Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φθηνό Μεταπτυχιακό


Recommended Posts

Στη Δανία σε στηρίζουν όταν τελειώσεις για αν βρεις δουλειά. Γράφεσαι στο ταμείο ανεργίας μόνο που σπούδασες το μεταπτυχιακό.

Μπορεί να είναι το ίδιο και στη Σουηδία.

Eίναι καλές χώρες.

 

http://www.numbeo.com/cost-of-living/city_result.jsp?country=Sweden&city=Gothenburg&displayCurrency=EUR

http://www.numbeo.com/cost-of-living/city_result.jsp?country=Denmark&city=Aalborg&displayCurrency=EUR

 

Είχα ακούσει οτι στην Σουηδία δεν ισχύει το ταμείο ανεργείας μετά τις σπουδές. Έχουνε βάλει κάποια κριτήρια για περιορισμό των εγγεγραμμένων.

Link to comment
Share on other sites

δες και εδω. Σκωτια http://www.saas.gov.uk/ δινει υποτροφιες

 

Πάρα πολύ καλό, μπράβο banskoboy. 

αν μένεις κανείς Σκωτία είναι πολύ καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Κλίνω προς τα γερμανικά πανεπιστήμια που πρότεινε ο φίλος πριν. Θέλω να τελειοποιήσω την γλώσσα και θεωρώ ότι η κοσμοθεωρία μου γενικότερα είναι πολύ κοντά στην γερμανική. Και η αγορά εργασίας είναι παραδεισένια σε σχέση με την Ελλάδα. Όχι ότι και ένα ETH με χάλαγε, αλλά γνωρίζω ότι για να γίνεις δεκτός είναι δύσκολο, μιας και είναι από τα καλύτερα πανεπιστήμια στον κόσμο.

Edited by Green Lantern
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Επανέρχομαι στο θέμα και θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας πάνω σε ένα δίλλημα που με απασχολεί αυτόν τον καιρό. Καταρχήν να σημειώσω ότι τον Σεπτέμβρη του 2017 παρέλαβα το πιστοποιητικό Zertifikat B2 από το Göthe Institut, τον Μάρτη του 2018 ορκίστηκα στο Πολυτεχνείο και τον Μάη απολύθηκα από τον στρατό. Τέλος του μηνός έχω εξετάσεις στο ΤΕΕ για την απόκτηση της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος. Παράλληλα έχει ανοίξει το διαδικτυακό Portal του RWTH Aachen από τις 15/5 έως και 15/7 για αιτήσεις για μεταπτυχιακές σπουδές Γερμανών καθώς και πολιτών χωρών της ΕΕ. Έχω στείλει τα χαρτιά μου σε τρία από αυτά τα προγράμματα και πιθανότατα τουλάχιστον ένα από αυτά, εκτός απροόπτου, θα με δεχτεί. Πρόκειται για τα ακόλουθα διετή αγγλόφωνα MSc:

Electrical Engineering, Information Technology and Computer Engineering,
with specialization in Communications Engineering, Micro- and Nanoelectronics or Electrical Power Engineering

Software Systems Engineering 

Media Informatics 

Περισσότερες πληροφορίες εδώ: http://www.rwth-aachen.de/cms/root/Studium/Vor-dem-Studium/Studiengaenge/~csei/Internationale-Masterprogramme/?lidx=1

Σαν αντικείμενο μου αρέσει πιο πολύ το δεύτερο, ενώ το πρώτο έχει στο δεύτερο έτος υποχρεωτική τετράμηνη πρακτική, που είναι επίσης καλό. Το πρόγραμμα σπουδών του τρίτου είναι λίγο περίεργο μιας και το πρώτο εξάμηνο πραγματοποιείται στην Βόννη και στην συνέχεια παρέχεται η δυνατότητα μετεγκατάστασης στο Άαχεν ή συνέχισης των σπουδών εκεί. Σε κάθε περίπτωση το δίπλωμα εκδίδεται από το RWTH Aachen. 

Η άλλη εναλλακτική είναι να κυνηγήσω την τύχη μου στην Ελλάδα και συγκεκριμένα τον διορισμό μου μέσω ΑΣΕΠ, μιας και στον ιδιωτικό τομέα δεν βλέπω τίποτα να κινείται, ενώ στο δημόσιο βγαίνουν συνεχώς προκυρήξεις που ζητάνε διπλωματούχους μηχανικούς ΠΕ. Συγκεκριμένα σκεφτόμουνα να κάνω ένα μεταπτυχιακό στην Ελλάδα και παράλληλα να κολλήσω και κάποια ένσημα από επικουρικό έργο στο πανεπιστήμιο, το οποίο σε συνδυασμό με την πολυτεκνική ιδιότητα ίσως να μπορούσε να οδηγήσει σε κάτι καλό, αν αναλογιστούμε το άθροισμα των μορίων από μία τέτοια εξέλιξη. Αυτό που με ξαφνιάζει βλέποντας οριστικούς πίνακες διοριστέων μηχανικών ΠΕ για παλαιότερες προκυρήξεις του δημοσίου τομέα είναι ότι υπάρχει πολύ μεγάλος ανταγωνισμός. Δηλαδή βλέπω ανθρώπους ακαδημαϊκούς με μεταπτυχιακό, διδακτορικό και δεκαετή προϋπηρεσία, που αθροίζουν πάνω από 2000 μόρια σε προκυρήξεις για συμβάσεις αορίστου χρόνου του ΑΣΕΠ, να σχίζονται για μία θέση στο δημόσιο. Αυτό γιατί συμβαίνει κατά την γνώμη σας; Είναι επειδή δεν υπάρχουν δουλειές στον ιδιωτικό τομέα, επειδή μία θέση στο δημόσιο σου παρέχει κάτι σταθερό για την υπόλοιπη ζωή σου; Το ρωτάω γιατί σε άλλα κράτη το διδακτορικό δεν είναι για να πάρεις 400 μόρια στο ΑΣΕΠ, αλλά για να ακολουθήσεις ακαδημαϊκή καριέρα, να ασχοληθείς με την έρευνα, ίσως να διεκδικήσεις αξιοζήλευτες θέσεις σε πολεθνικές παγκοσμίου κύρους ή καθαρά για προσωπικούς λόγους ενδιαφέροντος. Και εδώ που τα λέμε οι αποδοχές για νεοδιόριστο μηχανικό δεν και κάτι που δικαιολογεί τον πολυετή Γολγοθά απόκτησης όλων αυτών των ακαδημαϊκών τίτλων. 

Από την άλλη βλέπω τις προκηρύξεις οκτάμηνων συμβάσεων για τους σταθμούς παραγωγής της ΔΕΗ, όπου εκεί ο ανταγωνισμός είναι ανάλογος, αλλά τις θέσεις τελικά δεν τις παίρνουν οι πολυπτυχιούχοι, αλλά  οι μακροχρόνια άνεργοι. Δηλαδή οι επιτυχόντες έχουν 12 μήνες χωρίς ένσημο, παίρνουν τα ανάλογα μόρια και στην συνέχεια απασχολούνται σαν μηχανικοί βάρδιας σε απομακρυσμένες περιοχές της Ελλάδας. Δεν ξέρω κατά πόσο το να κάτσεις για τόσο μεγάλα χρονικά διαστήματα στα μητρώα ανέργων είναι μια ενδεδειγμένη επιλογή καριέρας. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια, γιατί πραρατηρώ ότι πολλοί άνθρωποι το κάνουν. Τί γνώμη έχετε για αυτό;

Τέλος να αναφέρω ότι μάλλον θα κάνω τα χαρτιά μου για την 7Κ/2018 για τους μόνιμους στον Διαχειριστή του Δικτύου Διανομής, γνωρίζοντας ότι η πιθανότητα είναι μικρή, μόνο και μόνο για να αποκτήσω κάποια εμπειρία στους διαγωνισμούς αυτούς και να μπορώ στο μέλλον να είμαι πιο εξοικειωμένος με την διαδικασία. 

Σας ευχαριστώ. Με συγχωρείτε για τις σκόρπιες σκέψεις, αλλά όταν είσαι νέος διπλωματούχος όσο να 'ναι ψάχνεσαι και κοιτάς τις εναλλακτικές σου. Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

 

Edited by Green Lantern
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Green Lantern said:

Επανέρχομαι στο θέμα και θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας πάνω σε ένα δίλλημα που με απασχολεί αυτόν τον καιρό. Καταρχήν να σημειώσω ότι τον Σεπτέμβρη του 2017 παρέλαβα το πιστοποιητικό Zertifikat B2 από το Göthe Institut, τον Μάρτη του 2018 ορκίστηκα στο Πολυτεχνείο και τον Μάη απολύθηκα από τον στρατό. Τέλος του μηνός έχω εξετάσεις στο ΤΕΕ για την απόκτηση της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος. Παράλληλα έχει ανοίξει το διαδικτυακό Portal του RWTH Aachen από τις 15/5 έως και 15/7 για αιτήσεις για μεταπτυχιακές σπουδές Γερμανών καθώς και πολιτών χωρών της ΕΕ. Έχω στείλει τα χαρτιά μου σε τρία από αυτά τα προγράμματα και πιθανότατα τουλάχιστον ένα από αυτά, εκτός απροόπτου, θα με δεχτεί. Πρόκειται για τα ακόλουθα διετή αγγλόφωνα MSc:

Electrical Engineering, Information Technology and Computer Engineering,
with specialization in Communications Engineering, Micro- and Nanoelectronics or Electrical Power Engineering

Software Systems Engineering 

Media Informatics 

Περισσότερες πληροφορίες εδώ: http://www.rwth-aachen.de/cms/root/Studium/Vor-dem-Studium/Studiengaenge/~csei/Internationale-Masterprogramme/?lidx=1

Σαν αντικείμενο μου αρέσει πιο πολύ το δεύτερο, ενώ το πρώτο έχει στο δεύτερο έτος υποχρεωτική τετράμηνη πρακτική, που είναι επίσης καλό. Το πρόγραμμα σπουδών του τρίτου είναι λίγο περίεργο μιας και το πρώτο εξάμηνο πραγματοποιείται στην Βόννη και στην συνέχεια παρέχεται η δυνατότητα μετεγκατάστασης στο Άαχεν ή συνέχισης των σπουδών εκεί. Σε κάθε περίπτωση το δίπλωμα εκδίδεται από το RWTH Aachen. 

Η άλλη εναλλακτική είναι να κυνηγήσω την τύχη μου στην Ελλάδα και συγκεκριμένα τον διορισμό μου μέσω ΑΣΕΠ, μιας και στον ιδιωτικό τομέα δεν βλέπω τίποτα να κινείται, ενώ στο δημόσιο βγαίνουν συνεχώς προκυρήξεις που ζητάνε διπλωματούχους μηχανικούς ΠΕ. Συγκεκριμένα σκεφτόμουνα να κάνω ένα μεταπτυχιακό στην Ελλάδα και παράλληλα να κολλήσω και κάποια ένσημα από επικουρικό έργο στο πανεπιστήμιο, το οποίο σε συνδυασμό με την πολυτεκνική ιδιότητα ίσως να μπορούσε να οδηγήσει σε κάτι καλό, αν αναλογιστούμε το άθροισμα των μορίων από μία τέτοια εξέλιξη. Αυτό που με ξεφνιάζει βλέποντας οριστικούς πίνακες διοριστέων μηχανικών ΠΕ για παλαιότερες προκυρήξεις του δημοσίου τομέα είναι ότι υπάρχει πολύ μεγάλος ανταγωνισμός. Δηλαδή βλέπω ανθρώπους ακαδημαϊκούς με μεταπτυχιακό, διδακτορικό και δεκαετή προϋπηρεσία, που αθροίζουν πάνω από 2000 μόρια σε προκυρήξεις για συμβάσεις αορίστου χρόνου του ΑΣΕΠ, να σχίζονται για μία θέση στο δημόσιο. Αυτό γιατί συμβαίνει κατά την γνώμη σας; Είναι επειδή δεν υπάρχουν δουλειές στον ιδιωτικό τομέα, επειδή μία θέση στο δημόσιο σου παρέχει κάτι σταθερό για την υπόλοιπη ζωή σου; Το ρωτάω γιατί σε άλλη κράτη το διδακτορικό δεν είναι για να πάρεις 400 μόρια στο ΑΣΕΠ, αλλά για να ακολουθήσεις ακαδημαϊκή καριέρα, να ασχοληθείς με την έρευνα, ίσως να διεκδικήσεις αξιοζήλευτες θέσεις σε πολεθνικές παγκοσμίου κύρους ή καθαρά για προσωπικούς λόγους ενδιαφέροντος. Και εδώ που τα λέμε οι αποδοχές για νεοδιόριστο μηχανικό δεν και κάτι που δικαιολογεί τον πολυετή Γολγοθά απόκτησης όλων αυτών των ακαδημαϊκών τίτλων. 

Από την άλλη βλέπω τις προκηρύξεις οκτάμηνων συμβάσεων για τους σταθμούς παραγωγής της ΔΕΗ, όπου εκεί ο ανταγωνισμός είναι ανάλογος, αλλά τις θέσεις τελικά δεν τις παίρνουν οι πολυπτυχιούχοι, αλλά  οι μακροχρόνια άνεργοι. Δηλαδή οι επιτυχόντες έχουν 12 μήνες χωρίς ένσημο, παίρνουν τα ανάλογα μόρια και στην συνέχεια απασχολούνται σαν μηχανικοί βάρδιας σε απομακρυσμένες περιοχές της Ελλάδας. Δεν ξέρω κατά πόσο το να κάτσεις για τόσο μεγάλα χρονικά διαστήματα στα μητρώα ανέργων είναι μια ενδεδειγμένη επιλογή καριέρας. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια, γιατί πραρατηρώ ότι πολλοί άνθρωποι το κάνουν. Τί γνώμη έχετε για αυτό;

Τέλος να αναφέρω ότι μάλλον θα κάνω τα χαρτιά μου για την 7Κ/2018 για τους μόνιμους στον Διαχειριστή του Δικτύου Διανομής, γνωρίζοντας ότι η πιθανότητα είναι μικρή, μόνο και μόνο για να αποκτήσω κάποια εμπειρία στους διαγωνισμούς αυτούς και να μπορώ στο μέλλον να είμαι πιο εξοικειωμένος με την διαδικασία. 

Σας ευχαριστώ. Με συγχωρείτε για τις σκόρπιες σκέψεις, αλλά όταν είσαι νέος διπλωματούχος όσο να 'ναι ψάχνεσαι και κοιτάς τις εναλλακτικές σου. Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

 

Καλησπέρα συνάδελφε.

Νομίζω πως αν δαπανήσεις 3 λεπτά να διαβάσεις το δικό σου κείμενο, την απάντηση στον προβληματισμό σου θα τη βρεις. Είναι τόσο καλογραμμένο & προσεγγίζει τόσο την πραγματικότητα, που δεν αφήνει περιθώρια.

Καλή επιτυχία σε ό,τι & αν επιλέξεις από εμένα, σε ό,τι αν κάνεις στη ζωή σου.

ΥΓ: ξανασκέψου βάσει της τελικής επιλογής σου τις εξετάσεις του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.