Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Excel - απορίες, βοήθεια επί του προγράμματος


GeorgeS

Recommended Posts

Πολύ καλό το παραπάνω λίνκ.

 

Μια που βρέθηκα σε αυτή την συζήτηση, να αναφέρω για ένα κόλπο που εφάρμοσα τις προάλλες.

 

Το πρόβλημά μου ήταν ότι έπρεπε να πληκτρολογήσω περίπου 200 ζευγάρια τιμών ώρας (δηλαδή, ώρα έναρξης 08:13 , ώρα λήξης 09:33) και να υπολογίσω την διαφορά τους.

Η εισαγωγή του "08:13" απαιτεί τον χαρακτήρα ":" και η απομάκρυνση από το αριθμητικό πληκτρολόγιο είναι αρκετά σπαστική.

Τι έκανα; Έγρψα όλες τις τιμές ώρας σε μορφή δεκαδική π.χ. 8,13 , 9,33 και μετά με την συνάρτηση int( ) , πήρα χωριστά το ακέραιο και χωριστά το δεκαδικό μέρος (επί 100/60), τα πρόσθεσα μαζί και έτσι πήρα την ώρα σε μορφή δεκαδικού αριθμού.

 

Ισως, συνολικά να έκανα περίπου τον ίδιο χρόνο (με αυτόν που έκανα εάν έγραφα και το ":" , αλλά μου άρεσε περισσότερο.

 

Αν έχετε βρει τρόπο να εισάγετε από το πληκτρολόγιο τιμές ώρας ποιό γρήγορα από αυτόν, πείτε μου ...

 

Η ιδέα αντικατάστασης του ":" από το "," είναι αποτελεσματική και εύκολα αντιστρέψιμη:

 

Μόλις τελειώσεις την καταχώριση πηγαίνεις στο μενού Επεξεργασία->Αντικατάσταση και αντικαθιστάς όλα τα "," της στήλης με ":", αντιστρέφοντας τη διαδικασία.8-)

Link to comment
Share on other sites

σωστος ο gkost

με αυτην την βοηθεια αντικατασταση ή ευρεση λυνονται αρκετα προβληματακια και οχι μονο στο excell

 

:rolleyes: Έτσι ακριβώς!

 

Όπως πχ όταν θελήσω να μετατρέψω έναν αριθμό από το αγγλοσαξονικό σύστημα στο ευρωπαϊκό, οπότε αντικαθιστώ διαδοχικά το κόμμα με κενό και την τελεία με κόμμα.

 

(Το αναφέρω επειδή αποτελεί σύνηθες ερώτημα πολλών συναδέλφων)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παδιά έχω την εξής απορία:

 

έχω φτιάξει ένα σύνθετο πλαίσιο (combo tool) στο οποίο έχω αναθέσει κάποιες τιμές

θέλω όταν επιλέγω με το βελάκι μια τιμή να με "πετάει" σε διφορετικό φύλλο(sheet) κάθε φορά. γίνετε? ξέρετε πως?

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά τι ρωτάς, θα πρέπει να αντιστοιχήσεις μια μακροεντολή (VBA) σε κάθε επιλογή. Κατέβασε το αρχείου του Χάρη για τις αμοιβές που έχει κάνει κάτι αντίστοιχο με τα κουμπάκια που έχει στο πάνω μέρος των φύλλων εργασίας. Ο κώδικας που έχει γράψει για το κάθε κουμπάκι είναι στο module9. Αφού γράψεις την κατάλληλη μακροεντολή κάνεις δεξί κλικ πανω στο πλαίσιο και διαλέγεις αντίστοίχηση μακροεντολής.

 

Αν δεν έγινα κατανοητός πες να στα πω πιο αναλυτικά.

Link to comment
Share on other sites

ναι παναγιώτη αλλά το πρόγραμμα του χάρη έχει μόνο Αuto - open

με ένα κουμπί ανοίγει ένα συγκεκριμένο sheet

εγω ψάχνω μήπως έχει κανένας κώδικα να αντιστοιχήσω κάθε επιλογή του combobox

με διαφορετικό sheet

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Για προγραμματισμό VBA στο Excel , διάβασε εδώ και εδώ .

 

 

Δεν είναι ακριβώς αυτά που ζήτησες αλλά περιέχουν χρήσιμες πληροφορίες για τα Combo Box.

 

Μόλις μπορέσω θα ανεβάσω και παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα, ο Χάρης έκανε κάτι αντίστοιχο όχι ακριβώς αυτό. Δες το παρακάτω παράδειγμα. Λογικά σου κάνει.

combo box.zip

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το παραπάνω λίνκ.

 

Μια που βρέθηκα σε αυτή την συζήτηση, να αναφέρω για ένα κόλπο που εφάρμοσα τις προάλλες.

 

Το πρόβλημά μου ήταν ότι έπρεπε να πληκτρολογήσω περίπου 200 ζευγάρια τιμών ώρας (δηλαδή, ώρα έναρξης 08:13 , ώρα λήξης 09:33) και να υπολογίσω την διαφορά τους.

Η εισαγωγή του "08:13" απαιτεί τον χαρακτήρα ":" και η απομάκρυνση από το αριθμητικό πληκτρολόγιο είναι αρκετά σπαστική.

Τι έκανα; Έγρψα όλες τις τιμές ώρας σε μορφή δεκαδική π.χ. 8,13 , 9,33 και μετά με την συνάρτηση int( ) , πήρα χωριστά το ακέραιο και χωριστά το δεκαδικό μέρος (επί 100/60), τα πρόσθεσα μαζί και έτσι πήρα την ώρα σε μορφή δεκαδικού αριθμού.

 

Ισως, συνολικά να έκανα περίπου τον ίδιο χρόνο (με αυτόν που έκανα εάν έγραφα και το ":" , αλλά μου άρεσε περισσότερο.

 

Αν έχετε βρει τρόπο να εισάγετε από το πληκτρολόγιο τιμές ώρας ποιό γρήγορα από αυτόν, πείτε μου ...

 

Εισάγω την ώρα σε μορφή δεκαδική και μετά με την επιλογή Επεξεργασία/Αντικατάσταση αντικαθιστώ το , με :

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.