Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιμέτρηση σκυροδέματος.


 
xaxi

Recommended Posts

terry όταν ξεκινάς να κάνεις ένα σπίτι και το χιλιάρικο το μετράς μετά βλέπεις ότι το χιλιάρικο είχε τελικά την αξία του άλλα κατόπιν εορτής .....

τώρα τι μπορώ να κάνω ?

μήπως να καλέσω έναν μηχανικό από το επιμελητήριο ορκωτό.... θα κάνω δουλεία ?

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτην την περιπτωση δεν ξερω να σε ενημερωσω...Φυσικα κ θα μετρησεις κ το χιλιαρικο, ως ποσοστο επι του συνολου ομως...Μην παρεις πλακακι που κανει 30ε/τμ παρε 25ε/τμ και εχεις βγαλλει στα σιγουρα τη διαφορα στην τιμη του μηχανικου. Πραγματικα η αμοιβη του μηχανικου ειναι αστειο ποσοστο επι της συνολικης κατασκευης. Μπορεις να γλιτωσεις λεφτα απαο ενα σωρο πραγματα. Απο το μηχανικο ειναι αστειο να το συζηταμε. Να σου στειλω ενα πμ να σου πω περιστατικα κακοτεχνειων σε μπετα για να γλιτωσει ο πελατης 5ευρω στο κυβικο που δεν φανταζεσαι (για να παρεις ιδεα, επεσε ολη η επικαλαψη της πλακας του σαλονιου στο κεφαλι του ιδιοκτητη μετα απο 2 χρονια, μιλαμε για αρκετες χιλιαδες ζημια)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τί να κάνει ο άνθρωπος τώρα... Τα 30 κυβικά είναι περίπου 2000 ευρώ αγορά μόνο, θα μαλώσει με τον εργολάβο και θα του αφήσει την ξυλεία εκεί και δεν θα έρχεται κανένας να του τελειώσει την οικοδομή... Και από το ΤΕΕ να βάλει συνάδελφο, πάλι τόσα θα πληρώσει και απλά θα έχει ένα χαρτί το οποίο μπορεί να απλά να το δείξει σε δικαστήριο...

Και πιστεύω πως αυτά τα λεφτά τα έχεις χάσει, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Κοίτα το σημαντικό: να συνεχίσεις το σπίτι. Άρα ή κάνεις την πάπια, πληρώνεις και του λες "κάτσε και βγάλε μου από τα σχέδια πόσα κυβικά θα πέσουν και αν πέσουν περισσότερα τα πληρώνεις" ή του ζητάς να μάσει τα πράγματα του απο κεί να πάει στην ευχή του Θεού, τον πληρώνεις μετά και βρίσκεις άλλα συνεργεία για να συνεχίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον [email protected].

Προσωπική εμπειρία: Σε ιδιώτη που ήθελε να βγάλει άδεια οικοδομής, κατόπιν συζητήσεων και αφού είδα που πήγαινε το πράγμα, αποφάσισα να μην αναλάβω την υπόθεση του. Παρόλαυτα, για ακαδημαικούς λόγους τον ρώτησα τι προσφορά ήθελε: για μηχανικό ή για ένα χαρτί που γράφει "άδεια" και ένα πακέτο σχέδια που η τιμή θα ήταν μικρότερη. Μου είπε ότι τον ενδιαφέρει το δεύτερο οπότε και του έδειξα την άγουσα..... Για την συγκεκριμένη περίπτωση, δυστυχώς, ο φίλος μας θα αναγκαστεί να πληρώσει είτε έτσι είτε αλλιώς. Σε κάθε περίπτωση όταν σκυροδετούμε πρέπει να ξέρουμε την ποσότητα του σκυροδέματος. Επίσης όταν τα συνεργεία δεν βλέπουν μηχανικό στην οικοδομή οργιάζουν. Επισημαίνω ότι αν ξεκίνησε έτσι μια οικοδομή θα χρειαστεί πολύ γερό στομάχι για να ολοκληρωθεί.

 

Υ.Γ. Επισημαίνω την πάγια άποψη μου σχετικά με την προσβασιμότητα στο forum. Σαφώς και ο ιδιοκτήτης δεν έχει μεταφέρει όλες τις συζητήσεις και συμφωνίες που έχουν γίνει με μηχανικό και εργολάβο και είναι πιθανό να εξαχθούν λάθος συμπεράσματα. Επίσης ξαναθυμίζω ότι η επιλογή μηχανικού από ιδιώτη είναι εξαιρετικά δύσκολη υπόθεση και θέλει πολύ ψάξιμο. Σε κάθε περίπτωση εύχομαι στον φίλο μας καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

xaxi δεν ευθύνεσαι εσύ για τα 20 εκ παραπάνω σκάψιμο.

Κατά την γνώμη μου ούτε και ο μηχανικός, παρόλο που κακώς δεν έρχεται στην οικοδομή του. Και να έκανε σωστή επίβλεψη υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να μην έβλεπε τα 20 εκ, αν αυτά δεν είναι καθολικά στην θεμελίωση αλλά σε κάποια σημεία αυτής.

Στις κοιτοστρώσεις γενικώς ή στα μπετά καθαριότητας είναι σύνηθες να παρατηρούνται διαφορές αλλά όχι μεγάλες. Η πληρωμή δεν γίνεται μόνο με τα κυβικά της πράξης αλλά συνήθως αποδεχόμαστε αποκλίσεις (στην θεμελίωση) της τάξης του 5-8% από την μελέτη και αν έχουμε υπερβάσεις γίνεται διακανονισμός.

Μπορείς να του πληρώσεις για παράδειγμα μόνο τα υλικά και το 5% των κυβικών την μελέτης σαν μπετόν καθαριότητας ή μόνο τα υλικά για όλα τα κυβικά.

Αν πάντως τα 20 κυβικά προκύπτουν από καθολική υπέρβαση του βάθους της εκσκαφής εγώ δεν θα τα πλήρωνα γιατί είναι σοβαρό λάθος στις μετρήσεις του εργολάβου.

Η σωστή σειρά πάντως στο πρόβλημα είναι:

1) Συνεννόηση με τον μηχανικό σου

2)Συνεννόηση με τον μηχανικό σου και τον εργολάβο

3)Διακανονισμός

4)Αν και μόνο αν δεν βγάζετε άκρη όλοι μαζί και αξίζει κατά την γνώμη σου τον κόπο ορίζετε μέσω του επιμελητηρίου πραγματογνώμονα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

Τον εργολάβο τον έχω πληρώσει σύμφωνα με την προσφορά του ,η οποία είναι μια τιμή για το μπετό καθαριότητος μια τιμή για το οπλισμένο σκυρόδεμα και τιμή για την εκσκαφή και κάποια άλλα δευτερεύοντα για όλη την κατασκευή έχω να πω τα καλύτερα για αυτόν μετά την πληρωμή ( λάθος μου ) είχαμε μεγάλη απόκλιση στο κυβικά στα σχέδια είναι 133 και αυτός έριξε 184 τόσα λένε και τα τιμολόγια από της βαρέλες μετά από αυτό για να κάνω επαλήθευση κύβισα το υπόγειο και τα έβγαλα 135 σε ερώτηση μου απάντησε ότι πέσαμε κρυφά μπετά τα οποία δεν μπορώ να μετρήσω εγώ, κάτι πιο κάτω η εκσκαφή κάτι πιο μέσα τα όμορα φυγανε 50 κυβικά επιπλέων εγώ δεν αμφισβητώ τα επιπλέων μπετα απλά λέω αυτά τα κυβικά δεν πρέπει να τα πληρωθεί στην ίδια τιμή που πληρώθηκε για το οπλισμένο σκυρόδεμα σκεπτόμενος ότι ούτε καλούπωμα έκανε ούτε σίδερα έβαλε πιστεύω ότι αυτά τα μπετα πρέπει να πληρωθούν με την τιμή ίδια με αυτή των μπετων καθαριότητας αυτή είναι η διαφορά μου ο εργολάβος τελείωσε την δουλειά του η συνέχεα του έργου θα γίνει με σιδηροκατασκευη και δεν χιάζετε άλλο , η συμφωνία που είχαμε κάνει τηρήθηκε απλά δεν είχαμε αναφέρει τα επιπλέων κυβικά πώς θα πληρωθούν γιατί υπήρχε βράχος και δεν πίστευα ότι η απόκλιση θα ήταν τόσο πολύ πίστευα ένα 5-8% και όχι το Ό περίπου του συνόλου

 

Υ.Σ Αρη σε ευχαριστώ μετά είδα το μήνυμα σου με κατατόπισες πλήρως

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε "ιδιώτη", τα προβλήματα αυτά δημιουργούνται γιατί δεν έχουν ξεκαθαριστεί από την αρχή.

Αν δεν έχεις ξεχωριστή συμφωνία με τον μηχανικό σου, τα χρηματοοικονομικά της κατασκευής δεν είναι αρμοδιότητά του.

Με τους εργοκάβους πρέπει να υπάρχουν συμφωνητικά που να ξεκαθαρίζουν τον τρόπο επιμέτρησης και πληρωμής.

Η επιμετρήσεις είναι ξεχωριστή και ειδικευμένη εργασία και υπαρχουν μάλιστα μηχανικοί "επιμετρητές" που ασχολούνται μόνο με αυτό

Η αμοιβή μηχανικού για επίβλεψη της κατασκευής (από χρηματοοικονομκή σκοπιά και συντονισμό κατασκευής - συνεργείων) απαιτεί πολύτ χρόνο και βέβαια έχει ιδιαίτερη και σημαντική αμοιβή.

Αν θέλεις να το κάνεις μόνος σου πρέπει να το ψάξεις πολύ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε sdimis δεν λέω για το τι έπρεπε να κάνω , τώρα και εγώ ξέρω, τώρα θέλω να μάθω τι κάνω τι λύση μου την έδωσε ο φίλος Αρης από τα Χανιά και των ευχαριστώ πολύ καθώς και όσους είχαν την διάθεση να με βοηθήσουν

Link to comment
Share on other sites

Το να έφεραν οι βαρέλες λιγότερα κυβικά από τα αναγραφόμενα στα τιμολόγια δεν το εξετάζεις;

Ποιος έκανε την παραλαβή, ο εργολάβος;

Ποιος έχεις συμφέρον να αναγραφούν περισσότερα κυβικά στα χαρτιά απ' όσα έπεσαν;

Όχι ο ιδιοκτήτης, όχι ο μηχανικός. Η εταιρεία σκυροδέματος και ο μπετατζής που πληρώνονται με βάση τον αριθμό των κυβικών. Κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει αυτό το πράγμα να πληρώνεται δηλαδή ο μπετατζής με το κυβικό των επιμετρήσεων. Το σωστό για όλους είναι να πληρώνεται με το κυβικό των προμετρήσεων του μηχανικού τις οποίες θα επαληθεύσει και ο ιδιοκτήτης και ο μπετατζής. Ακόμα σωστότερα να πληρώνεται κατ' αποκοπή. Δυστυχώς δεν γίνεται έτσι γι αυτό και δεν είσαι ο μοναδικός που έχεις το πρόβλημα που περιέγραψες.

Λάθος επίσης του ιδιοκτήτη που δεν απαιτεί από τον μηχανικό να είναι παρόν και να ελέγξει και στις εκσκαφές και στο καλούπωμα και στο σιδέρωμα και στη σκυροδέτηση και στη συντήρηση. Αν ο ιδιοκτήτης τα ζητήσει όλα αυτά από τον μηχανικό θα ακούσει μια τιμή που δεν θα του αρέσει και τότε θα βολευτεί με την υπάρχουσα κατάσταση σύμφωνα με την οποία η αμοιβή του επιβλέποντα είναι πάρα πολύ μικρή και κατά τη γνώμη μου καλύπτει μόνο την ευθύνη που έτσι κι αλλιώς είναι τεράστια.

 

Κάτι ακόμα που μπορείς να κάνεις xaxi πέρα απ' αυτά που σου είπαν οι συνάδελφοι είναι να δεις τους χρόνους που έπεσαν τα μπετά και να δεις πού ακριβώς είχες την υπέρβαση. Στο σκυρόδεμα καθαριότητας, στα πέλματα των πεδιλοδοκών, στα τοιχία υπογείου και τις κολώνες ή στις δοκούς και την πλάκα οροφής υπογείου.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ χάρη εγώ αποδέχομαι ότι τα παραπάνω κυβικά έχουν πέσει αυτό πού λέω είναι αν θα πρέπει να πληρωθούν με την τιμή του οπλισμένου σκυροδέματος η με την τιμή του μπετό καθαριότητος σίγουρα δεν έχουν πέσει στον κυρίως σκελετό από την καταμέτρηση έχω απόκλιση από τα σχέδια 5 κυβικά ( που δεν το συζητώ ) τα άλλα δεν μπορώ να τα βρω είναι κρυφά που σημάνει ότι ούτε καλούπωμα έκανε ούτε σιδερά έβαλε παραπάνω απλά χρόνο μόνο η όλη κατασκευή είναι με ραδιέ οπότε είναι εύκολη και η καταμέτρηση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.