Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρση επικινδυνότητας σε ετοιμόροπη ξερολιθιά


Recommended Posts

Συνάδελφοι θα ηθελα τα φωτα σας. Εχω μια πολλή απλή περίπτωση επισκευής περίφραξης από ξερολιθιά που έπεσε η οποία όμως συνορεύει με πολύ στενό και με μεγάλη κυκλοφορία δρόμο. Οι πέτρες που έφυγαν  είναι στο έρεισμα του δρόμου το οποίο όμως δεν χρησιμοποιείται λογω πυκνής βλάστησης. Για να γίνουν εργασίες επισκευής είναι απαραίτητη η ρυθμιση της κυκλοφορίας αλλά και κατάληψη μισού μέτρου περίπου από το πλάτος του δρόμου (μόνο κατα τη διαρκεια των εργασιών).

Το θέμα είναι ότι προκειται για πολύ μικρά τμηματα της περίφραξης με το μεγαλύτερο να μην ξεπερνά τα 2 τετραγωνικά. Υψος ξερολιθιάς 1,3 μετρα μειούμενη.

Θέλω βα αποφύγω την έκδοση άδειας μικρής κλίμακας για δουλειά ουσιαστικά μιας μέρας. Μπορω να βγάλω άδεια για άρση επικινδυνότητας; Ή ισχύει μόνο για κτίρια;

Μπορω να στηρίξω την επικινδυνότητα και λογω των λίθων που βρίσκονται στο έρεισμα αλλά και με το γεγονός ότι η παραμένουσα ξερολιθά που είναι κατα τμήματα κομμένη μπορεί ανά πάσα στιγμή να πέσει.

ξέρετε ποσο χρονικό διάστημα έχω από τη στιγμή που θα πάρω την άδεια για τις επισκευές;

Link to comment
Share on other sites

το Δ/μα του 1929 http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/153-1929.1111149059396.pdf

αναφέρεται σε επικινδυνότητα κτιρίων και  κατασκευών 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.