Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παρατυπίες κατά τη παράδοση έργου - νομικό πλαίσιο


mdermez

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,
 
Θα ήθελα να συζητήσω μαζί σας ένα πολύ σοβαρό θέμα και να μου δώσετε εαν είναι δυνατόν τη συμβουλή σας. Εφτιαξα πρόσφατα ένα κατάστημα 2 ορόφων στο οποίο ο ηλεκτρολόγος που ήρθε και έκανε την μελέτη και εγκατάσταση έκανε σοβαρές παρατυπίες και παράτησε το έργο στο 80%. Προέκυπταν συνεχώς θέματα που ο ίδιος δεν μπορούσε να επιλύσει και απο ένα σημείο και μετά έπαψε (!!!!) να απαντάει στα τηλεφωνα και δεν ξαναήρθε. Έτσι αναγκάστηκα να φωνάξω καινούργιο ηλεκτρολόγο που μου έλυσε ολα τα προβλήματα που ειχαν προκύψει. Για τις παρατυπίες αυτές ζήτησα και πήρα μάλιστα έκθεση απο τον σύνδεσμο ηλεκτρολόγων που στην ουσία επιβεβαιώσαν οτι ο ηλεκτρολόγος στην ουσία δεν ήξερε τι έκανε. Το θέμα είναι όμως οτι μετα απο 5 μήνες ήρθε ο ηλεκτρολόγος αυτός (ο πρώτος)  και μου έκοψε ενα τιμολόγιο για μελέτη και εργασία μετα υλικών χωρίς να προσκομίσει ουτε καν τα παραστατικά για τα έξοδα που υποτίθεται έκανε, αλλά στην ουσία χωρίς ποτέ να έχει παραδώσει το έργο του. Και λέω "υποτίθεται" διότι απο την έκθεση προκύπτει οτι ο ηλεκτρολόγος χρησιμοποίησε τα υλικά της παλαιότερης εγκατάστασης με αποτέλεσμα ένα σωρό βλάβες να προκύπτουν. Εγω πλήρωσα αυτά που "έπρεπε" μόνο και μόνο για να είμαι τυπικός απέναντι στο νόμο αλλά τώρα θέλω να κινήσω δικαστικά την υπόθεση εφόσον έχω το δίκιο με το μέρος μου. Ήδη εχω συμβουλευτεί το δικηγόρο μου αλλα πιστεύω οτι η γνώμη σας βαραίνει καθώς θα γνωρίζετε ενδεχομένως περισσότερα πράγματα γύρω απο νόμους κανονισμούς που αφορούν τον κλάδο σας.
 
1. Βάσει είτε νόμου είτε κάποιου κανονισμού υπάρχει κάποια διαδικασία κατα την οποία κάποιος παραδίδει το εργο? Θελω να πω με αυτό οτι ο άλλος μπορεί να έχει κανει μόλις το 50% και να πει εγω σου παραδίσω το έργο διότι τελείωσα. Εγω πως θα ξέρω αν αυτό που πληρώνω είναι το 100%? 
 
2. Υποχρεούται βάσει νόμου/κανονισμού να έχει συνημμένα τα παραστατικά των εξόδων που έκανε?
Ο καθένας μπορεί να χρεώσει όσα θέλει. Και ο κύριος μου χρέωσε 8.000 για έξοδα οτι ως επι το πλείστον χρησιμοποιήθηκε η παλαιά ηλεκτρολογική εγκατάσταση.
 
3. Τι με συμβουλεύετε να κάνω ή τι θα έπρεπε να έχω κάνει?
 
Το μόνο καλό στην υπόθεση μου είναι οτι έχω την έκθεση απο τον συνδεσμο ηλεκτρολόγων που στην ουσία επιβεβαιώνουν το πόσο ανεύθυνος υπήρξε ο αλλος. Αν έχετε υπόψη κάποιους νόμους που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω ή πρεπει να διαβάσω παρακαλώ όπως τους αναφέρετε.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους. 
Link to comment
Share on other sites

θα επρεπε να ειχε γινει αυτοψια και καταγραφη της εγκαταστασης οταν εφυγε ο εν λογω ηλεκτρολογος.

 

Για να εισαι κατψχυρωμενος σε δικαστικη διαμαχη θα επρεπε να ειχε γινει πραγματογνωμοσθνη απο το ΤΕΕ.

 

Τωρα θα πρεπει να αποδειξεις τι παρεδωσε αυτος.

 

 

Τα παραστατικα του δεν εχεις δικαιωμα να τα παρεις.

Link to comment
Share on other sites

Μα έχει γινει πραγματογνωμοσύνη απο τον σύνδεσμο ηλεκτρολόγων και εχει βγει πόρισμα απο συγκεκριμένη επιτροπή το οποίο δεν είναι υπέρ του. Η πραγματογνωμοσύνη έγινε πριν φωνάξω τον καινούργιο ηλεκτρολόγο και η έκθεση ειναι 12 σελίδες και γύρω στις 50 φωτογραφίες . Απο την άλλη τα παραστατικά δε γραφω πουθενά οτι θέλω να τα πάρω αλλά οτι θεωρώ οτι ειναι υποχρεωμένος να προσκομίσει τα τιμολόγια εξόδων του ωστε να μου δειξει ποια είναι αυτα τα εξοδα και για πιο λόγο τα πληρώνω. Δεν μπορεί ο άλλος να κοστολογεί οτι θέλει σε έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

ΥΔΕ (Υπεύθυνη Δήλωση Εγκαταστάτη) σας παραδόθηκε; Βάσει αυτής ο ηλεκτρολόγος δίνει εγγύηση καλής λειτουργίας και συνυπογράφεται και από εσάς. 

Link to comment
Share on other sites

Ειχατε συμφωνητικό πριν την έναρξη εργασιών; Αν όχι, κλάφτα Χαράλαμπε.

 

Αν ναι, τι "συμφωνήσατε"; απο εκεί θα ξεκινήσεις.

 

Διότι να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, μπορει να πει και η άλλη πλευρά πως άλλα ζητησες εσύ σα πελάτης στην αρχή και άλλα εβγαλες στη πορεία. (παράδειγμα φέρνω).

 

Τώρα, ακόμη και αν ο ηλεκτρολογος δεν ήξερα τι έκανε, κάποια πράγματα έκανε. Πως τα κοστολόγησε 8000; ετσι απλα; είναι μια τιμή που ειχατε συμφωνήσει στην αρχή;  Οπως και να'χει, αυτός σου χει κοψει ενα παραστατικό των 8000ε. Θα πάτε στα δικαστήρια και ειτε θα πληρώσεις σε 5-6-7 χρόνια που θα βγει το πορισμα αλλα τόσα σε τόκους και εξοδα, είτε όχι.

 

Απλά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

αλλά οτι θεωρώ οτι ειναι υποχρεωμένος να προσκομίσει τα τιμολόγια εξόδων του ωστε να μου δειξει ποια είναι αυτα τα εξοδα και για πιο λόγο τα πληρώνω. Δεν μπορεί ο άλλος να κοστολογεί οτι θέλει σε έξοδα.

 

Εχεις μεγαλο λάθος. Εάν μου αναθέσεις να σου κατασκευάσω μια περίφραξη και συμφωνήσουμε στις 10.000ε, θα πρεπει μετά να σου φερω τιμολογια απ'τα τσιμένα, το αμμοχάλικο, τα καλουπια και τα σίδερα;  Τότε ποιο το νοημα του "μαστορα"/εργολάβου κτλ; Οταν πρόκειται για κατ'ακοποκή εργασίες δε προβλέπεται να γνωρίζεις τπτ.

 

Και να φερω ακομη ένα παράδειγμα. Πες πως οτι χρησιμοποιήθηκε το ειχε ο ηλεκτρολογος σε στοκ. Δηλαδή "σήμερα" δεν αγόρασε τίποτε...Τι θα πεις εσύ, "ο κύριος δεν ειχε καθολου υλικά, δε πληρώνω";

Link to comment
Share on other sites

ΥΔΕ (Υπεύθυνη Δήλωση Εγκαταστάτη) σας παραδόθηκε; Βάσει αυτής ο ηλεκτρολόγος δίνει εγγύηση καλής λειτουργίας και συνυπογράφεται και από εσάς.

 

Οχι ποτέ δεν μου εδωσε κάτι τετοιο. Υποχρεούται?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις μεγαλο λάθος. Εάν μου αναθέσεις να σου κατασκευάσω μια περίφραξη και συμφωνήσουμε στις 10.000ε, θα πρεπει μετά να σου φερω τιμολογια απ'τα τσιμένα, το αμμοχάλικο, τα καλουπια και τα σίδερα;  Τότε ποιο το νοημα του "μαστορα"/εργολάβου κτλ; Οταν πρόκειται για κατ'ακοποκή εργασίες δε προβλέπεται να γνωρίζεις τπτ.

 

Και να φερω ακομη ένα παράδειγμα. Πες πως οτι χρησιμοποιήθηκε το ειχε ο ηλεκτρολογος σε στοκ. Δηλαδή "σήμερα" δεν αγόρασε τίποτε...Τι θα πεις εσύ, "ο κύριος δεν ειχε καθολου υλικά, δε πληρώνω";

Να τονίσω εδω οτι δεν εγινε καμία συμφωνία και ούτε ειχαμε υπογράψει κάτι. Επίσης δεν ξερω αν παιζει ρόλο αλλά ο ηλεκτρολόγος δεν ειναι μηχανικός αλλα ηλεκτρολόγος απο ΤΕΕ. Δεν ξέρω αν αλλαζει κατι αναφορικά με τις ευθύνες του καθενός και του υπάγονται οιμεν και οι δεν. Απο κει και πέρα δεν πρέπει εφόσον δεν υπαρχει καποιο συμφωνητικό να μου φέρει τα τιμολόγια των εξόδων που έκανε? Δλδ ειναι λογικό οτι ποσο και να μου πει ο άλλος να το δεχτώ? Και άντε και το δεχτηκα που εν τέλει αυτο έκανα εφόσον σηκώθηκε και εφυγε και δεν απαντάγε τηλ και δεν ήθελε να ερθει να διορθώσει αυτά που έκανε με ποια λογικη έρχεται και μου ζηταει πληρωμή για ενα εργο που παραδόθηκε ημιτελές. Εγω απο τη πλευρά μου υπήρξα σωστος και με το παραπάνω αλλά οχι να κάνω μαγκα τον κάθε ενανπου στο κάτω κατω ο ιδιος δυσφημεί και τον κλάδο σας.

Link to comment
Share on other sites

για κατ'ακοποκή εργασίες δε προβλέπεται να γνωρίζεις τπτ.

 

Και να φερω ακομη ένα παράδειγμα. Πες πως οτι χρησιμοποιήθηκε το ειχε ο ηλεκτρολογος σε στοκ. Δηλαδή "σήμερα" δεν αγόρασε τίποτε...Τι θα πεις εσύ, "ο κύριος δεν ειχε καθολου υλικά, δε πληρώνω";

Εφόσον δεν ηταν δουλειά βασει συμφωνίας τοτε τι γίνεται? Επίσης ο ηλεκτρολόγος δεν αγόρασε υλικα αλλα ουτε και εβαλε στοκ. Οπως φαίνεται και το πόρισμα της επιτροπής τα περισσότερα εγιναν πανω στην ηδη υπάρχουσα εγκατάσταση διοτι υπήρχε εκει ηδη εγκατάσταση. Αλλα να πω την αλήθεια μου κανει μεγαλη εντύπωση να μην υποχρεούται βασει νομου ή κανονισμού ο άλλος να φερει τα τιμολόγια για τις αγορές που έκανε ή τουλαχιστον να αναγραψει τα υλικα εστω και τυπικά. Ο άνθρωπος το μονο που γραφει ειναι "εργασία μετα υλικών" και τίποτε άλλο. Δλδ αν μου έλεγε εκ των υστέρων οτι εγω θέλω 100.000 λόγω υλικών εγω θα πρέπει να το δεχτω? (Για την ιδια εγκατάσταση πάντα)

Link to comment
Share on other sites

Πριν συμφωνήσεις με τον ηλεκτρολόγο αυτόν, είχες την ευκαιρία να δεις κάποια δουλειά του?

Επίσης ένα λάθος που πιστεύω πως εκανες ήταν ότι δεν συντάξατε ένα ιδιωτικό συμφωνητικό. Επιπλέον λάθος έκανες στο ότι δεν αναζήτησες και μια δεύτερη προσφορά και κυρίως αναλυτική όσον αφορά τις εργασίες που θα γίνονταν στο χώρο σου και πάνω απ'ολα έντυπη. Αυτό που σε σώζει κάπως είναι η πραγματογνωμοσύνη που έκανε ο συνδεσμος των ηλεκτρολόγων , που αποδεικνυεί τις όποιες παρατυπίες του. Στη θέση σου απλά δεν θα του έδινα καμμία σημασία για το λόγω του ότι  απλά δεν υπάρχει συμφωνητικό και τέλος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.