Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιμέτρηση σκυροδέματος.


 
xaxi

Recommended Posts

πωπω, χαμος εγινε στις δημοσιευσεις! παθόντες όλοι με τους εργολαβους!

η τιμη του κυβικου πολυ νορμαλ τοσο ειναι xaxi.

Νομιζω οτι υπερβαλετε λιγο για το ποσο πολυ κλεβουν οι μοναδες, τουλαχιστον αμα δουν οτι την παραγγελια την δινει ο μηχανικος ή ο ιδιοκτητης και οχι ο εργολαβος δεν τολμουν να κανουν τιποτα! Εγω ειχα φτασει δε σημειο να υπολογιζω με τις υπερεκσκαφες μαζι, με ακριβεια ενος κυβικου και να πεφτω μεσα ακριβως! (ακους xaxi, τι μπορει να σου κανει ο μηχανικος με το καταλληλο κινητρο?). Με ειχαν μαθει απο την μοναδα και με την τελευταια βαρελα φορτωναν και το συμπληρωμα μαζι και εφτανε τσιμα τσιμα! Επισης με μερικους αιφνιδιαστικους ελεγχους στο ζυγισμα του οπλισμου υπηρχε και απο την μαντρα του χαλυβα απολυτη πειθαρχια.

Για την συνεχεια xaxi θα σου προτεινα να βρεις εναν μηχανικο τουλαχιστον για συμβουλο πιθανον και αυτον που εβγαλες την αδεια αν ειναι καλος, και να συμφωνησετε εναν τροπο αμοιβης γιατ τις υπηρεσιες που σου παρεχει!

Υποψιν οτι και στις λοιπες εργασιες υπαρχουν πολλα σημεια που μπορει να σε γδυσουν οι εργολαβοι, π.χ να αρχισει να σου χρεωνει ο μπογιατζης τρεχοντα μετρα ακομα και για τα κοψιματα στα σοβατεπι και τι σιλικονι γυρω απο τα περβαζια των πορτων!!

Προσοχη και κουραγιο!

Link to comment
Share on other sites

xaxi

 

Σου απαντώ με όσο πιο πλάγιο τρόπο μπορώ δημοσίως.Όποιος κατάλαβε,κατάλαβε...

 

το φπα που υποχρεόύσαι να πληρώσεις κατά την κατασκευή της κατοικίας σου είναι θεσμοθετημένο και απόλυτα ορισμένο από τα τετραγωνικά μέτρα της οικοδομής.Δεν είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις-δείξεις ούτε cent φπα παραπάνω-αν τα καταφέρεις βέβαια μόνος σου.......

 

Coprende?

 

Μεταλλική-σύμμικτη κατασκευή με αυτεπιστασία δική σου=διπλάσιο κόστος,μισή ασφάλεια κατασκευής.....λίγα τα εκπαιδευμένα συνεργεία στο ελλαδιστάν.....

 

Μην απογοητεύεσαι xaxi,σίγουρα είσαι καλός στο επάγγελμά σου,αλλά αυτός ο τομέας που πας να μπλέξεις μόνο με αφαίμαξη θα σε ανταμοίψει......πήρες πολλές γνώμες,εσύ είσαι ο Κύριος του Έργου,εσύ εχεις την απόλυτη ευθύνη,ΕΣΥ θα αποφασίσεις τα επόμενά σου βήματα.

 

 

.. αν διαφωνησετε με τα συνεργεία και φτάσετε στα δικαστήρια δεν λαμβάνονται υπόψη τα Ιδιωτικά συμφωνητικά. Μόνο οι συμβολαιογραφικές πράξεις και οι συμβάσεις έργου που υπογράφονται μάλιστα και ενώπιον μαρτύρων.

 

ΑΠΟΛΥΤΩΣ σωστό

 

Εξ' άλλου,πολύ περισσότερο θα κοστίσει σε κάποιον αν θέλει να είναι στην ΕΝΤΕΛΕΙΑ κατοχυρωμένος όσον αφορά οικονομική προσφορά,παρά να το κάνει με το ''γνωστό'' τρόπο ''θα τα βρούμε''...

 

Είναι και ο λόγος που το Κράτος έκλεινε τα μάτια σε τέτοια θέματα για να συνεχίσει να λειτουργεί η ''οικοδομή'',που έτρεφε με εύκολο τρόπο πολλά επαγγέλματα-στόματα.

 

Όταν είδαν ότι από μεροκάματο η οικοδομή μετατρέπεται σε κερδοφόρο και υγειή τομέα της οικονομίας,άλλαξαν τις υποχρεώσεις του φπα και του φόρου ακίνητης περιουσίας,με αποτέλεσμα να γίνεται τώρα ό,τι γίνεται.

 

Επίσης για το Κράτος-και το λέω με όλη την υπευθυνότητα που σηκώνει τέτοια δήλωση- ο ιδιοκτήτης που κτίζει ''δεν έχει ανάγκη''...θα πέσουν όλοι να φάνε με 10 μασέλες τα λεφτά που μυρίστηκαν από τον εκάστωτε ιδιοκτήτη....και πρώτη απ' όλους η εφορεία.......ΟΥΣΤ!!!!! :lol:

 

ΓΙΟΥΝΑΝΙΣΤΑΝ

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ο xaxi έδωσε σε κάποιον κατασκευαστή να του φτιάξει το υπόλοιπο κτίριο ή μέχρι ενός σημείου τέλος πάντων.

Αποψή μου είναι πως πρέπει να προσπαθήσει να ελέγξει την τήρηση της μελέτης.

Αν δεν μπορεί να το κάνει ο ίδιος, θα πρέπει να προσλάβει κάποιον μηχανικό ώστε να παρακολουθεί την πιστή εφαρμογή αυτής. Με αυτεπιστασία κανένα μα κανένα έργο δεν μπορεί να παρακολουθηθεί από τον ιδιοκτήτη όταν δεν έχει τις απαιτούμενες γνώσεις. Βέβαια ο έλεγχος της πιστής τήρησης της μελέτης είναι δουλειά του επιβλέποντα, αλλά μας ανέφερε πως ο επιβλέπων πήγε μόνο στην παραλαβή της πλάκας? (αν και πραγματικά δεν γνωρίζουμε τις φάσεις του έργου που έγιναν αλλά δεν πήγε)

 

Τώρα για το συμφωνητικό, αυτό αποδυκνείει σε πιθανό δικαστήριο ό,τι επικαλείτε ο κάθε ένας που απαιτεί κάτι από τον άλλον, είτε είναι ιδιωτικό είτε αν έχει θεωρηθεί από την εφορία. Ακόμα και οι αποδείξεις (αθεώρητες) εφόσον έχουν σφραγίδες και υπογραφές, αποτελούν αποδεικτικό στοιχείο στο δικαστήριο.

Αν ήμασταν μια ευνομούμενη πολιτεία, όπου η κεφαλή τηρούσε τον νόμο, θα έλεγα πως σωστά κάνει και καταθέτει το συμφωνητικό ώστε να φορολογηθεί για τα χρήματα που θα πάρει. Αλλά ακόμα δεν φτάσαμε σε αυτό το επίπεδο με μπροστάρη στην παρανομια τους κυβερνώντες, οπότε δεν μπορώ να πω στον πολίτη να είναι σωστός όταν οι κυβερνώντες του δείχνουν τον άλλο δρόμο. :(

Link to comment
Share on other sites

zavi

 

Κατάλαβα τι θες να μου πεις ξέρω και για το Φ.Π.Α και ότι το ΙΚΑ μου είναι 150 ένσημα στο σύνολο .Ομως με ποιο τρόπο μπορείς να ελέγξεις αν ένας μηχανικός είναι σωστός δεν είδα να μου το αναφέρει κανείς σας , δεν είναι εύκολο να μαζέψω πληροφορίες για τον εκάστου μηχανικό – εργολάβο συνήθως ξεκινάς και μετά βλέπεις αν είναι καλός η όχι εγώ τον επέλεξα ( τον εργολάβο ) γιατί ήταν ο μοναδικός από τους 4-5 που μου έδωσαν προσφορά που ήταν σίγουρος με ποιο τρόπο θα γίνει η εκσκαφή ( είχαμε πέτρινα όμορα και φόβο μην καταρρεύσουν ) διόρθωσε κάποια λάθη στα σχέδια του μηχανικού μετά από συνεννόηση που είχαν και μου έμπνευσε εμπιστοσύνη .θα εκπλαγείς άμα σου πω τι άκουσα από τους άλλους για την εκσκαφή τους οποίους μου έστειλε και ο μηχανικός μου

Όσο αφόρα την Μεταλλική-σύμμικτη κατασκευή δεν συμφωνώ μαζί σου ότι τα συνεργεία είναι λίγα έχω βρει πάρα πολλά συνεργεία και σωστές εταιρείες στην κατασκευή αν είχες περάσει από την έκθεση νομίζω δόμηση λεγόταν υπήρχαν τουλάχιστον 6-7 στο ελλαδισταν όπως λες και εσύ. Απλά η διαφορά είναι στην προσφορές τους έχω προσφορά με απόκλιση 25.000€ , και σαφώς να μπορέσω να συνδυάσω και τα δυο τιμή – κατασκευή, το πρόβλημα που έχω ήταν στο ότι κάποιοι με χρεώνουν με το κιλό και άλλοι με όλη την δουλεία κομπλέ εκεί έχω κάποιο πρόβλημα με το τι με συμφέρει οπότε περίμενα γιατί τα HEA - IPE νομίζω πώς ξέρεις ότι η τιμές αλλάζουν μέρα με την μέρα τώρα πιστεύω είναι σε αρκετά καλή τιμή οπότε και θα δω τις νέες προσφορές τους που μάλλον με συμφέρει με το κιλό νομίζω μάλιστα έχουν και μηχανικούς που αναλαμβάνουν το όλο έργο δεν θα κάνω εγώ την αυτεπιστασία αν είναι δυνατών.

Όπως και για τις γυψοσανίδες έχω έρθει σε επαφή με την Knauf μου σύστησαν συνεργεία δικά τους με την επίβλεψη της knauf

Όπως κατάλαβες δεν το πάω στην τύχη το παλεύω όσο μπορώ αλλά όπως φαίνετε όχι πάντα σωστά για αυτό και έφτασα σε εσάς και σας ευχαριστώ και πάλι για τις σημαντικές πληροφορίες σας

Βέβαια η ερώτηση μου από την άρχει ήταν αν τα παραπάνω μπετά πρέπει να πληρωθούν με την ίδια τιμή του οπλισμένου σκυροδέματος η του καθαρού και έμαθα τόσα που...... νομίζω ότι έπρεπε να αγοράσω πάρα να κτίσω

ΥΣ

Προς πληροφόρηση ο εργολάβος ανέλαβε την εκσκαφή και το σήκωμα του υπόγειου μέχρι την πιλοτή τίποτε άλλο

Link to comment
Share on other sites

...... νομίζω ότι έπρεπε να αγοράσω πάρα να κτίσω

 

:lol: :lol: :lol: Αυτό το λέμε και ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ για το ίδιο μας το σπίτι!!!!

Πλάκα κάνω ε!

Δεν υπάρχει περίπτωση στο δικό μου σπίτι να άφηνα ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ άλλο.....

 

Για τα μπετά του υπογείου,γνώμη μου είναι ΑΝ είσαι σε θέση να παζαρέψεις,τότε να παζαρέψεις...Αν δεν είσαι,μην αγχώνεσαι,σκέψου ότι από το υπόγειο βγάζει το κέρδος του ο καλουπατζής,η προσφορά του ουσιαστικά είναι τιμή κόστους και απόσβεσης.....

 

Να ελέγξεις αν ο μηχανικός είναι καλός????Έρευνα αγοράς.......

Μην γίνεσαι και εσύ συγκεντρωτικός τύπος σαν εμάς......

 

Μεταλλικές-τα πολλά συνεργεία που βρήκες: στην Ελλάδα ζεις, ό,τι έχει πέραση και πουλάει,τότε όλοι ισχυρίζονται ότι το κατέχουν.Ξέρεις να ελέγξεις πάχος συγκόλλησης???????????Ήλωση?????ΘΕΣ ΝΑ ΤΡΕΜΕΙΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΣΟΥ???????Σου λέω είναι ΕΛΑΧΙΣΤΑ τα συνεργεία που έχουν εκπαιδευτεί.Θες τον κάθε μεροκαματιάρη να είναι υπέυθυνος για την ασφάλειά σου?

Ούτε και με πιστοποίηση δεν θα εμπιστευόμουν.......και είμαι μηχανικός.....

Κ εγώ πιστεύω στις μεταλλικές και θα ήθελα ΠΑΡΑ πολύ να καταργηθεί το Ω.Σ. ,αλλά μην ξεχνάς: Τhis Is Africa = ''θα τα βρούμε''- ''ναι,ναι μάστορα μην ανησυχείς'' - ''δε θα 'χεις πρόβλημα'' - '' αυτό δεν το' χαμε συμφωνήσει'' - ''αφού έτσι μου είπες'' - ''εγώ νόμιζα ότι αυτό είχαμε συμφωνήσει'' - ''λάθος είναι????ε, δεν πειράζει , το ίδιο λειτουργεί'' = ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!! ΚΥΒΕΡΝΩΝΤΕΣ,ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ,ΟΧΙ ΜΠΑΜΠΟΥΙΝΟΙ.ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΣΚΕΠΤΕΣΤΕ ΤΙΣ ΟΛΟΣΤΡΟΓΓΥΛΕΣ ΚΟΙΛΑΡΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΒΑΛΤΕ ΧΕΡΙ ΣΤΟΥΣ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ

Link to comment
Share on other sites

zavi

 

Μήπως ξέρω να ελέγχω αν τα οικοδομικά σίδερα είχαν ραδιενέργεια αν ήταν από σκραπ η τι εισαγωγής είναι , αν τα γυρίσματα στα δοκάρια δεν ξέρω και πώς τα λένε αυτά που στηρίζουν τις μπετοβεργες γύρο γύρο είναι σωστά γυρισμένα και σε σωστοί απόσταση το ένα από το άλλο η συγκόλλησηείναι σωστή , το μπετό αν είναι αυτό που μου λένε ότι πρέπει να είναι μήπως ….. μήπως…. μήπως ….. είναι τόσα πολλά αλλά πιστεύω ότι με αυτό το σκεπτικό τα σαβουρώνουμε όλα δεν είναι όλοι απατεώνες έλεος

Εδώ ενα παιχνίδι παίρνεις για το παιδί σου που έχει CE και ISO και μετά ακούς ότι είναι επικίνδυνο και αποσύρετε

Από την μια μου λες μηχανικό θα βρω με έρευνα αγοράς και από την άλλη δεν αποδέχεσαι ότι με έρευνα αγοράς μπορώ να βρω και εταιρεία μεταλλικών κατασκευών ,συμφωνώ ότι είναι λίγες αλλά υπάρχουν

Link to comment
Share on other sites

Μιας και έγινε λόγος για τιμές λίγο πιο πριν, παραθέτω σημερινές (κυριολεκτικά) τιμές, που πήρα για δουλειά μου:

1. C20/25 -->70 ευρώ με Φ.Π.Α και πρέσα

2. C12/15 -->63 ευρώ με Φ.Π.Α και πρέσα

3. Σιδενόρ -->750 ευρώ/tn με Φ.Π.Α και εργατικά (παραδωμένα-περασμένα) + 1,2 ένσημα/tn

Σημείωση: (από χθες, επειδή το έψαχνα, έπεσε ο σίδηρος περίπου 0,03ευρώ/Kgr)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ilias με έφτιαξες!!!!!είναι σίγουρο ότι έπεσε η τιμή?είσαι Ο ΘΕΟΣ φίλε την πιο κατάλληλη ημέρα!!!!!!

 

xaxi

ΕΚΑΤΟ κακοτεχνίες στο σκυρόδεμα ούτε καν μπορούν να συγκριθούν με ΜΙΑ κακοτεχνία στις μεταλλικές από θέμα ασφάλειας....

Γνώμη μου είναι να έχεις ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ επίβλεψη έμπειρου μηχανικού στις μεταλλικές,αν όχι αυτεπιστασία....κάνε ό,τι καταλαβαίνεις....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.