Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Excel - απορίες, βοήθεια επί του προγράμματος


GeorgeS

Recommended Posts

Από χθες το excel αρχισε τα κόλπα χωρίς να έχω αλλάξει κάτι στον υπολογιστή.

 

Συγκεκριμένα όταν κάνω διπλό κλικ για να ανοίξω ένα αρχείο μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα (στην επισυναπτόμενη εικόνα)

 

ανοίγει το πρόγραμμα αλλά δεν διαβάζει το αρχείο. Πρέπει να πηγαίνω με file--->open και να ψάχνω το directory που έχω αποθηκεύσει το αρχείο που θέλω.

 

Το κα΄νει με όλα τα αρχεία excel (*.xls - *.xlsx) από χθες... ίσως λόγω καύσωνα. Καμιά βοήθεια;

 

πήγαινε να κάνεις uninstall και αντι για uninstall κανε repair και μάλλον θα φτιάξει

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις , "πάσχουμε" σε θέματα συγχρονισμού :smile:

 

Ο kostassid το ρώτησε τον ... Αύγουστο και η απάντηση έφτασε σήμερα :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα την βοήθεια σας...

Σε στήλες ενός πίνακα βάζω μετρήσεις ανά ημέρα. Ετσι έχω 30 στήλες με τις μετρήσεις τους.

Θα ήθελα στην 31η στήλη, να βγάζω την διαφορά της τελευταίας μέτρησης με την προηγούμενη, για κάθε ημέρα που συμπληρώνω.

 

Δηλαδή:

στη στήλη Ν θα ήθελα να έχω σήμερα την διαφορά της a2 καταχώρησης με την a1.

Αυριο όμως που θα καταχωρήσω την a3, να έχω άμεσα την διαφορά της a3 με την a2.

 

Τι λέτε? Γίνεται?

______________________________

 

done! :smile:

 

=IF(L2>0;L2-K2;IF(K2>0;K2-J2;IF(J2>0;J2-I2;IF(I2>0;I2-H2;IF(H2>0;H2-G2;IF(G2>0;G2-F2;IF(F2>0;F2-E2;IF(E2>0;E2-D2;IF(D2>0;D2-C2;IF(C2>0;C2-B2))))))))))

Και μια εναλλακτική: Έτσι όπως έχεις τα δεδομένα, στην στήλη Ν (πχ στο κελί Ν2) μπορείς να γράψεις αυτό:

 

=INDIRECT(ADDRESS(ROW(A2);COUNTA(B2:L2)+1))-INDIRECT(ADDRESS(ROW(A2);COUNTA(B2:L2)))

 

Μετά, το σέρνεις προς τα κάτω... :wink:

 

μια απλή και μη "volatile" συνάρτηση:

=INDEX(B2:L2;COUNT(B2:L2))-INDEX(B2:L2;COUNT(B2:L2)-1)

εκτός της απλότητας και επεκτασιμότητας έχει το πλεονέκτημα ότι δεν είναι "volatile" με άμεση επίπτωση στη ταχύτητα της σελίδας μας, ειδικά σε μεγάλα φύλλα...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

να ρωτήσω εάν μπορεί κάποιος να μου δώσει λύση στο εξής

 

Στο excel σε στήλες όπου τα κελιά περιέχουν 2 ή παραπάνω λέξεις να χωρίζεται κάθε κελί σε στήλες όταν "βλέπει" το κενό .

 

Αυτό πρέπει να γίνεται με συνάρτηση.

π.χ.

ααα βββ γγγ δδδ (γραμμή 1)

κκκ λλλ μμμ (γραμμή 2)

...

 

να πάει σε 4 στήλες η γραμμή 1

και σε 3 στήλες η γραμμή 2

Link to comment
Share on other sites

Επιλέγεις την στήλη, πας Δεδομένα -> Κείμενο σε στείλες (Data ->Text to columns)

Στο παράθυρο που θα βγει:

Τύπος δεδομένων: Οριοθετημένο

Οριοθέτες: Διάστημα

 

Με συνάρτηση δε μπορείς χωρίσεις την ίδια στήλη.

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

Επιλέγεις την στήλη, πας Δεδομένα -> Κείμενο σε στείλες (Data ->Text to columns)

Στο παράθυρο που θα βγει:

Τύπος δεδομένων: Οριοθετημένο

Οριοθέτες: Διάστημα

 

Με συνάρτηση δε μπορείς χωρίσεις την ίδια στήλη.

 

 

Χρειάζομαι συνάρτηση. Θα το ψάξω κι άλλο, αλλά μάλλον δε γίνεται.

Ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κάποια λύση

 

Για όποιον ενδιαφέρεται

 

κελί Α1 (2 λέξεις π.χ. ονομ/μο)

κελί Β1 (παίρνω την 1η λέξη) =LEFT(A1; FIND(" "; A1))

κελί C1 (παίρνω την 2η λέξη) =RIGHT(A1; LEN(A1)-FIND(" ";A1))

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Βρήκα κάποια λύση

 

Για όποιον ενδιαφέρεται

 

κελί Α1 (2 λέξεις π.χ. ονομ/μο)

κελί Β1 (παίρνω την 1η λέξη) =LEFT(A1; FIND(" "; A1))

κελί C1 (παίρνω την 2η λέξη) =RIGHT(A1; LEN(A1)-FIND(" ";A1))

 

μια πιο πασπαρτου λύση, μόνο μην μου ζητήσετε να την εξηγήσω...

1ο βήμα: στο Κελί Α2 βάζουμε το κείμενο "ααα βββ γγγ δδδ" (στο Α1 έχουμε τίτλο!)

2ο βήμα: στο κελί Β2 γράφουμε: =TRANSPOSE(MID($A2;SMALL(IF(MID(" "&$A2&" ";ROW($1:$40);1)=" ";ROW($1:$40);999);ROW($1:$10));SMALL(IF(MID(" "&$A2&" ";ROW($1:$40);1)=" ";ROW($1:$40);999);ROW($1:$10)+1)-SMALL(IF(MID(" "&$A2&" ";ROW($1:$40);1)=" ";ROW($1:$40);999);ROW($1:$10)))) και πατάμε ctrl+shift+enter (εισαγωγή ως matrix)

3ο βήμα: Μαρκάρουμε τα κελία Β2 ως Κ2 / πατάμε F2 / ctrl+shift+enter (επεκτείνουμε το matrix σε 10 κελιά σύνολο για αντίστοιχα αποτελέσματα)

4ο βήμα: Τραβάμε τα κελιά Β2-Κ2 όσο κάτω χρειάζεται...

 

δυο λόγια:

1) το $1:$40 εξαρτάται από το μήκος του αλφαριθμητικού που έχουμε στο Α2. Μπορούμε να το κάνουμε $1:$200 ή όσο θέλουμε ώστε να καλυπτόμαστε πάντα, με αντίστοιχη επιβάρυνση σε υπολογισμούς-χρόνο εκτέλλεσης. ΑΛΛΑΓΕΣ σε ΟΛΑ τα $1:$40 και όχι μόνο στο 1ο, εφαρμογή με ctrl+shift+enter

2) Το $1:$10 προσδιορίζει τον αριθμό των αποτελεσμάτων, στο παράδειγμα είναι 10. Για λιγότερα πάμε στο 2ο βήμα και επιλέγουμε λιγότερα κελιά, διορθώνοντας παντού το $1:$10 σε πχ $1:$7 -->Β2-Η2, εφαρμογή με ctrl+shift+enter !!τα matrix δεν μικραίνουν μετά τον ορισμό τους, μόνο μεγαλώνουν!! Για Περισσότερα διορθώνουμε το $1:$10 σε πχ: $1:$12 παντού / ctrl+shift+enter και μετά επιλέγουμε Β2-Μ2 / F2 / ctrl+shift+enter (στο 3ο ή βήμα 4ο βήμα)

η συνάρτηση ως κώδικας:

>=TRANSPOSE(MID($A2;SMALL(IF(MID(" "&$A2&" ";ROW($1:$40);1)=" ";ROW($1:$40);999);ROW($1:$10));SMALL(IF(MID(" "&$A2&" ";ROW($1:$40);1)=" ";ROW($1:$40);999);ROW($1:$10)+1)-SMALL(IF(MID(" "&$A2&" ";ROW($1:$40);1)=" ";ROW($1:$40);999);ROW($1:$10))))

Καλύ τύχη!

 

Τιπ! αν ο κώδικας matrix μπει επιτυχώς τότε στο κελί θα βλέπετε τη formula εντός {} πχ: αντι για =Α1 θα έχουμε {=Α1} κλπ

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ένα σημαντικό βοήθημα για την "ανακάλυψη" κρυμμένων δυνατοτήτων σχετικά με τις συναρτήσεις του Excel , μπορείτε να βρείτε παρακάτω :

 

http://www.contextures.com/30excelfunctionsin30days01.html

http://www.cpearson.com/Excel/FlexLookup.aspx

http://office.microsoft.com/en-us/support/results.aspx?ctags=CH010064502&queryid=09026e73-7d3d-4064-aab1-9283a2fb7c8f&avg=zxl

http://www.jaxworks.com/functions.htm

http://spreadsheetpage.com/index.php/tip/C17

http://spreadsheetpage.com/index.php/tip/C26

 

Όρεξη για διάβασμα και πειραματισμό χρειάζεται . Και για ότι βοήθεια , ρωτάτε ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.