Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Excel - απορίες, βοήθεια επί του προγράμματος


GeorgeS

Recommended Posts

Φίλε μου αν αυξήσεις τα δεκαδικά θα δεις ότι η διαφορά ισούται με 0,00300000000011

Κάνε χρήση της Round στα 3 δεκαδικά που θέλεις.

...Καλή συνέχεια...:smile:

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ ρε παιδιά. Να είσαστε καλά. Έχασα όλο τον ύπνο μου με το να παιδεύομαι με αυτό το πράγμα.

Αν και δε καταλαβαίνω το λόγο που γίνεται αυτό, εφόσον οι μετρήσεις μου είναι με τρία δεκαδικά μόνο, και ακόμα και αν τις βάλω 20 δεκαδικά, όλα τα υπόλοιπα μηδενάρια είναι, καθώς επίσης όταν δοκίμασα να κάνω MOD(((D5-C5)-(C5-B5));0,003) μου έβγαλε αποτέλεσμα 1. Επίσης σε άλλες περιπτώσεις που η διαφορά ήταν πάλι ακριβώς 0,003 δεν έβγαλε πρόβλημα το πρόγραμμα, όπως και όταν αφαίρεσα μια μονάδα από όλα.

Αν δε σας κάνει κόπο, θα μπορούσατε να μου εξηγήσετε γιατί συμβαίνει αυτό;

Και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη.

Αν κατάλαβα καλά, το λάθος είναι του προγράμματος και δεν οφείλεται σε κάποια ρύθμιση που έχω κάνει εγώ.

Δηλαδή και με το excel ακόμα, πρέπει να φυλάμε τον κ*%#ο μας.

Και μετά παραπονιόμαστε που τα στατικά προγράμματα, τα οποία είναι 10^ν πιο πολύπλοκα, βγάζουν λάθη.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα δεν είναι ακριβώς λάθος ρύθμιση του excel. Το excel όταν κάνει πράξεις χρησιμοποιεί (αν θυμάμαι καλά) 10 ορατά ψηφία και περί τα 200 στην μνήμη. Το σφάλμα στρογγυλοποίησης που σου έδειξε ο Παναγιώτης είναι άλλο πράγμα και έχει να κάνει με το γεγονός ότι όταν στρογγυλοποιείς στα 2 δεκαδικά ο αριθμός μπορεί να είναι οποιοσδήποτε από -0,0005 έως +0,004 της μονάδας (π.χ. και ο 0,0015 και ο 0,024 στρογγυλοποιούνται στο 0,02). Στο δικό σου φύλλο λοιπόν δεν του είχες ορίσει στρογγυλοποίηση στην μια στήλη με αποτέλεσμα το 11ο δεκαδικό ψηφίο να μην είναι μηδέν αλλά 1. Αυτό προκαλούσε το σφάλμα. Αν στρογγυλοποιούσες εξ αρχής στα 3 δεκαδικά το πρόγραμμα θα θεωρούσε όλα τα υπόλοιπα δεκαδικά 0 οπότε θα σου το έβγαζε σωστό...

 

Ανέτρεξε στο μάθημα των Εφαρμοσμένων Μαθηματικών για περαιτέρω στοιχεία γύρω από τα σφάλματα στρογγυλοποίησης. [offtopic] Το κάνει ακόμα ο Παπαϊωάννου ή το πήρε άλλος;[/offtopic]

Link to comment
Share on other sites

kostaspde,

αν και οι από πάνω απαντήσεις θα πρέπει να σε καλύπτουν πλήρως, δες και αυτό

 

http://blogs.msdn.com/excel/archive/2008/04/10/understanding-floating-point-precision-aka-why-does-excel-give-me-seemingly-wrong-answers.aspx

Link to comment
Share on other sites

κώστα, δες στο πρώτο link που σου έδωσα, την ενότητα : Representable numbers, conversion and rounding. Στην ουσία είναι το ίδιο ακριβώς με αυτό που σου δίνει ο geoddr

 

σχετικά με την αξιοπιστία του excel δες και αυτό:http://www.joelonsoftware.com/items/2007/09/26b.html

 

Τώρα πια το έχουν πατσάρει αλλά σκέψου πόσο εύκολα μπορούσες να τρελαθείς στο ψάξιμο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.