Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόβλημα κατά την εκτύπωση


varxo

Recommended Posts

έχω ένα HP designjet και κατά ην εκτύπωση οι οριζόντιες γραμμές μου τις βγάζει κυματιστές ,ενώ έχω κάνει αρκετές φόρες ευθυγράμμιση συνεχίζει να εκτυπώνει έτσι .Έχετε καμία πρόταση για επιλύσει του προβλήματος;

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 8 months later...

Ας γράψω κι εγώ...

 

Εχω τον HP 510 A0+ 

 

Για να μαι ειλικρινής είχε ΠΟΛΥ καιρό να τυπώσει μεχρι προχτες που πηγα να τυπώσω καποια Α0 για άδεια δόμησης.

 

Μου βγάζει λοιπόν τις γραμμές με μια μικρή μετακίνηση, καθε φορά που πάει-έρχεται το σύστημα των κεφαλώςν. Δηλαδή σα να μην είναι ευθυγραμμισμένες.

 

Εκτέλεσα και τις 2 σκάλες alignment, μικρή βελτίωση. 

 

Κάποια ιδέα; να φταίνει, σα τη περίπτωση του varxo, οι κεφαλές;  (παρολο που ναι παλιες, εχουν κανει μολις μια αλλαγή μελανιών μόνο :( )

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι κεφαλές μπορεί ομως να έχει πιάσει σκόνη το encoder.

Πριν αλλάξεις κεφαλές ,βρες ενα service manual και καθάρισε με καθαρο οινοπνευμα τα δύο encoder (ταινία και ροδέλα) και τα laser των encoder.

(ξεκίνα απο την ταινία γιατι το άλλο encoder αμα εχει πρόβλήμα κάνει κενά στις γραμμές και θα το έβλεπες)

Η ακόμα καλύτερα φώναξε κάποιον που ξέρει (οχι από την HP προφανώς) να σου κάνει μια συντήρηση.

Link to comment
Share on other sites

Nα προσπαθήσω μόνος λες; θα ψάξω και στο σαιτ, ειδα αφού ρωτησα εδώ, καποιες ινφο στο helpdesk τους.

 

Ελπίζω να βγάλω άκρη, γιατι εδώ ποιον να φωνάξω...δύσκολα. Οποιος μάστορας έρθει απο θεσνικη, δε θα βγεί εκτος έδρας για 50-100ε!

 

Αν παλι δε βγεί άκρη, θα τον αφήσω να τυπώνει έτσι, κι όσο πανε οι κεφαλές (αν ειναι απο αυτο).

Link to comment
Share on other sites

Γνήσιες, συνάδελφε; 

 

Βασικά έκανα το πιο απλό. Τυπωσα σε κανονική ποιοτητα, και ολα τα βγαλε ντάξει. Το θεμα ειναι πως τυπώνω (και θελω να τυπώνω) σε draft για ταχύτητα και οικονομία...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.