Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παρατυπίες κατά τη παράδοση έργου - νομικό πλαίσιο


mdermez

Recommended Posts

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές. Συγγνώμη για την καθηστερημένη απάντηση καθώς έτρεχα με θέματα στο μαγαζί. Αναφορικά με την ερωτηση του γιατί του έδωσα δουλεια η απάντηση είναι κάπως απλή. Είναι θεμα της νοοτροπίας που έχουμε στην επαρχία και δίνουμε δουλεια σε φίλους και γνωστούς. Άλλες φορες την πατάμε και άλλες φορές όχι. Δυστυχώς δεν είναι πάντα καλές οι εμπειρίες. Εγω απο τη μεριά μου πλήρωσα τον ηλεκτρολόγο κατόπιν συμβουλής της συζυγου μου. Ειμαστε άνθρωποι που δεν θελουμε να χρωστάμε όλα αυτα τα χρόνια. Ευχαριστώ πολύ πολύ για τις συμβουλές πάντως. Εγω απο τη μεριά εκανα καταγγελία στον σύνδεσμο ηλεκτρολόγων για τον συγκεκριμένο όπου και ορίστικε επιτροπή που με το πόρισμα της επιβεβαίωσε όσα λέω. Στην επαρχία τουλάχιστον αυτό μπορεσα να κάμω. Νομίζω ειναι ενα ισχυρό "χαρτί" απο μέρους μου. Ελπίζω όλα να πάνε καλά με την υπόθεση. 

 

Να εχετε έναν καλό χειμώνα :) 

Link to comment
Share on other sites

Στη περίπτωση μου όμως υπαρχουν δύο τιμολόγια. Ένα των 2500 που είναι η μελέτη και ένα 8000 που είναι η εργασία μετα υλικών.

 

 

Μία απορία.

2.500 ευρώ αμοιβή σε ηλεκτρολόγο (όχι μηχανικό), για μελέτη ηλεκτρολογικής εγκατάστασης διόροφου μαγαζιού;

Σαν πολλά δεν είναι;

Πόσα μ2 συνολικά ήταν το μαγαζί;

Link to comment
Share on other sites

αληθεια οι ηλεκτρολογοι τεχνιτες γνωριζουν να κανουν μελετες και μαλιστα τετοιου μεγεθους?

 

Α ρε Ελλαδαρα....

Link to comment
Share on other sites

Βαση της αδειας που ειχε καθε εγκαταστατης ειχε και δικαιωμα μελετης σε ηλεκτρολογικη εγκατασταση με την νομοθεσια που υπειρχε πριν το Π.Δ 108 του 2013 .πχ Α 3 κατηγοριας 125kw για εκγατασταση φωτισμου ειχε μελετη φωτισμου εως 50kw.Ευτυχως πλεον αλλαξε με το νεο Π.Δ και δεν εχουν πλεον πουθενα μελετη

οι εγκαταστατες ηλεκτρολογοι αλλα μονο οι μηχανικοι ηλεκτρολογοι Τ.Ε,Π.Ε και οι μηχανολογοι Π.Ε.

Επισης πλεον αποκλειονται οι μηχανικοι αλλων ειδικοτητων πχ τοπογραφοι,αρχιτεκτονες,πολ.μηχανικοι κλπ που καναν μελετες ηλεκτρολογικων και κατεθεταν σε πολεοδομιες.

Link to comment
Share on other sites

Οι εγκαταστάτες ηλεκτρολόγοι έχουν το δικαίωμα για μελέτη με την νέα άδεια.

Το τη μελέτη έκανε ο παραπάνω με βάση όσα διαβάσαμε μπορούμε να το αμφισβητήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικαιωμα εκτελεσης,επισκευης και συντηρησης ηλεκτρολογικων εγκαταστασεων συναδελφε και κανενα δικαιωμα σε μελετη ηλεκτρολογικων εγκαταστασεων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικαιωμα εκτελεσης,επισκευης και συντηρησης ηλεκτρολογικων εγκαταστασεων συναδελφε και κανενα δικαιωμα σε μελετη ηλεκτρολογικων εγκαταστασεων.

δεν διαφωνω με το να μην εχουμε  το δικαιωμα τις μελετης μιας ΗΕ των 50kw ,αλλα , ποτε το χασαμε ?                        

Link to comment
Share on other sites

Μα η άδεια γράφει και για μελέτη. Έχω κάπου λάθος;

post-16914-0-14362100-1447531910_thumb.png

Edited by tasos01
Link to comment
Share on other sites

Το χασαμε με το ΠΔ108 του 2013 που μιλα μονο για εκτελεση,συντηρηση και επισκευει και πουθενα για μελετη φιλε ΝΙΚΟΣΤΡΙ .

Συναδελφε tasos01 απαντησε ο arcgeo στο ερωτημα σου πολυ σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.