Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Excel - απορίες, βοήθεια επί του προγράμματος


GeorgeS

Recommended Posts

Μάλιστα. Κοίτα αν δε δω αρχείο, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, αλλά εκ πρώτης όψεως νομίζω ότι γίνεται. Είτε με το solver, είτε με υπολογισμό των τιμών των εξισώσεων για διάφορες τιμές και ελέγχοντας με (πολλά είναι η αλήθεια) if.

 

Όταν λες ότι έχεις 10 θερμοκρασίες και 10 εξισώσεις τι ακριβώς εννοείς? Ότι πρέπει να υπολογίσεις 10*10 = 100 τιμές ? Ότι κάθε θερμοκρασία αντιστοιχεί σε μια διαφορετική εξίσωση και οι τιμές των 10 εξισώσεων αυτών πρέπει να είναι ίδιες? Τέλος εσύ με τι "παίζεις"? Με τις θερμοκρασίες?

 

Ανέβασε ένα αρχειάκι με αυτό που κάνεις μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

εννοώ οτι οι δέκα θερμοκρασίες καθορίζουν ιδιότητες ρευστού..οι ιδιότητες ρευστού καθορίζουν τις εξισώσεις..και οι εξισώσεις πρέπει να βγάλουν όλες ίδια τιμή..ναι με τις θερμοκρασίες παίζω..

 

Ότι κάθε θερμοκρασία αντιστοιχεί σε μια διαφορετική εξίσωση και οι τιμές των 10 εξισώσεων αυτών πρέπει να είναι ίδιες? Τέλος εσύ με τι "παίζεις"? Με τις θερμοκρασίες?

ακριβώς αυτό..

 

η ισότητα στην ουσία πώς καθορίζεται στο excel?δηλαδή να δίνει τυχαίες τιμές θερμοκρασίας μέχρι να βρεθεί το optimum σημείο στο οποίο οι δέκα εξισώσεις είναι ίσες μεταξύ τους..

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θέλεις να κάνεις, παρόλα αυτά αν το αποτέλεσμα της κάθε εξίσωσης εξαρτάται μόνο από τη θερμοκρασία, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την Αναζήτηση Στόχου (από το μενού Εργαλεία του Excel 2003) όπου εφόσον ορίσεις την τιμή που θέλεις να βγάζει η εξίσωση, επιλέγεις το κελί που είναι η μεταβλητή και αυτό βρίσκει την κατάλληλη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

έχεις Τ1,Τ2, ... , Τ10 δηλαδή 10 αγνώστους

και f1(T), f2(T), ... , f10(T) δηλαδή 10 εξισώσεις

 

Αυτό που εσύ ζητάς είναι να ισχύει f1(T1) = f2(T2) = ... = f10(T10) σωστά?

 

Οι f1, f2, ... , f10 τί είδους εξισωσεις είναι? Γραμμικές, πολυωνυμικές, υπερβατικές?

Αν οι εξισωσεις είναι γραμμικές, δηλαδή της μορφής Αχ + Β τότε το πρόβλημα αν δεν κάνω λάθος λύνεται πολύ εύκολα με τύπους πίνακα.

Link to comment
Share on other sites

σήμερα που το δούλεψα, είδα οτι μου βγάζει κυκλική εργασία..το έκανα ούτως ώστε να χρειάζεται μαζικά να κάνω αναζήτηση στόχου ώστε να έχω μηδενική απόκλιση..

 

ξέρετε πως η αναζήτηση στόχου μπαίνει μαζικά?

 

οι εξισώσεις περιέχουν θερμοκρασίες μέσα σε κλάσματα μέσα σε ln..

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την αεροπειρατεία στο thread, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω μήπως έχει κανένας το φύλλο excel που χρησιμοποιείται για το μαθημα της τοπογραφίας στα ΤΕΙ; Αυτό το φύλλο που προσθέτει σε όλες τις συντεταγμλενες τον Αριθμό Ειδικού Μητρώου του κάθε σπουδαστή, για να μην κάνεις τους υπολογισμούς στο χέρι έναν-ένα.

Αν το έχει κάποιος θα με διευκόλυνε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

εννοώ οτι οι δέκα θερμοκρασίες καθορίζουν ιδιότητες ρευστού..οι ιδιότητες ρευστού καθορίζουν τις εξισώσεις..και οι εξισώσεις πρέπει να βγάλουν όλες ίδια τιμή..ναι με τις θερμοκρασίες παίζω..

 

 

ακριβώς αυτό..

 

η ισότητα στην ουσία πώς καθορίζεται στο excel?δηλαδή να δίνει τυχαίες τιμές θερμοκρασίας μέχρι να βρεθεί το optimum σημείο στο οποίο οι δέκα εξισώσεις είναι ίσες μεταξύ τους..

 

γιατί δεν φτιάχνεις ένα custom function?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το θέτεις το πρόβλημα με μπερδεύεις ! Είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι δεν πρέπει όλες αυτές οι εξισώσεις να γίνουν στην ουσία Regression σε μία τιμή?(Την οποία προφανώς θεωρείς και πιο "σωστή")

 

Δεν καταλαβαίνω κάθε φορά πως θα συγκρίνεις με τι έτσι που το θέτεις, αφού αλλάζουν και τα Τ και τα f(T)

 

Θες να βάζεις διαφορετικές τιμές για f(T1)=F(Τ2)=A1 να υπολογίζεις τα Τ1..ΤΝ

και έπειτα να κάνεις το ίδιο για άλλη τιμη F(T1)=...=..F(Tn)=An?

 

Τα Α1 και Αn όμως ποια θα είναι ? ή μήπως έχεις πχ μια αρχική και τελική τιμή και θα το κάνεις σε όλο το linspace?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο ΖaXoYs είναι σωστό. Πρέπει να έχεις και άλλους περιορισμούς στο πρόβλημα. Διαφορετικά μάλλον υπάρχουν άπειρες λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας, έχω ένα πρόβλημα στο excel, και έχει μείνει στη μέση η εργασία μου.

Δε ξέρω γιατί αλλά για κάποιο λόγω βγάζει λάθος αποτέλεσμα.

Δείτε λίγο σας παρακαλώ στα επισυναπτόμενα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.