Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Excel - απορίες, βοήθεια επί του προγράμματος


GeorgeS

Recommended Posts

καλησπέρα, προτείνω και εγώ μια πιο κομψή λύση, χωρίς χρήση της αγαπημένης μου VBA αλλά με "πίνακες":

=SMALL(IF({1,5;2,5;4;6}-F3>=0;{1,5;2,5;4;6};10);1) εισαγωγή με ctrl+shift+enter

όπου στο κελί F3 έχω την τιμή προς σύγκριση. Το 10 μπορεί να είναι οτιδήποτε θες να σου βγάζει όταν είσαι πάνω από το τελευταίο (εδώ το 6)

 

όπως καταλαβαίνετε βάζω τις τιμές σε array: {1,5;2,5;4;6}. Εδώ θα μπορούσαμε να έχουμε ονομασία (defined name) έστω oria={1,5;2,5;4;6} ή από κελιά, και να γράφαμε:

=SMALL(IF(oria-F3>=0;oria;10);1) κλπ... πολύ πιο κομψό!!

εδώ για παράδειγμα εισαγωγής ονομασμένης λίστας και data validation

 

Η παραπάνω εντολή για να δουλέψει θέλει αφού γραφτεί να πατηθεί το ctrl+shift+enter αντί του απλού enter!!! Το ίδιο μετά από κάθε αλλαγή της.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Άλλη μια απορία και ζητώ την βοήθεια σας...

 

Έχω στο excel μια λίστα με περι τις 350 εγγραφες: γεφυρες, επιχώματα, τάφρους και τούνελ. Τα εχω χωρισμένα σε 4 γεωγραφικές περιοχές του έργου.

Πως μπορώ να βάλω την επιλογή να εμφανίζει/εξαφανιζει πχ όλα τα επιχώματα?

 

Να μου βγάζει δηλαδή το συμβολο "-" στα αριστερά και με το που το πατάω να κρύβει πχ ολα τα επιχώματα και να αφήνει τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Gousgounis,

 

Οχι ακριβώς αυτό που ήθελα...

 

Δες στο επισυναπτόμενο snapshot απο το excel.

Ουσιαστικά θέλω με ενα κλικ να εμφανιζω μονο τα μπλε κελιά (γεφυρες), τα κοκκινα (σηραγγες), τα πράσινα (επιχωματα) ή τα καφέ (οχετοί). Εχώ καμιά 350 καταχωρήσεις συνολικά, σε διαταξη με βαση τη χιλιομετρική θεση και οχι το ειδος της κατασκευής.

post-3364-0-32881700-1344386213_thumb.jpg

Edited by Topap
Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή μέσω "φίλτρων" δεν σε καλύπτει ;

 

Σαν φίλτρο εννοούμε μια συνθήκη , ένα κριτήριο το οποίο καθορίζουμε ότι θα πληρούν τα εμφανιζόμενα δεδομένα. Π.χ. εμφάνιση μόνο όσων αφορούν γέφυρες ή γέφυρες μαζί με οχετούς κ.λ.π.

 

Η εμφάνιση/απόκρυψη γίνεται ακαριαία αφού πρόκειται για ενσωματωμένη δυνατότητα του Excel .

 

Για περισσότερη βοήθεια κοίταξε εδώ .

Link to comment
Share on other sites

Από χθες το excel αρχισε τα κόλπα χωρίς να έχω αλλάξει κάτι στον υπολογιστή.

 

Συγκεκριμένα όταν κάνω διπλό κλικ για να ανοίξω ένα αρχείο μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα (στην επισυναπτόμενη εικόνα)

 

ανοίγει το πρόγραμμα αλλά δεν διαβάζει το αρχείο. Πρέπει να πηγαίνω με file--->open και να ψάχνω το directory που έχω αποθηκεύσει το αρχείο που θέλω.

 

Το κα΄νει με όλα τα αρχεία excel (*.xls - *.xlsx) από χθες... ίσως λόγω καύσωνα. Καμιά βοήθεια;

post-121-0-56811900-1344491299_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Stdev_Function_Example.PNG

 

Ένα site χρήσιμο με βοήθεια και πολλά παραδείγματα για τις συναρτήσεις του Excel είναι αυτό : http://www.excelfunctions.net/Excel-Formulas.html

 

Επίσης , δείτε και αυτό : http://www.techonthenet.com/excel/formulas/

 

Αρκετά χρήσιμα πραγματάκια, πιο ειδικά όμως , βρήκα εδώ .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

θα ήθελα την βοήθεια σας...

Σε στήλες ενός πίνακα βάζω μετρήσεις ανά ημέρα. Ετσι έχω 30 στήλες με τις μετρήσεις τους.

Θα ήθελα στην 31η στήλη, να βγάζω την διαφορά της τελευταίας μέτρησης με την προηγούμενη, για κάθε ημέρα που συμπληρώνω.

 

Δηλαδή:

στη στήλη Ν θα ήθελα να έχω σήμερα την διαφορά της a2 καταχώρησης με την a1.

Αυριο όμως που θα καταχωρήσω την a3, να έχω άμεσα την διαφορά της a3 με την a2.

 

Τι λέτε? Γίνεται?

______________________________

 

done! :smile:

 

=IF(L2>0;L2-K2;IF(K2>0;K2-J2;IF(J2>0;J2-I2;IF(I2>0;I2-H2;IF(H2>0;H2-G2;IF(G2>0;G2-F2;IF(F2>0;F2-E2;IF(E2>0;E2-D2;IF(D2>0;D2-C2;IF(C2>0;C2-B2))))))))))

post-3683-0-99107400-1354532869_thumb.png

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

=IF(L2>0;L2-K2;IF(K2>0;K2-J2;IF(J2>0;J2-I2;IF(I2>0;I2-H2;IF(H2>0;H2-G2;IF(G2>0;G2-F2;IF(F2>0;F2-E2;IF(E2>0;E2-D2;IF(D2>0;D2-C2;IF(C2>0;C2-B2))))))))))

 

Και μια εναλλακτική: Έτσι όπως έχεις τα δεδομένα, στην στήλη Ν (πχ στο κελί Ν2) μπορείς να γράψεις αυτό:

 

=INDIRECT(ADDRESS(ROW(A2);COUNTA(B2:L2)+1))-INDIRECT(ADDRESS(ROW(A2);COUNTA(B2:L2)))

 

Μετά, το σέρνεις προς τα κάτω... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.