Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Excel - απορίες, βοήθεια επί του προγράμματος


GeorgeS

Recommended Posts

Με την VLOOKUP μπορείς να επιλέξεις όποια στήλη θέλεις απο την table_array που θα δώσεις.

Έχεις απόλυτο έλεγχο του τι επιστρέφει. περισσότερα εδώ

 

Στην περίπτωση του CivilKald δεν χρησιμεύει η VLOOKUP διότι η τιμή που αναζητάει βρίσκεται στη δεύτερη στήλη ενώ η τιμή που θέλει να του επιστραφεί στην πρώτη.

 

In Excel, the VLookup function searches for value in the left-most column of table_array and returns the value in the same row based on the index_number.

 

The syntax for the VLookup function is:

 

VLookup( value, table_array, index_number, not_exact_match )

 

value is the value to search for in the first column of the table_array.

...

 

Εκτός και αν η δεύτερη στήλη του CivilKald βρίσκεται στα αριστερά της πρώτης...:|

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι έχουμε πολλές στήλες και σειρές με αριθμούς.

 

Πώς θα μπορέσω όλες τις στήλες να τις μεταφέρω κάτω από την 1η, έτσι ώστε να έχω μόνο 1 στήλη με όλους τους αριθμούς;

 

Δηλαδή το:

 

1 3 5 7 9

2 4 6 8 0

 

να γίνει:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

0

Link to comment
Share on other sites

Πλάγια μέθοδος (πενία τέχνας κατεργάζεται)

 

1. Στο πίνακα που δίνεις, κάνεις τις στήλες γραμμές και τις γραμμές στήλες, με την transpose. Μετά την χρήση της transpose o πίνακας θα είναι ο εξής

 

1 2

3 4

5 6

7 8

9 0

 

2. Σώζεις το αρχείο με τον πίνακα αυτόν με την μορφή Text (tab delimited).

3. Ανοίγεις το αρχείο αυτό με Word, και αφαιρείς τον χαρακτήρα paragraph mark (Edit / Replace / More / βάζεις το paragraph mark στο πεδίο Find και τίποτα στο πεδίο Replace / πατάς Replace all)

 

To αρχείο σου θα μοιάζει με το παρακάτω:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 0

 

4. Ανοίγεις το αρχείο αυτό με το excel και μετά το κάνεις transpose για να γίνει κατακόρυφη η γραμμή.

 

 

ΥΓ. Θα υπάρχει κάποιος καλύτερος τρόπος, που θα μας τον πει o gvarth....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ CostasV αλλά.....

- Ποιό είναι το paragraph mark?

- Δεν νομίζω ότι μπορεί να βοηθήσει αυτή η μέθοδος, γιατί αν κατάλαβα καλά, πρέπει να εμφανιστούν πρώτα όλα σαν μία σειρά στο Word έτσι; Αυτό δεν με βολεύει καθότι έχω περί τις ....8000 μετρήσεις. Αν κάνω λάθος πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ CostasV αλλά.....

- Ποιό είναι το paragraph mark?

 

Μοιάζει με κεφαλαίο R σε καθρέπτη...

 

- Δεν νομίζω ότι μπορεί να βοηθήσει αυτή η μέθοδος, γιατί αν κατάλαβα καλά, πρέπει να εμφανιστούν πρώτα όλα σαν μία σειρά στο Word έτσι; Αυτό δεν με βολεύει καθότι έχω περί τις ....8000 μετρήσεις. Αν κάνω λάθος πες μου.

 

Tο paragraph mark θα πρέπει να το αντικαταστήσεις με tab (και όχι με το κενό όπως είχα λάθος πει). Δεν υπάρχει πρόβλημα με τις 8000 μετρήσεις. Στην οθόνη του word θα τις βλέπεις σε γραμμές που θα αναδιπλώνονται. Απλώς δεν θα υπάρχει ο χαρακτήρας ENTER (=paragraph mark) αλλά ο χαρακτήρας tab. Θα είναι δηλαδή σαν να τις έχεις γράψει την μία μετά την άλλη.

 

Ωστόσο, το πρόβλημα είναι ότι το EXCEL έχει μόνο 256 στήλες, οπότε δεν θα χωρέσει περισσότερες στήλες.

 

Οπότε θα πρέπει, μετά την αντικατάσταση του paragraph mark με tab, να κάνεις ένα επιπλέον βήμα

 

5. Θα πρέπει να αντικαταστήσεις όλα τα tab από paragraph mark.

 

Και όταν θα ανοίξεις το αρχείο με το excel θα μπουν οι 8000 μετρήσεις σου, η μία κάτω από την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

CostasV δυστυχώς δεν μπορεί να αντικαταστήσει τα σύμβολα, παρόλο που υπάρχουν στο αρχείο. Βγάζει 0 replacements.....

 

Δεν ξέρω...πάντως σ' ευχαριστώ, να σαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Φταίω εγώ που δεν τα είπα με όση λεπτομέρεια χρειάζεται.

Δώσε προσοχή. Είσαι στο Word :

Edit

Replace

Μετά στο κάτω μέρος του πλαισίου Replace υπάρχει η επιλογή More. Την επιλέγεις και μεγαλώνει το πλαίσιο. Μέσα σε αυτό το πλαίσιο υπάρχει ένα κουμπί που λέγεται Special . Επιλέγεις αυτό το κουμπί και από το pop-up μενού διαλέγεις το paragraph mark ή όποιον άλλον ειδικό χαρακτήρα θέλεις.

 

Το επιβεβαίωσα (με το πινακάκι από 1 έως 12) ότι δουλεύει. Το είχα κάνει και παλαιότερα σε ένα αρχείο που ήθελα τις τιμές την μία κάτω από την άλλη, και όλα πήγαν καλά.

Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω κάτι πέρα από του excel?

 

Γιατί δεν δοκιμάζεις να φτιάξεις ένα μικρό προγραμματάκι πχ με fortran.

Θα βάλεις τα δεδομένα σου σ' ένα αρχείο πχ notepad.

Θα ορίσεις τον τρόπο με τον οποίο θα τα διαβάζει το πρόγραμμα.

Και τέλος θα ορίσεις τον τρόπο με τον οποίο αυτά θα εξάγονται ως αρχεία εξόδου.

 

Είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα πριν χρόνια με μια εργασία.

Με το προγραμματάκι αυτό (το οποίο δεν το βρίσκω δυστυχώς για να σου στείλω τον κώδικα) γλίτωσα 2 απογεύματα από την ζωή μου κάνοντας copy-paste στο excel - κάτι που έκαναν αρκετοί συμφοιτητές μου.

 

Ψάξ' το λίγο και θα δεις.

Τώρα αν ο gvarth έχει καμιά καλή ιδέα είμαι όλος αυτιά! :smile:

Link to comment
Share on other sites

η ευκολότερη λύση με μία μόνο γραμμή κώδικα (καθαρού excel) είναι:

 

Στο κελί Α3 γράφεις:

>=INDIRECT(ADDRESS(ROUND(INT(ROW()/2)-ROW()/2)+2;ROUND(ROW()/2)-1;1))

και τραβάς προς τα κάτω.

 

Μετά κάνεις copy μόνο τις τιμές σε ένα άλλο φύλλο και όλα οκ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.