Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Excel - απορίες, βοήθεια επί του προγράμματος


GeorgeS

Recommended Posts

ιδεα-προταση που μου ηρθε

δεν την εχω δοκιμασει πληρως αλλα ειμαι σιγουρος οτι παιζει

 

αν στην αντικατασταση δεν δωσεις χαρακτηρα αντι του "+" καθως και αντικαταστησεις και το συμβολο υποδιαστολης παλι με κενο χαρακτηρα ""

και στη συνεχεια απλα το εξαγωμενο το διαιρεσεις με 100 τοτε το συστημα απλα θα βαλει σαν συμβολο υποδιαστολης οτι εχει οριστει απο τις ρυθμισεις

 

πχ

Α1: 26+973.40

Β1: 33+056.37

 

Α2:=(SUBSTITUTE(SUBSTITUTE(Α1;"+";"");".";""))/100 -εδω αντιστοιχα αν εχει δωθει το αρχικο νουμερο με "," αντι "." μπορουμε να προσθεσουμε αλλο ενα βημα substitute που να περιλαμβανει και το "," σε "" -

Β2:=(SUBSTITUTE(SUBSTITUTE(Β1;"+";"");".";""))/100 -ομοιως-

C3=B2-A2

 

προφανως δεν το εγραψα ολο μαζι σε ενα κελι για να φαινονται τα βηματα

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

χαίρετε!Φτιαχνω ενα προγραματακι στο excell για υπολογισμο καλωδιου και θα ηθελα λιγη βοηθεια,θελω να γεινεται το εξης: οταν ο αριθμος που βρισκεται στο κελι c8 ειναι μικροτερος του 2,5 να επιλεγεται 2,5 , οταν ειναι μεγαλητερος του 2,5 να επιλεγεται 4, οταν ειναι μεγαλητερος του 4 να επιλεγεται 6 και παει λεγοντας! χρισιμοποιώ την if συναρτηση αλλα δεν ειναι για πολλες επιλογες, καμια ιδεα κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε πολλές φορές την if μέσα στην if.

 

αν υποθέσω ότι έχουμε 5 τιμές καλωδίων: Α, Β, Γ, Δ, Ε.

 

=if(C8=<A;A;if(C8=<B;B;if(C8=<Γ;Γ;if(C8=<Δ;Δ;if(C8=<Ε;Ε;"λάθος καλώδιο")))))

 

νομίζω κάτι τέτοιο είναι που χρειάζεσαι... σε περίπτωση που είναι μεγαλύτερο από πάχος Ε, πετάει μήνυμα ότι είναι λάθος το καλώδιο. Το έγραψα ενδεικτικά, μπορείς να κλείσεις την if με την τελευταία επιλογή καλωδίου... δηλαδή να σταματήσει στο Ε:

 

=if(C8=<A;A;if(C8=<B;B;if(C8=<Γ;Γ;if(C8=<Δ;Δ;Ε))))

 

Δηλαδή, αν δεν είναι μικρότερο από Δ να παίρνει την τιμή Ε

 

Εννοείται ότι με την ιδία λογική βάζεις όσες παραμέτρους θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Εμφωλευμένες if κάνουν τη δουλειά πολύ εύκολα όπως λέει ο bajohn αλλά για λίγες περιπτώσεις οπότε πρέπει να δεις πόσο είναι αυτό το "πάει λέγοντας".

Για αρκετές περιπτώσεις βέβαια η ιστορία μπερδεύεται με τα πολλά if και πρέπει να ελέγχονται τουλάχιστον οι παρενθέσεις για το σωστό του τύπου (δεξιά και αριστερά).

Για πολλές περιπτώσες μπορείς να χρησιμοποιήσεις την VLOOKUP ή την MATCH (δεν την προτείνω) μέσα σε IF με την ανεκτή απόκλιση που ζητάς από την τιμή.

 

Υπάρχει αρκετό documentation και για τις 2 αλλά το σκεπτικό είναι οτι στήνεις ένα πίνακα με τις περιπτώσεις στη μια στήλη και τις τιμές που επιστρέφονται στην άλλη στήλη. Έπειτα η VLOOKUP "περνάει" προς τα κάτω την στήλη με τις περιπτώσεις και αν βρει οτι συμπίπτει η τιμή σου με κάποια από αυτές τότε επιστρέφει την τιμή από τη δίπλα στήλη.

Τώρα σε άπειρες περιπτώσεις προφανώς δεν μπορείς να στήσεις τέτοιο πίνακα και θα χρειαστεί κάποια συνάρτηση. πχ όταν x=4 f(x)=2x για τις μεγαλύτερες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Δουλεψε!Ευχαρηστω!Κατι άλλο οταν βάζω αριθμους και λεξεις σε ενα κελι και κανω πραξη μου βγαζει σφαλμα,τι πρεπει να κανω?Π.χ στο Α1 κελι έχω 5 και στο Β2 12 ah οταν κανω : =Α1*Β2 μου βγαζει σφαλμα και οχι 60ah που θα περιμενα.

Link to comment
Share on other sites

Λογικό γιατί δεν πολλαπλασιάζεις 2 αριθμούς, αλλά έναν αριθμό και ένα κείμενο (επειδή περιέχει το ah).

 

Την μονάδα μέτρησης βάλτη σε διπλανό κουτί. στο c2 δηλαδή. Αν δεν έχεις χώρο κανε εισαγωγή στήλης να την βάλει ανάμεσα και θα ανανεώσει όλες τις εξισώσεις σου και θα βγάζει τα αποτελέσματα όπως πριν. Δλδ παρόλο που το C θα αλλάξει, εκεί που είχες C σε εξισώσεις θα γίνει αυτόματα D.

Link to comment
Share on other sites

Δουλεψε!Ευχαρηστω!Κατι άλλο οταν βάζω αριθμους και λεξεις σε ενα κελι και κανω πραξη μου βγαζει σφαλμα,τι πρεπει να κανω?Π.χ στο Α1 κελι έχω 5 και στο Β2 12 ah οταν κανω : =Α1*Β2 μου βγαζει σφαλμα και οχι 60ah που θα περιμενα.

 

Πάντως, αν θες και την μονάδα στο ίδιο κελί γίνεται. Πώς?

Στο κελί που θες να εμφανίζεται πχ 12 Ah, κάνεις δεξί κλικ, επιλέγεις format cells, number και στην συνέχεια custom format.

Πχ για την περίπτωση του 12,00 Ah, ο τύπος θα είναι θα είναι 0.00 \Ah.

 

Με αυτό τον τρόπο το κελί εξακολουθεί να είναι αριθμός και μπορείς να κάνεις κανονικά πράξεις...

Edited by Samdreamth
Link to comment
Share on other sites

χαίρετε!Φτιαχνω ενα προγραματακι στο excell για υπολογισμο καλωδιου και θα ηθελα λιγη βοηθεια,θελω να γεινεται το εξης: οταν ο αριθμος που βρισκεται στο κελι c8 ειναι μικροτερος του 2,5 να επιλεγεται 2,5 , οταν ειναι μεγαλητερος του 2,5 να επιλεγεται 4, οταν ειναι μεγαλητερος του 4 να επιλεγεται 6 και παει λεγοντας! χρισιμοποιώ την if συναρτηση αλλα δεν ειναι για πολλες επιλογες, καμια ιδεα κανεις?

 

Εκτός από την λύση των nested ifs, την οποία σωστά σου πρότειναν τα παιδιά, υπάρχει ευκολότερη λύση αλλά απαιτεί VBA.

Παρακάτω είναι μια custom function που έγραψα "στο φτερό" και η οποία κάνει αυτό που ζητάς:

 

>Function Thickness(Cable As Double)

Select Case Cable

Case 0 To 1.5

Thickness = 1.5

Case 1.5 To 2.5

Thickness = 2.5

Case 2.5 To 4

Thickness = 4

Case 4 To 6

Thickness = 6

'Αν θες προσθέτεις και άλλα cases

Case Else

Thickness = "Error"

End Select

End Function

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.