Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Excel - απορίες, βοήθεια επί του προγράμματος


GeorgeS

Recommended Posts

καλησπέρα,

θέλω να κάνω το εξής:

θέλω να επιλέγω απο έναν πίνακα κάποιον αριθμό πχ θερμοκρασία, και αυτόματα να μου επιλέγει κάποια τιμή άλλης ιδιότητας πχ πυκνότητα,κτλ κτλ..

 

ξέρει κανείς πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Με ποιό τρόπο σκέφτεσαι την επιλογή της θερμοκρασίας ;

 

Τα δεδομένα σου πως είναι οργανωμένα ; Αν δεν το ξέρουμε αυτό , λίγο δύσκολο να πάρεις κάποια σαφή απάντηση.

 

Αν δεν σου κάνει κόπο , ανέβασε κάποιο φύλλο εργασίας ως συνημμένο.

Link to comment
Share on other sites

οι συναρτήσεις που μπορεί να σου χρειαστούν είναι lookup, Hlookup, Vlookup, Choose και γενικά ψάξε στην βιβλιοθήκη lookup and reference

Link to comment
Share on other sites

gvarth,

 

έστω θερμοκρασίες

 

10 και αντίστοιχα οι πυκνότητες 999,1

15 996,3

20 995,1

25 992,5

...

κτλ..

 

θέλω να γράφω σε ένα κελί πχ 15 (βαθμούς κελσίου) και αυτόματα να υπεισέρχεται σε έναν μαθηματικό τύπο ο αριθμός 996,3...

 

Iovo, ευχαριστώ για την απάντηση σου θα το ψάξω...θα σου ηταν έυκολο να μου κάνεις παράδειγμα?δυστυχώς τωρα ανακαλύπτω ή μάλλον ψάχνω τις δυνατότητες του excel παρ'όλο που στήνω ένα σωρό προγραμματάκια που με βοηθάνε στην δουλειά μου..

 

ευχάριστω και τους δυό σας..

Link to comment
Share on other sites

traxanas

 

σε ενα φυλλο του excel

 

a1 εως a4 οι θερμοκρασιες

b1 εως b4 οι πυκνοτητες

στο c1 θα βαζεις την επιθυμητη τιμη της θερμοκρασιας για την οποια θες να βρεις τη πυκνοτητα

τοτε στο κελι d1 ,το επιλεγεις και γραφεις =VLOOKUP(C1;A1:B4;2;FALSE)

και σου δινει αυτο που θες(την αντιστοιχη πυκνοτητα).

 

τωρα αν ο μαθηματικος τυπος ειναι π.χ 1/πυκνοτητα ,βαλε π.χ στο κελι e1 =1/d1

και ετσι οτι θερμοκρασια δινεις στο c1 θα υπεισερχεται η αντιστοιχη πυκνοτητα αυτοματα στον τυπο στο κελι e1

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!

Με σώσατε απο πολλά χειροκίνητα....

 

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα?Υπάρχει τρόπος πχ απο 2μαθηματικούς τύπους οι οποίοι έχουν 2 γνώστους τους οποίους υποθέτουμε, να κάνει αυτόματα το excel δοκιμή-σφάλμα μέθοδο?

Δηλαδή να βάζω μία τιμή, να βγαίνει το αποτέλεσμα πχ 200 με την μία εξίσωση, και με την δευτερη εξίσωση να βγαίνει το αποτέλεσμα 300 και αυτόματα να εισάγει και να αντικαθιστά το excel τον υποθετικό αριθμό που έβαλα αρχικά με τον νέο που προκύπτει...και όλο αυτό να καταγράφεται κάπου...?

 

Ζητάω πολλά ε?:D

Link to comment
Share on other sites

Aυτο που ζητάς γινεται με την εντολή if

Δηλαδη στο περιπου ,βαλε π.χ στο κελι f1 το

=IF(d1<10;1;2)

Aυτο κανει το εξης:Aν η τιμη στο κελι d1 ειναι μικροτερη απο 10 τοτε θα δωσει τη τιμη 1 ,αν δεν ειναι μικροτερη η ειναι ιση με 10 θα δωσει το 2

 

Γράψε οπως πριν τι ακριβώς θες ομως καλυτερα(με παραδειγμα) για να σου πω ακριβως,γιατι νομιζω οτι αυτο που θες μπορει να δημιουργησει ανακυκλωση υπολογισμων και τοτε χρειαζεται macro δεν γινεται με το if

 

υ.γ. μαλλον ελεγχους θελεις να κανεις

Κατα 99% χρειαζεσαι makro με for,next,if κλπ οποτε καλυτερα γραψε ενα παραδειγμα

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις ότι θέλεις ειδικά με την χρήση VBA. Γράψε τι είναι αυτό που θέλεις να κάνεις ακριβώς.

 

Σου προτείνω και ένα βιβλίο για το excel που εμένα προσωπικά με έχει βοηθήσει πάρα πολύ.

 

Υπολογιστικές excel-ίξεις

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα αυτό που θες να κάνεις είναι να κάνεις μια επαναληπτική διαδικασία? Δηλαδή να βάζεις τον πρώτο αριθμό ως input, να βγαίνει ένας δεύτερος ως output και τον δεύτερο αυτό αριθμό να τον χρησιμοποιείς ως input πλέον (μέχρι να συγκλίνει?)?

 

Αν ναι, αυτό γίνεται και χωρίς VBA. Απλά πρέπει να "τραβάς" κελιά κάτω. Αν αυτό θες να κάνεις, πες να σου δώσω πιο αναλυτικές οδηγίες.

 

ps. Αν και δεν είσαι πολιτικός, που είναι και ο σαφής προσανατολισμός του, στο βιβλίο που σου λέει ο iovo ρίξε ένα μάτι. Είναι πράγματι καλό.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη, ναι κάτι τέτοιο θέλω να κάνω..Στην ουσία έχω πχ 10 συντελεστές που βγάζουν 10 αποτελέσματα..εγώ θέλω να βρώ ακριβώς ποιούς πρέπει να βάλω ώστε να πάρω 1 ίδιο αποτέλεσμα..κάτι σαν γραμμική παρεμβολή σε σύστημα με πολλές εξισώσεις..

 

iovo, έχω 10 θερμοκρασίες που επηρεάζουν 10 εξισώσεις.αυτές οι εξισώσεις πρέπει να βγάλουν ίδιο αποτέλεσμα.εγώ μέχρι τώρα 'παιζω' με τα νούμερα έτσι ώστε να συγκλίνουν 'με το μάτι' τα νούμερα,ώστε να δώ ένα μικρό σχετικά σφάλμα.εγώ αυτό θέλω να γίνεται αυτόματα.με πχ σφάλμα μικρότερο απο 5%.

 

frightnight, αυτό που είπα πρίν βασικά θέλω να κάνω.

 

Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.