Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κλείσιμο Πέργκολας


sdrala

Recommended Posts

Aγαπητοί Συνάδελφοι θα ήθελα να σας ρωτήσω για μια τακτοποίηση που έχω αναλάβει.

Πρόκειται για μια πέργκολα απο σκυρόδεμα (νόμιμη) στο δώμα μιας πολυκατοικίας η οποία έκλεισε με πάνελ και υαλοστάσια και έγινε πλέον ένα ωραιότατο ρετιρέ.

Κάποιος συνταξιούχος συνάδελφος ο οποίος συμβουλεύει τον πελάτη μου ισχυρίζεται ότι πρέπει να πάρει μειωτικό συντελεστή. Να σημειώσω ότι το μεικτό ύψος είναι 2.50 αν και αυτό δε παίζει ρόλο.

Εγώ επιμένω ότι πρέπει να πάει με ΥΔΚΧ και όπως καταλαβαίνετε άκρη δεν βγαίνει.

Ποια είναι η δική σας άποψη;

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

sdrala

 

"Κάποιος συνταξιούχος συνάδελφος ο οποίος συμβουλεύει τον πελάτη μου ισχυρίζεται ότι πρέπει να πάρει μειωτικό συντελεστή."

 

ερωτημα

- δλδ αν ειναι κυρια και μοναδικη κατοικια?

 

κατα τα λοιπα... δεν βλεπω ποιον  αλλον μειωτικο δικαιουται

Edited by dimitris GM
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aγαπητοί Συνάδελφοι θα ήθελα να σας ρωτήσω για μια τακτοποίηση που έχω αναλάβει.

Πρόκειται για μια πέργκολα απο σκυρόδεμα (νόμιμη) στο δώμα μιας πολυκατοικίας η οποία έκλεισε με πάνελ και υαλοστάσια και έγινε πλέον ένα ωραιότατο ρετιρέ.

Κάποιος συνταξιούχος συνάδελφος ο οποίος συμβουλεύει τον πελάτη μου ισχυρίζεται ότι πρέπει να πάρει μειωτικό συντελεστή. Να σημειώσω ότι το μεικτό ύψος είναι 2.50 αν και αυτό δε παίζει ρόλο.

Εγώ επιμένω ότι πρέπει να πάει με ΥΔΚΧ και όπως καταλαβαίνετε άκρη δεν βγαίνει.

 

O συνταξιούχος "συνάδελφος" καλά θα κάνει να απολαύσει τη σύνταξή του και να μην εκφέρει απόψεις που δεν συνάδουν με την κείμενη νομοθεσία.

Υπέρβαση δόμησης χωρίς μειωτικό συντελεστή και ταυτόχρονα υπέρβαση ύψους.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ συναδελφοι για την άμεση ανταπόκριση.Θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε. Και υποτίθεται ότι ο συνάδελφος ρώτησε άνθρωπο στα αυθαίρετα στο ΥΠΕΧΩΔΕ.

Το μόνο που μένει να δω είναι το κύρια και μοναδική κατοικία και αν κρίνω και την συμπεριφορά του "συναδέλφου" και εκεί θα γλεντήσουμε.

Πας και κλείνεις 100 τ.μ ταράτσας και έχεις και την απαίτηση να μην πληρώσεις κιόλας.

Ξέρω είναι μεγάλο το πρόστιμο αλλά και εγώ τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου "συνταξιούχος" μηχανικός συμβούλεψε και το θείο μου ότι κλειστός ημιυπαίθριος χώρος επιφανείας 3μ2 (3*1)σε διαμέρισμα 70μ2 είναι εντός των αποκλίσεων και βρήκε μηχανικό για καθαρή βεβαίωση (έχασα και την τακτοποίηση και την αξιοπιστία μου)...άντε μετά αν βρεις το δίκιο σου

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχνάς ότι, το πιθανότερο είναι να βγει Κατηγορία 5, με ό,τι αυτό συνεπάγεται (ξέρει ο συνταξιούχος)!!!!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Aγαπητοί Συνάδελφοι θα ήθελα να σας ρωτήσω για μια τακτοποίηση που έχω αναλάβει.

Πρόκειται για μια πέργκολα απο σκυρόδεμα (νόμιμη) στο δώμα μιας πολυκατοικίας η οποία έκλεισε με πάνελ και υαλοστάσια και έγινε πλέον ένα ωραιότατο ρετιρέ.

Κάποιος συνταξιούχος συνάδελφος ο οποίος συμβουλεύει τον πελάτη μου ισχυρίζεται ότι πρέπει να πάρει μειωτικό συντελεστή. Να σημειώσω ότι το μεικτό ύψος είναι 2.50 αν και αυτό δε παίζει ρόλο.

Εγώ επιμένω ότι πρέπει να πάει με ΥΔΚΧ και όπως καταλαβαίνετε άκρη δεν βγαίνει.

Ποια είναι η δική σας άποψη;

Σας ευχαριστώ πολύ.

Καμία πιθανότητα για μειωτικό συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

Επιπρόσθετα δείξε τον Νόμο του Συνταξιούχου οτι μειωτικό παίρνουν πατάρια σοφίτες , μάλλον του πελάτη σου δείξε τον, του συνταξιούχου τι να του πεις????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.