθούν με χαμηλότερη τιμή. Αν μεσολαβήσει ο μηχανικός σου θα τα καταφέρεις.

Συμπέρασμα για το επόμενο σπίτι σου

Αυτό που είπε ο Χάρης:

"Το σωστό για όλους είναι να πληρώνεται με το κυβικό των προμετρήσεων του μηχανικού τις οποίες θα επαληθεύσει και ο ιδιοκτήτης και ο μπετατζής. Ακόμα σωστότερα να πληρώνεται κατ' αποκοπή"

Link to comment
Share on other sites

 

Περιεχόμενον αμοιβής επιβλέψεως:ΠΔ 696-1974 άρθρο 91

 

agrafiot ,είσαι λάθος σε κάθε λέξη αυτών που παρέθεσα ''συνάδελφε'' και κατά τη γνώμη μου έκανες πολύ επικίνδυνη δήλωση..................έχω να παραθέσω 11 Π.Δ. για να αποδείξω ότι έχεις λάθος........

 

Συνάδελφε δες λίγο τις πληρωμές σου στον αναλυτικό υπολογισμό του λογισμικού σου. Έχω την εντύπωση πως δεν πληρώνεσαι (ούτε οι υπόλοιποι δηλαδή :( ) ότι λέει το άρθρο 91 και αν θέλουμε να είμαστε τυπικοί οι πελάτες θα πρέπει να δούν το άρθρο 95 ή το 98 ή το 102 του κανονισμού για να δούν τι έπρεπε να μας πληρώνουν, γιατί δε νομίζω πως με 100 ευρώ θα κάτσει κανείς μας να κάνει αξιόλογη προμέτρηση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προς θεού 185€ το κυβικό είναι κομπλέ η τιμή με καλούπωμα – σιδερά εργατικά και ότι άλλο έκανε εκτός από το ικα Δεν είναι η τιμή του μπετου μόνο

Link to comment
Share on other sites

terry ας τα "βάλουμε κάτω" λίγο καθότι ποτέ δεν έχω δουλέψει έτσι.

Τιμές:

C20/25: 64E/m3 με ΦΠΑ κ άντληση μέσα

Εγρατικά: 36Ε/μ3

Οπλισμός: πες 110kg/μ3 με 0,60Ε/kg = 66E/m3

Σύνολο 166Ε/μ3. Τα άλλα 20Ε πως δικαιολογούνται; Ξεχνώ κάτι; Καρφιά, σύρμα, dow;;;

Link to comment
Share on other sites

Αναγωγή στο προμετρητικό κυβικό μέτρο

 

1.φατούρα(χωρίς φπα)=60 € /κμ

2.προμήθεια σιδηρού οπλισμού με φπα=80 €/κμ

3.κατασκευή-τοποθέτηση σιδηρού οπλισμού(χωρίς φπα)=17 €/κμ

4.προμήθεια σκυροδέματος με πρέσσα και φπα=minimum 80€/κμ

5.ικα φατουρατζήδων=κατ'ελάχιστο 30 €/κμ

6.ικα σιδεράδων=κατ' ελάχιστο 9€ /κμ

 

σύνολο:276 €/κμ ΚΑΤ' ΕΛΑΧΙΣΤΟ

 

xaxi σε ζηλεύω,285 ευρώ είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ καλή τιμή.Κάτω από 300 είναι δύσκολο να βρεις στις μέρες μας.......

 

όποιος θέλει,αντικρούει,αλλά τεκμηριωμένα,όπως έκανα μόλις τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα μάλλον φαίνονται πολλά................ αλλά όσους εργολάβους ρώτησα και ήταν 5-6 η τιμές ήταν από 245-290€/κ ελα βρε zani και τρελάθηκα

Link to comment
Share on other sites

α) Ξέχασα τα εργατικά των σιδεράδων @0,15ε/kg δηλ, 16.5ε/μ3

Σύνολο χωρίς ΙΚΑ 182,5 και βάλε κάποια καρφιά-συρματα κτλ πάει στα 200Ε/μ3

β)Τι αποκαλείς "φατούρα";;;

 

Κοίτα τί έγραψε ο xaxi: [ι]"Παιδιά προς θεού 185€ το κυβικό είναι κομπλέ η τιμή με καλούπωμα – σιδερά εργατικά και ότι άλλο έκανε εκτός από το ικα Δεν είναι η τιμή του μπετου μόνο"[/ι]

 

Τελικά xaxi μας μπέρδεψες. 285Ε/μ3 δίνεις ή όχι; Αν ναι, με ΙΚΑ ή χωρίς;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.