Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πραγματογνωμοσύνη και εξασφάλιση οτι θα πληρωθώ


Recommended Posts

5 φορες εχω παραιτηθει επειδη οι ενδιαφερομενοι μου δηλωσαν (εγγραφως εννοειται ή απλα δεν κατεβαλαν την προκαταβολη σε χρονο που οριζα) οτι δεν δεχονται να καταβαλουν την δαπανη (προσοχη οχι την αμοιβη ) της πραγματογνωμοσυνης και παντα οι αιτησεις μου εγιναν δεκτες.

Link to comment
Share on other sites

Οχι και οι δυο ηταν ιδιωτες.Αλλα και στο Δημοσιο ζητας προκαταβολη.Και παντα τουλαχιστον για τη δαπανη και οχι την αμοιβη.Εγω ετσι τα ξεχωριζω.Και θεωρω οτι κανενας δεν μπορει να σε υποχρεωσει να βαλεις λεφτα απο την τσεπη σου και μετα αααααααααααν τα παρεις .

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Πες μου αν μπορείς KF με ποια διαδικασία ζητας προκαταβολή από το Δημόσιο? Οχι τον νόμο, αλλά την δαδικασία, από ποιον ζητας, και μάλιστα προκαταβολή? Και πως σου την δίνει, μέσω Εφορίας (που για να κοινοποιηθεί η εντολή από το Υπουργείο Δικαιοσύνης απαιτούνται τουλάχιστον μήνες)? Εγω όσα έχω κανει για το Δημόσιο τα πληρώνομαι από 2 έως 5 χρόνια αργότερα....

Επίσης δε μου είπες πως αποδεσμεύεσαι όταν είναι διάδικος το Δημόσιο....και το μόνο σου πρόβλημα είναι η αμοιβή...(απλά ξεχνάς την όποια αποδέσμευση χωρίς σοβαρό πρόβλημα υγείας)

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

1) Την προκαταβολη τη ζητω οπως ακριβως και απο ιδιωτη.Εγγραφο πρωτοκολλημενο (λογω δημοσιου) και αναμονη.Η διαδικασια πληρωμης γινεται μεσω της Ενιαιας Αρχης Πληρωμης.(π.χ αρθρο 165&2 Κωδικα Διοικητικης Δικονομιας)

Για την τελικη αποζημιωση Κανεις μια σειρα διαδικασιων (αν θελεις περιληπτικα μπορω να τη γραψω ) και τα λεφτα που τελικα εγκρινονται  ερχονται μετα 2 χρονια περιπου.

2) Οσο αφορα την αποδεσμευση αν το δημοσιο δηλωσει αδυναμια για προκαταβολη τοτε παραιτουμαι με την αιτιολογια οτι αδυνατω να καλυψω τις δαπανες απο ιδια εσοδα.Οπως ακριβως και με ιδιωτη.

Παντως γενικα το δημοσιο δεν πληρωνει προκαταβολη οποτε αν θες να κανεις τη δουλεια την κανεις ρισκαροντας.

Edited by KF
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αρα λοιπόν κάνεις την αίτηση, και ξέρεις ότι δεν θα πάρεις προκαταβολή, οπότε παραιτείσαι λίγο πιο μετά? Και σου επιτρέπουν μετά την όρκιση να οπαραιτηθείς αν δεν έχεις σοβαρό λόγο, με μόνη την δικαιολογία ότι δεν μπορείς να καλύψεις την δαπάνη??? Αυτό μου κάνει εντύπωση. Μιας και γνωρίζω ότι αν ορκισθείς οφείλεις να παραδώσεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ...κάτι δεν καταλαβαίνω?

Επιμένω στο θέμα μιας και είναι ιδιαίτερα σοβαρό: πολλοί συνάδελφοι λεν ότι παραιτήθηκαν με διάδικο το Δημόσιο όταν δεν ικανοποιήθηκαν οικονομικά με προκαταβολή, εγώ πάλι δεν ξέρω καμμία τέτοια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν παρω την προκαταβολη σε ευλογο διαστημα (θετω ενα οριο) δεν ξεκινω τη δουλεια και παραιτουμαι με την αιτιολογια οτι δεν μπορω να καταβαλω τη δαπανη απο ιδια εσοδα .Οσες φορες το εχω κανει δεν ειχα προβλημα .Ισως βεβαια να ειναι και θεμα δικαστη.

Οσο αφορα αυτο που λες οτι αν ορκισθεις οφειλεις να παραδωσεις εχει κατ αρχην μια ορθοτητα αλλα αφορα την αμοιβη και οχι τις δαπανες.Ομως αν δεν ορκισθεις δεν μπορεις να εχεις γνωση του αντικειμενου και επομενως ουτε των απαιτουμενων δαπανων,Γιαυτο το κανω μετα (το αρθρο 165&2 που προανεφερα μιλαει σαφως για την προκαταβολη).

και εν πασει περιπτωσει αν δεν εχεις τα λεφτα που απαιτουνται για τη δουλεια τι θα κανεις; Αλλα και να τα εχεις θα τα βαλεις απο την τσεπη σου;

Παντως οπως προειπα μεχρι τωρα δεν ειχα ποτε προβλημα με αυτη την αιτιολογια.

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.