Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιμέτρηση σκυροδέματος.


 
xaxi

Recommended Posts

ilias με έφτιαξες!!!!!είναι σίγουρο ότι έπεσε η τιμή?..........

Σίγουρα zavi, τουλάχιστον έτσι μου είπαν δύο μάντρες που πήρα προσφορά χθες και μου τηλεφώνησαν σήμερα για τη μείωση. Τσέκαρέ το πάντως και συ καλού κακού.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

τι τιμες ειναι αυτες βρε παιδια; εμεις πληρωσαμε 45ε το κυνικο τον μπετατζη, 70ε το μπετο 20_25 και εξτρα 1,20τον τονο το σιδερ (ηταν το καλοκαιρι που ειχε διπλασια τιμη δυστυχως) + τα εξτρα οπως σκαλες κ φαλτσογωνιες, εμφανη κλπ

+ικα

αφηστε που επεσαν αρκετα κυβικα (360κυβικα) για μεζονετα 200τμ +120 υπογειο+μπαζωμενη βεραντα 50τμ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας και σας ευχαριστώ εκ των προτέρω. Θα ήθελα να μάθω την αναλογία κιλών ανά κυβικό μέτρο μπετόν. Η κατηγορία σκυροδέματος που με ενδιαφέρει είναι c16/20, κάθιση s2, μέγιστος κόκκος 31,5. Δηλ. η απορία μου είναι μία βαρέλα που έχει ωφέλιμο φορτίο πχ 15.000 κιλά, πόσα κυβικά μέτρα του συγκεκριμένου μπετόν μπορεί να μεταφέρει; Υπάρχει κάποιος τύπος; Υπάρχει κάποιο επίσημο σάιτ όπου να προκύπτει η αναλογία; Σας ευχαριστώ και πάλι.

 

Παρατήρηση: Πρίν κάνουμε μία δημοσίευση, χρησιμοποιούμε την Αναζήτηση ώστε να δούμε εάν η απορία μας έχει απαντηθεί αλλού. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

 

acnt

Link to comment
Share on other sites

Έχω λάβει γνώση των κανόνων συμμετοχής του forum και σε διαβεβαιώ ότι και Αναζήτηση έκανα και τις 7 σελίδες αυτού του θέματος ανέγνωσα ωστόσο δεν έλαβα απάντηση στο ερώτημά μου. Δε με ενδιαφέρει η τιμή του συγκεκριμένου σκυροδέματος αλλά η αναλογία του κυβικού μέτρου σε κιλά καθότι υποπτεύομαι πως η εταιρία εμπορίας σκυροδέματος μου χρέωσε ποσότητες που δε χωρούσαν καν στις βαρέλες που τις μετέφεραν και επειδή πλέον έχω από το τμήμα συγκοινωνιών τα ωφέλιμα φορτία τις εκάστοτε βαρέλας, θα ήθελα να διασταυρώσω τη χωρητικότητά τους σε κ.μ. από το συγκεκριμένο μπετόν. Ενδεχομένως να απαντήθηκε το ερώτημά μου αλλά ως ιδιώτης που είμαι μπορεί να την προσπέρασα κατά λάθος. Θα εκτιμούσα λοιπόν ιδιαιτέρως αν λάμβανα μία σαφή απάντηση στο ερώτημά μου. Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη σε ευχαριστώ πολύ. Ειλικρινά με διαφώτισες. Ωστόσο το φυλλάδιο είναι του Μαρτίου 2006. Μήπως οι τιμές μεταβλήθηκαν; Μπορώ να βρω τις σημερινές τιμές; Και κάτι τελευταίο με την ελπίδα να μη σε πρήζω: τύπος τσιμέντου στα τιμολόγια αναφέρεται cemi i/b-m, ελάχιστο τσιμέντο 270 κιλά και κατηγορία σκυροδέματος Σ154 δηλ. σύμφωνα με το φυλλάδιό σου, θα πρέπει να το υπολογίζω προς 2.400; Σε ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Το ειδικό βάρος δεν άλλαξε εδώ και δεκάδες χρόνια.

Θα το υπολογίζεις στα περίπου 2400kg/m³.

Θεώρησα ότι καλό θα ήταν αφού ψάχνεσαι να διαβάσεις και τα υπόλοιπα του φυλλαδίου.

Πολλά μπορεί να σου είναι άχρηστα αλλά μερικά ίσως τα θεωρήσεις πολύ χρήσιμα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δε "σκαμπάζω" και πολύ από την ορολογία σας. Διάβασα στα πεταχτά τις υπόλοιπες σελίδες αλλά περιορισμένα πράγματα αντιλήφθηκα. Με κάλυψες απόλυτα, σε ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Aυτά τα cemi i/b-m και το Σ154, εγώ δεν τα έχω ξαναδει... Κάποιος άλλον να μεταφράσει;;;

allegria1996, ακολούθα το φυλλάδιο. Σε κάθε περίπτωση το βάρος του μπετου δεν μπορεί να είναι πάνω από 2,5tn ή κάτω από 2.3tn ανάλογα με την κατηγορία. Το 2,4tn ισχύει σίγουρα για C16/20, 20/25.

Απλά, έτσι, δεν θα βγάλεις άκρη στο αν τα κυβικά τα οποία γράφουν τα παραστατικά ανταποκρίνονται σε αυτά που "πέσανε" στην οικοδομή σου, πράμα το οποίο είναι ή θα έπρεπε να είναι, αυτό το οποίο σε ενδιαφέρει. Εξ ού και η μεταφορά του θέματος εδώ και να γνωρίζεις πως η παρατήρηση δεν είναι για να "μαλώνουμε" τους χρήστες!!!

 

Αν θες ανέλυσε λίγο την περίπτωση σου να σου απαντήσουμε πιο αναλυτικά και αν είσαι συνάδελφος, να πάρεις τις εμπειρίες που πρέπει. Αν είσαι ιδιώτης, τον μηχανικό τί τον πληρώνεις;

 

Φιλικά πάντα, acnt

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.