Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Excel - απορίες, βοήθεια επί του προγράμματος


GeorgeS

Recommended Posts

Δεν είναι θέμα ειδικού συνάδελφε.

 

Με χρήση της VLOOKUP θα το προσεγγίσεις αυτό που θέλεις . Βολεύει ΜΟΝΟ αν οι αποδείξεις είναι στο σύνολό τους από συγκεκριμένα καταστήματα και επαναλαμβάνονται . Επίσης θέλει και διαφορετική μορφή οργάνωσης των δεδομένων.

 

Άλλες τοποθετήσεις ;

 

ξέχασες ότι τα δεδομένα πρέπει να είναι sorted, αλλιώς η vlookup δεν θα δουλέψει!

Link to comment
Share on other sites

Είναι βασικότατη προϋπόθεση , πράγματι. Δεν το τόνισα κι' όλας.

 

Υπάρχουν και έτοιμες λύσεις για την τήρηση του αρχείου των αποδείξεων. Νομίζω κάποιες προτάθηκαν. Κάποιες άλλες ακολουθούν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ρε παιδια πως μπορω στο exel να αλαξω την υποδιστολη και απο κομα που την διαβαζει να την δειαβαζει σαν τελεια?????

Link to comment
Share on other sites

Άμα το θέλεις μόνο για το συγκεκριμένο φύλλο εργασίας, από το find and replace (ctrl+F), και εκεί που λέει "Find what" γράφεις το "," και εκεί που λέει "Replace with" γράφεις την ".".

 

Αν το θέλεις μόνιμα, από τα Regional Settings!

 

Start -> Control Panel -> Regional and Language Options -> στο Tab "Regional Options" πατάς το "Customize" -> στο Decimal Symbol βάζεις "." αντί για ",".

 

Πρόσεξε το Decimal Symbol δεν πρέπει να είναι ίδιο με το Digit grouping Symbol.

Link to comment
Share on other sites

βασικα ευχαριστω,το προβλημα μου ειναι στο αρχειο για τον ελενχο δοιατομων τυπου κοντι που κατεβασα απο τα dowloads, εμφανιζει την λεξη VALUE αντι για την τιμη, σαν σειμιωση μου λεει να κανω αυτο με την υποδιαστολη ..αλλα το προβημα παραμενει...μηπως μπορεις να με βοηθήσεις??

 

ευχαριστω ξανα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα προβλημα με το excell .

Οταν απο τον κανω κλικ σε καποιο αρχειο excell δεν ανοιγει το αρχειο αλλα μονο το excell (οπως οταν εχει ενα αρχειο μονο και δωσεις close)

χωρις κανενα αρχειο ουτε καν αρχικο και για να διαβασω το αρχειο θα πρεπει μεσα απο αυτο να κανω file/open.

Ξερω οτι δεν ειναι βαρυ προβλημα αλλα μαλλον σπαστικο .

Εχει συμβει σε κανενα ?

Εαν μπορει καποιος να βοηθησει ευχαριστω .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.