Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τα 10 χειρότερα αεροδρόμια της Ευρώπης με 4 ελληνικά ανάμεσά τους


Engineer

Recommended Posts

Λοιπόν σε απλά Ελληνικά τελευταία επανάληψη.

 

1. οι Γερμανοί δεν αγόρασαν τίποτα, ενοικίασαν.

 

2. Επίσης τίποτα δεν συνηθίζεται σε τέτοιες περιπτώσεις, πωλήσεις και ενοικιάσεις είναι διαφορετικές πράξεις και αποφασίζονται με βάση την οικονομική ανάγκη, δεν αποφασίζονται με βάσει καμία συνήθεια.

 

3. Κανένα κομμάτι γής και καμία εγκατάσταση δεν πωλήθηκε η ξεπουλήθηκε

 

Είναι αστείο αυτό που κάνεις. Σε σημείο που δεν ξέρω αν πρέπει να σου απαντήσω.

 

Το ξαναλέω. Η αγορά,δεν σημαίνει πώληση. Ελληνικά είναι. Είναι διασκεδαστικό που επαναλαμβάνεις συνεχώς οτι έγινε ενοικίαση,λες κι εγώ λέω το αντίθετο. Είσαι τόσο πορωμένος που δεν μπορείς ερμηνεύσεις τον συνομιλητή σου.

 

Συνοπτικά,με βάση την σύμβαση έγινε χρονομίσθωση (που συμπεριλαμβάνει ότι υπάρχει μέσα στα οικόπεδα και τα οικόπεδα). Με βάση τις πολιτικές συνθήκες έγινε έμμεση πώληση (γιατί όπως λες κι εσύ,τέτοιες πράξεις βασίζονται στις οικονομικές ανάγκες της χώρας). Άλλωστε,όλες οι συμβάσεις εταιριών προς χώρες του 3ου κόσμου αφορούν χρονομίσθωση. Δεν είναι κάτι καινούριο,στην λατινική αμερική υπάρχουν πολλά παραδείγματα.

 

Στα υπόλοιπα, ξαναδιάβασε το δεύτερο μήνυμα που έγραψα στο παρόν νήμα.

 

Ακόμα και να πουλήθηκε γη, τι πρόβλημα υπάρχει; Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πολλά κτήματα και αγροτεμάχια στην Ελλάδα τα οποία ανήκουν σε αλλοδαπούς. Αυτό δεν σημαίνει ότι σταματάνε να είναι Ελληνικό έδαφος.

 

Το ζητούμενο εδώ, δεν είναι ποιά είναι η καλύτερη προοπτική εκμετάλλευσης των αεροδρομίων. Το πρόβλημα είναι ότι λόγω χρέους και της πολιτικής κατάστασης,τρίτες χώρες σε εξωθούν σαν χώρα στο να πουλήσεις δικαιώματα και περιουσιακά στοιχεία σε συμφέροντα εταιριών τους.

Edited by atsalovergas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια :

 

O Ατσαλό λέει να μέναν στο κράτος να τα εκεμταλευόταν να έβγαζε παραπάνω κέρδη.

 

Ο τζκαρ λεει ότι το κράτος είναι ανίκανο να κάνει κάτι τέτοιο και πάντα τα αεροδρόμια όσο είναι κρατικά θα έχουν μειωμένα κέρδη ή ζημιές.

 

Για εμένα ο τζκαρ έχει δίκαιο. Είναι αδύνατον το κράτος να είναι τόσο καλός επιχειρηματίας. Επίσης Ατσαλό αυτό συμβαίνει σε όλον τον κόσμο....Σε όλον τον κόσμο όλα είναι ιδιωτικά. Μην το μπλέκεις πια με το παγκόασμιο κεφάλαιο, την κρίση και λοιπά που χεις στο κεφάλι σου γιατί το χαλάς. Εϊναι απλά πολιτική άποψη. Να είναι το κράτος επιχειρηματίας ή όχι.

 

Επίσης τζκαρ και αυτό που λες ότι ο επόμενος μειωδότης πόσα έδωσε....είναι μισή αλήθεια και το ξέρεις. Δεν ισχύει αυτό. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα ο τζκαρ έχει δίκαιο. Είναι αδύνατον το κράτος να είναι τόσο καλός επιχειρηματίας. Επίσης Ατσαλό αυτό συμβαίνει σε όλον τον κόσμο....Σε όλον τον κόσμο όλα είναι ιδιωτικά

 

Νικ,η fraport ΑG δεν είναι ιδιωτική εταιρία,είναι κρατική,δημόσιο. Ανήκει στο γερμανικό κρατίδιο της Έσσης.Αλλά και πάλι δεν είναι αυτό το πρόβλημα,δηλαδή δημόσιο Vs ιδιωτικός τομέας. Το πρόβλημα είναι οτι όλη αυτή η ιστορία πηγάζει από το δημόσιο χρέος.

 

Δες το παρακάτω βίντεο της κρατικής (αυτό έχει σημασία) γαλλικής τηλεόρασης "με τίτλο η Γαλλία πήγε για ψώνια",για να καταλάβεις πως σκέφτονται.

 

http://www.francetvinfo.fr/monde/grece/en-grece-la-france-vient-chercher-de-nouveaux-contrats_1140381.html

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

... Η αγορά,δεν σημαίνει πώληση. Ελληνικά είναι. ..

 

..

 

Όχι δεν είναι Ελληνικά. Τουλάχιστον όχι αυτά που έμαθα εγώ.

 

Στα Ελληνικά, αγοράζω, σημαίνει αποκτώ την κυριότητα πράγματος η δικαιώματος, προσφέροντας ένα αντάλλαγμα σε αυτόν που το κατέχει. Δεν μπορείς να αγοράσεις κάτι που  δεν προσφέρεται έναντι ανταλλάγματος, δλδ πωλείται.

Για αυτό και στα Ελληνικά μιλάμε για την πράξη της αγοραπωλησίας.

Εντυπωσιακό το ότι επιμένεις σε κάτι τόσο λάθος. Εκτός εάν πράγματι δεν καταλαβαίνεις, οπότε χάνω τον χρόνο μου τζάμπα.

 

Τέλος με τα Ελληνικά.

 

Είναι, τουλάχιστον τραγικό, να συγκρίνεις μιά εταιρεία που διαχειρίζεται κ λειτουργεί το αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης, με την Ελληνική ΥΠΑ. Και μόνον εκ του αποτελέσματος.

 

Τα περί πώρωσης επιστρέφονται ατόφια για ιδίαν χρήση.

 

Τα παραδείγματά που σου παρέθεσα κράτησέ τα για ένα φροντιστήριο σκέψης "έξω από το κουτί" που λένε και οι αγγλοσάξονες

 

 

 

@nic

 

 

Επίσης τζκαρ και αυτό που λες ότι ο επόμενος μειωδότης πόσα έδωσε....είναι μισή αλήθεια και το ξέρεις. Δεν ισχύει αυτό.

 

Βλέπεις ότι κρατώ επιφύλαξη για την διαδικασία, στα αλήθεια δεν την παρακολούθησα από τα μέσα και δεν ξέρω. Εάν ξέρεις κάτι γράψτο.  Εγώ όταν βλέπω να έχει περάσει τα 40 κύματα ελέγχων και δεν κολλάει πουθενά, τότε τί να πώ ; ότι όχι δεν είναι ΟΚ, δεν μπορώ να μιλάω για κάτι που δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι Ελληνικά. Τουλάχιστον όχι αυτά που έμαθα εγώ.

 

Στα Ελληνικά, αγοράζω, σημαίνει αποκτώ την κυριότητα πράγματος η δικαιώματος, προσφέροντας ένα αντάλλαγμα σε αυτόν που το κατέχει. Δεν μπορείς να αγοράσεις κάτι που  δεν προσφέρεται έναντι ανταλλάγματος, δλδ πωλείται.

Για αυτό και στα Ελληνικά μιλάμε για την πράξη της αγοραπωλησίας.

Εντυπωσιακό το ότι επιμένεις σε κάτι τόσο λάθος. Εκτός εάν πράγματι δεν καταλαβαίνεις, οπότε χάνω τον χρόνο μου τζάμπα.

 

Τέλος με τα Ελληνικά.

 

"Αγορά του δικαιώματος χρήσης για Χ χρόνια"? Ελπίζω τώρα να καταλαβαίνεις οτι αγορά δεν σημαίνει απαραίτητα πώληση,αλλά συναλλαγή.

 

Είναι, τουλάχιστον τραγικό, να συγκρίνεις μιά εταιρεία που διαχειρίζεται κ λειτουργεί το αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης, με την Ελληνική ΥΠΑ. Και μόνον εκ του αποτελέσματος.

 

Τα περί πώρωσης επιστρέφονται ατόφια για ιδίαν χρήση.

 

Τα παραδείγματά που σου παρέθεσα κράτησέ τα για ένα φροντιστήριο σκέψης "έξω από το κουτί" που λένε και οι αγγλοσάξονες

 

Η ΥΠΑ,όπως όλο το δημόσιο είναι άθλιο και δεν αποτελούν μέτρο σύγκρισης για το τίποτα. Αυτό που πασχίζω να πω,είναι οτι η αθλιότητα του ελληνικού δημοσίου,με το "μπάσιμο" των κομματικών στρατών και των κηφήνων μετά από ένα σημείο εξυπηρέτησε και την μελλοντική απαξίωση των δημόσιων εταιριών για την ελκυστικότερη πώλησή τους. Δεν μπορώ να δεχθώ οτι οι ευρωπαίοι δεν ήξεραν που έδιναν τα λεφτά τους,τα πακέτα ντελορ,τα εσπα ή πως λειτουργούσαν τα ελληνικά κόμματα με τα δικά τους παιδιά.

 

Σκέφτομαι συνέχεια αυτά που παρέθεσες και το συμπέρασμά μου είναι το αμέσως προηγούμενο,ότι η κρατική ανικανότητα καλλιεργήθηκε και συνεχίζεται να καλλιεργείται. (Nαι...τους αγγλοσάξωνες περιμέναμε να μας κάνουν μαθήματα για την ανορθόδοξη σκέψη...)

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.